DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Dzieciobójstwo. Prawda o ludach Amazonii niewygodna dla uczestników synodu?

Dzieciobójstwo. Prawda o ludach Amazonii niewygodna dla uczestników synodu?
fot. Adriano Machado / Reuters / FORUM

Kard. Pedro Ricardo Barreto Jimeno podczas konferencji prasowej odmówił przyznania, że niektóre plemiona amazońskie do dzisiaj praktykują zabijanie chorych noworodków. Członek Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz wiceprezydent synodu amazońskiego podkreślił, że wysuwając tak radykalne oskarżenia należy posługiwać się odpowiednimi dowodami. Problem w tym, że dowodów na występowanie zbrodniczego procederu jest aż nadto.

 

„Jednym z lejtmotywów obecnego synodu jest ukazanie Indian jako żyjących w raju na ziemi sprzed grzechu pierworodnego. Są wychwalani za życie w prymitywnej czystości oraz egzaltowani za życie w harmonii z naturą. Od nich rzekomo mamy się uczyć szacunku do środowiska naturalnego. Jednakże wiadomo, że dzisiaj przynajmniej dwadzieścia amazońskich plemion praktykuje dzieciobójstwo, a na stronie Konferencji Episkopatu Brazylii znajduje się artykuł, w którym usprawiedliwia się tę praktykę” – stwierdzał na konferencji prasowej podczas trwającego synodu amazońskiego szwajcarski dziennikarz Giuseppe Rusconi.

 

„Dlatego pytam, czy prawa człowieka stanową wartość uniwersalną czy może są ważne dla jednych, a dla innych już nie?” – dodał.

 

Na pytanie odpowiedziała obserwatorka ONZ przy synodzie Filipina Victoria Lucia Tauli-Corpuz. Jej zdaniem ludy prymitywne nie są „idealne”. Podkreśliła też, że podczas gdy państwa są zobowiązane do respektowania tradycji ludów pierwotnych, to tak samo te ludy muszą zmienić swoje praktyki łamiące uniwersalne prawa człowieka.

 

Bardziej zdecydowanej odpowiedzi udzielił peruwiański kardynał Pedro Ricardo Barreto Jimeno. Przyznając, że oczywiście „ludy prymitywne to nie róża bez kolców”, ale wysuwając tak ciężkie oskarżenia należy mieć na nie odpowiednie dowody. „Nigdy o tym nie słyszałem” – przyznał odnosząc się do kwestii praktyki dzieciobójstwa. Ponadto podkreślił, że „musimy uznać ich wielopokoleniową mądrość, która ubogaca biom z którego korzysta Europa”. Peruwiański jezuita odmówił przyznania, że afirmujące proceder oświadczenia są opublikowane przez brazylijski episkopat.

 

W odpowiedzi na zarzut o braku dowodów Rusconi opublikował na swoim bloku kilka kluczowych informacji. W 2015 roku brazylijski parlament przegłosował ustawę o zatrzymaniu procesu dzieciobójstwa wśród amazońskich plemion (skuteczność egzekwowania przepisów to już inna kwestia). Nie brakowało głosów podważających prawo brazylijskiego rządu do „dyktowania Indianom, jak mają zajmować się swoimi dziećmi”. Takie stanowisko wysunęła antropolog Rita Laura Segato. Zostało ono opublikowane na jednej ze stron brazylijskiego episkopatu (CIMI; Conselho Indigenista Missionário of the Brazilian Church) jako głos w kwestii praw ludów tubylczych.

 

Zaraz po publikacji Rusconiego, ze strony CIMI zniknęło oświadczenie Rity Laury Segato.

 

W wywiadzie dla „La Republicca” z 2010 roku antropolog Giuseppe Bonazzi przyznawał, że dzieciobójstwo nadal praktykowane jest np. wśród plemion Yanomami. „Najbardziej chorowite niemowlęta lub takie, którymi matka nie ma czasu się zająć ze względu na opiekę nad innymi, są odrzucane i umierają” – przekonuje włoski naukowiec.

 

Wśród  wymienionego plemienia Yanomami panuje tradycja nakazująca kobiecie zaraz po porodzie udać się do lasu i „obejrzeć” niemowlę. Jeżeli jest ono zdrowe, przynosi je z powrotem do wioski. Zostaje uznane przez członków plemienia jako człowiek dopiero w momencie pierwszego karmienia piersią.

 

Liczba 20 plemion pochodzi z artykułu opublikowanego na łamach „Foreign Policy”. Autor Cleuci de Oliveira przekonuje, że proceder dotyczy mniejszości plemion: 20 z 300 amazońskich plemion praktykują zabijanie niemowląt.

 

 

Źródło: rossoporpora.org / lifesitenews.com / magister.blogautore.espresso.repubblica.it

PR

 

  


DATA: 2019-10-10 11:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To w tym dzieciobójstwie mamy naśladować prymitywne plemiona?
11 miesięcy temu / panda
 
Wogóle nikogo nie nawracajmy i będzie super, nie zmieniajmy niczyich zwyczajów, niech się pozjadają póki nie znajdą Chrystusa, dzięki temu nie wiedzą że grzeszą, a więc nie pójdą do piekła. Dobre, nie? Taki mam pogląd, przedstawię biskupom
11 miesięcy temu / Mirosław Pędz
 
Ale podobne akcje były w wielce cywilizowanym Rzymie i Sparcie. Czym się Indianie z dżungli od nich różnią?
11 miesięcy temu / trooper
 
Jednego nie rozumiem.Dlaczego nadrzędną rolę w naszym Kościele spełniać mają prymitywne plemiona,mające prymitywne wierzenia,żyjące od zarania dziejów w dżungli?Dlaczego Kościół Katolicki,jego nauczanie,katechizm mają się dostosować do tych pierwotnych ludzi?I dlaczego trzeba było szukać wzorca aż w Amazonii wśród ludzi,którzy nie mają zielonego pojęcia,że istnieje jakiś inny świat po za ich lasem?To,że przywieziono do Rzymu paru szamanów i wodzów indiańskich nie oznacza,że to katolicy muszą się do ich religijnych wierzeń,upodobań,poglądów i czynów dostosować.
11 miesięcy temu / rgt
 
To jest niestety prawda, wystarczy poczytać brazylijskie strony internetowe w języku portugalskim. jest też straszny dokument na you tube 3 minutowy CRIANCAS INDIGENAS INETERRADAS VIVAS Dzieci indiańskie chowane żywcem w ziemi, STRASZNE. Biorą dziecko ok. dwuletnie, wsadzają do wykopanego dołu, walą w głowę raz kijem i zasypują a ziemia się rusza. Nie mogę się otrząsnąć po zobaczeniu teraz tego. TO PRAWDA, sa też wywiady z pracownikami brazylijskiej agencji ds. Indian czyli FUNAI którzy to potwierdzają, wystarczy znać portugalski a przeczytacie!
11 miesięcy temu / teresa
 
@Jot Wyrywanie serc może jeszcze nadejdzie. Wszak potrzeba organów. Chińska aplikacja przyznająca punkty za "zachowania obywatelskie" dokładnie określi, kto spełnia wymogi zrównoważonego rozwoju, a kto nie. I ci, którzy nie spełniają, zostaną zmuszeni, jako bezużyteczne śmieci, do podzielenia się swoim majątkiem a nawet swoimi narządami w tym sercem z przodownikami zrównoważonego rozwoju. Przecież brakuje organów do translplantacji. Piramidek jednak nie będzie, poza tymi na banknotach. A co do zarzynania żywcem, to wystarczy, że przestaną podawać środki przeciwbólowe w trakcie pobierania narządów. Wystarczy zastrzyk unieruchomiający.
11 miesięcy temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.