DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Dzieci poczętych bronił nie będę. To polityka

Dzieci poczętych bronił nie będę. To polityka
Maciej Biedrzycki/FORUM

W rozumieniu ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka, dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia.  Rzecznik Marek Michalak zapowiedział jednak w rozmowie z PCh24.pl, że nie będzie zajmował się obroną życia nienarodzonych ponieważ według niego to… polityka. Stwierdził, że nie zabierze głosu, by… nie określać się politycznie.


Przez Sejm przetoczyła się dyskusja o zmianie ustawy aborcyjnej i wyeliminowanie z niej przesłanki eugenicznej. Wywołała ona burzę w mediach, proaborcyjne środowiska podniosły larum i z wściekłością zaatakowały obrońców życia. Oberwało się części posłów PO, którzy zagłosowali za dalszym procedowaniem wniosku SP o ochronie życia nienarodzonych dzieci dotkniętych chorobami genetycznymi. Salonowe media wprost wzywały Donalda Tuska, by coś z tym zrobił. I udało się. Projekt przepadł w kolejnym czytaniu.


Życie nienarodzonych, chorych dzieci pozostaje więc wciąż w niebezpieczeństwie. Istnieje w naszym kraju organ konstytucyjnie powołany do obrony praw najmłodszych i najmniejszych – Rzecznik Praw Dziecka. Funkcję tę obecnie piastuje Marek Michalak. Dla rzecznika dyskusje o ochronie życia poczętego mają jednak „charakter polityczny”.  - W Polsce dyskusje o ochronie życia poczętego są niestety zawsze bardzo burzliwe i mają charakter polityczny. Natomiast urząd Rzecznika Praw Dziecka jest z założenia apolityczny. Zabieranie głosu w takiej dyskusji automatycznie umiejscowiłoby Rzecznika po którejś ze stron sceny politycznej, co byłoby sprzeczne z zasadami jego funkcjonowania. Jako Rzecznik w codziennej pracy koncentruję się na rzetelnym wykonywaniu obowiązków wynikających z ustawy i innych przepisów prawa - powiedział rzecznik w rozmowie z PCh24.pl. Zatem lepiej milczeć, przybrać pozę legalisty i obrońcy jakiegoś bliżej nieokreślonego przymiotu – apolityczności? Jest to tym bardziej absurdalne, że rzecznik ze swego umocowania konstytucyjnego i sposobu mianowania jest na wskroś instytucją polityczną. Życie dzieci nie ma nic wspólnego z polityką, jest darem, które może być w majestacie prawa odebrane.


Faktycznie, Rzecznik swoją deklaracją w obronie życia mógłby się narazić swym mocodawcom. A ci, jak pokazuje głosowanie w Sejmie, posiadają dość siły i wpływu, by przekonać do zmiany stanowiska. Milczenie rzecznika zadziwia także w kontekście jego konstytucyjnych obowiązków. Bowiem na podstawie konstytucji i zgodnie z art. 2 ustawy o powołaniu jego urzędu ma on obowiązek konstytucyjny i ustawowy chronić życie dzieci poczętych.


Marek Michalak – zapytany przez nas jakie jest jego stanowisko w sprawie aborcji eugenicznej – przypomniał, że „obejmując swój urząd w 2008 r., zadeklarował, że będzie szanować istniejący kompromis i przez te wszystkie lata niezmiennie stoję na tym stanowisku. Każde pytanie na ten temat spotka się z jego strony z taką samą odpowiedzią”. Jak to pogodzić z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, którego art.2 pkt.1 brzmi - w rozumieniu ustawy dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości? Rzecznik od początku zapowiedział więc, że choć powinien nie obejmie swoim działaniem pewniej grupy podmiotów. Choć dla RPD „życie i zdrowie dzieci stanowi wartość nadrzędną” to dopuszcza i nie reaguje on na istniejącą w polskim prawie możliwość aborcji, także zdrowych dzieci, które poczęte zostały w wyniku gwałtu.


RPD zapowiedział, że planuje seminarium dotyczące ochrony praw nienarodzonych. Jest szansa, że argumenty pro-life zostaną przez niego wysłuchane i wpłyną na zmianę stanowiska rzecznika, które przełoży się na konkretne działania. „Podczas tego spotkania specjaliści będą mieli okazję, by przedstawić swoje poglądy i wymienić opinie na temat obowiązujących przepisów. Mam nadzieję, że to seminarium przyniesie owocne efekty i będzie ważnym głosem w toczącej się debacie. Planowanie konkretnych rozwiązań w tej wrażliwej sferze musi być poprzedzone spokojną, merytoryczną dyskusją, z której wynikają konstruktywne wnioski” - zapowiada RPD. Tylko czy dzięki temu nienarodzone dzieci przestaną być mordowane w majestacie prawa?


Łukasz Karpiel


DATA: 2012-10-30 13:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Coraz więcej kukieł i marionetek zamiast kompetentnych urzędników z prawdziwego zdarzenia. Niedobrze się robi.
ponad 7 lat temu / marekb54
 
Ten cały tow. Michalak nawet wyrażnie nie wie z jakich elementów ludzkiego życia powstał termin p o l i t y k a. A może udaje - dla tak zwanego dobra własnego zadka,że nie zna etymologii tego słowa.No cóż, takich mataczy wybiera NARÓD do Władzy !!! Za to taką mamy Polskę,że tak po prawdzie Polski nie mamy!! Bo gdzie spojrzeć to prosperuje sobie antypolskie matactwo!!! I to zupełnie rozpuszczone niczym przysłowiowy dziadowski bicz!
ponad 7 lat temu / Jan O
 
Kolejna kanalia.
ponad 7 lat temu / DNA
 
Nawiązując do wypowiedzi PT komentatorów, to, że RPD Marek Michalak nie ma odwagi, to jedno, a konieczność zlikwidowania tego stanowiska - drugie. Apolityczność wygląda bowiem w tym przypadku tak, że nabiera się wody w usta w sprawach kardynalnych, dotyczących ochrony życia, a gardłuje się przeciw "przemocy" w rodzinie i "okrutnym" klapsom, wtrącając się w kompetencje rodzin i rodziców. Gratuluję przy tym p. Michalakowi toku rozumowania, który pozwolił mu na postępowanie całkowicie sprzeczne ze swymi ustawowymi obowiązkami i uzasadnianie go cytowaniem tychże obowiązków, zapisanych w ustawie zasadniczej i ustawie o RPD. Brawo!
ponad 7 lat temu / grom
 
Co za koleś...
ponad 7 lat temu / :/
 
on jest odrażający. na zewnątrz taki wygładzony i wypielęgnowany, a w środku taki syf.
ponad 7 lat temu / marysia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.