DZIŚ JEST:   16   CZERWCA   2019 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Benona, biskupa
Bł. Marii Teresy Scherer
 
 
 
 

Działania na zlecenie rosyjskich służb? Mołdawia: raport komisji w sprawie Fundacji Otwarty Dialog

Działania na zlecenie rosyjskich służb? Mołdawia: raport komisji w sprawie Fundacji Otwarty Dialog
Fot. Vadim Denisov/TASS/FORUM

Tajne finansowanie działających w Mołdawii opozycyjnych partii, lobbowanie na rzecz przestępców z krajów posowieckich, działania w celu zdyskredytowania państw Europy Wschodniej na zlecenie rosyjskich służb specjalnych – takie sformułowania znalazły się w raporcie specjalnej komisji parlamentarnej powołanej do zbadania związków Fundacji Otwarty Dialog z dwoma partiami mołdawskiej opozycji.

 

Deputowani parlamentu Mołdawii przyjęli raport speckomisji, która została powołana w ubiegłym miesiącu, po doniesieniach prasowych o związkach polityków opozycji z Fundacją Otwarty Dialog. Śledztwo parlamentarzystów miało na celu zbadanie wpływu fundacji na wewnętrzne sprawy Mołdawii. Według członków speckomisji, fundacja zainteresowała się mocniej sprawami kraju po aresztowaniu biznesmena Wiaczesława Platona.

 

Jak podawał we wrześniu tego roku portal „wpolityce.pl”, dwa lata temu Ludmiła Kozłowska przekonywała, że ekstradycja Platona z Ukrainy do Mołdawii była nielegalna. Ponadto adwokatem Platona jest Ana Ursachi, mołdawska prawniczka, współpracująca z Fundacją Otwarty Dialog.

 

Jak donosi portal NOI.md, w raporcie z zakończonej pracy, mołdawska komisja śledcza uznała m.in., że Fundacja Otwarty Dialog była finansowana z gotówki otrzymanej z Federacji Rosyjskiej, prawdopodobnie pochodzącej z transakcji zbrojeniowych. Komisja zaleciła w dokumencie końcowym, aby Prokuratura Generalna Mołdawii zbadała wykryte naruszenia i postawiła przed sądem wszystkie zaangażowane osoby, zgodnie z wymogami prawa.

 

Wyniki parlamentarnego śledztwa stanowią problemem dla dwóch partii opozycyjnych, w szczególności dla ich liderów. „Mołdawską opozycję obwiniają o zdradę ojczyzny i szpiegostwo na rzecz Rosji” – podsumowuje informację o przyjęciu raportu przez parlament w Kiszyniowie „EurAsiaDaily”. Zadaniem realizowanym na zlecenie rosyjskich służb specjalnych miała być m.in. dyskredytacja Mołdawii oraz innych państw Europy Środkowej i Wschodniej w strukturach europejskich.

 

W Mołdawii rosyjskie służby miały się posługiwać politykami opozycji i działaczami obywatelskimi. W raporcie jest mowa o dwojgu polityków mołdawskich, podejrzewanych o korzystanie z pomocy Fundacji Otwarty Dialog – Mai Sandu (Partia Akcji i Solidarności) oraz Andrei Năstase (Platforma „Godność i Prawda”). Według przewodniczącego parlamentu Mołdawii, Andriana Candu, Năstase i Sandu mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej, jeżeli zostanie potwierdzone, że „wiedzieli, iż działają wbrew interesom Mołdawii”.

 

Decyzją parlamentu w Kiszyniowie raport będzie przetłumaczony na język angielski i zostanie rozesłany do państw, których dotyczą naświetlone w nim problemy – do Polski, Ukrainy, Rumunii, USA, Litwy, Łotwy i Estonii oraz do Rady Europy, OBWE i NATO.

 

 

Źródło: NOI.md / EurAsiaDaily / wpolityce.pl / Ukraińska Prawda

PK

 

  

 

   


DATA: 2018-11-19 08:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekaw jestem, czy w Mołdawii są rzeczywiście mężowie stanu, patrioci, czy to kolejny przykład walki o wpływy? Chociaż chętnie widziałbym w Polsce mówienie o odpowiedzialności karnej za działanie na rzecz i za pieniądze zagranicy.
6 miesięcy temu / Emil M.
 
A eurokraci zaślepieni "prawami człowieka", "otwartym dialogiem" ale zamkniętym dla dla pospolitej gawiedzi, sorosowym liberalizmem, ONZ marrakeszem i agandą 2030, Polskim biało-czerwonym "faszyzmem" 2030 etc. etc. systematycznie i skutecznie unicestwiają tradycje, tożsamość i wolność narodową poszczególnych państw, w imię własnych partykularnych szowinistycznych interesów typu multi-kulti, gender i zamordyzm.
6 miesięcy temu / odszkodowania
 
a u nas są partie, które działają otwarcie wbrew interesowi Polski i nikt nie pociąga nikogo do odpowiedzialności - co to oznacza?
6 miesięcy temu / pytanie
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64235"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.