DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2019 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Dżentelmeńska delikatność

Dżentelmeńska delikatność
Fot. Werner Forman Archive/ Hermitage Museum/Forum

Siła delikatna jest siłą prawdziwą - św. Franciszek Salezy

Bądźmy szczerzy: wielu ludzi sądzi, że łagodność nie zajmuje wysokiego miejsca na liście najważniejszych męskich cech. Chcemy być twardzi, silni, chcemy być prężni. Chcemy posiadać różne cechy – byle tylko nie delikatność. Wygląda na to, że większość mężczyzn uważa, iż jest ona cechą zbyt łagodną, a wręcz kobiecą.


Jestem zupełnie innego zdania. Owszem, prawdziwi mężczyźni muszą być szorstcy i groźni, jeśli los ich do tego zmusza. W czasach spokojnych mogą być jednak także bardzo delikatni.

Delikatność jest silna

Delikatność jest kontrolowaną siłą. Jeśli byłeś kiedykolwiek w siłowni na treningu, to wiesz, że są tam chudzielce, którzy próbują podnieść sztangę cięższą niż są w stanie udźwignąć – po to, aby w końcu z hałasem upuścić ciężar. Podziwu tym nie wzbudzają. Mięśni także w ten sposób nie wyrabiają.


Z drugiej strony, mamy tych mięśniaków, przypominających swojskich Hulków.
Oni nie robią hałasu. Są w stanie udźwignąć 150 kilogramów, mechanicznie wykonać ćwiczenia i delikatnie odstawić ciężar. Dlaczego? Ponieważ posiadają prawdziwą siłę, a dzięki niej – pełną kontrolę. Mięczak upuści każdy ciężar, bo nie zna prawdziwej siły, która pozwala mężczyźnie znieść wszystko.

Bądź silny, bądź łagodny

Nie naśladuj ludzi hałaśliwych, którzy skupiają się na „pozornej” sile. Bądź silny, ale w sposób subtelny – siła musi znajdować się pod kontrolą.

Całkiem możliwe, że dla większości mężczyzn tego rodzaju pomysł jest nie do przyjęcia. I właśnie z tego powodu musimy delikatność w sobie pielęgnować – ćwicząc! Zacznij łagodnieć w gronie rodziny i przyjaciół. Kontroluj swoje emocje i bądź cierpliwy. Zajmie ci to wiele czasu i wysiłku, ale się w końcu opłaci.


Nie bądź słoniem w składzie porcelany. Kiedy następnym razem zechcesz pokazać swoją siłę, bądź dżentelmenem.

Znacie prawdziwych mężczyzn, którzy są dzielni, silni i delikatni? Czy delikatność rzeczywiście należy do cech męskich?

 

The Catholic Gentleman

 

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 42. Kryzys męstwa

 

Kryzys męstwa


DATA: 2018-07-24 10:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jest tylko jeden problem - odróżnienie męskości od chamstwa. I to zazwyczaj się nie udaje i chamy myślą, że są męskie.
ponad 1 rok temu / magg
 
Prawdziwy mężczyzna jest dżentelmenem i faktycznie mało już takich. Kiedyś z rodzin wynosiło się takt,kulturę osobistą, męskość, kobiecość. Teraz role się zmieniają, często to własnie kobieta bierze na siebie rolę i ojca i matki, bo jej mężczyzna to słabeusz i mięczak. A mięczak nie koniecznie oznacza łagodnego i delikatnego. Tak samo kobiety zatracają delikatność, skromność i przede wszystkim godność. Bardzo lubię oglądać filmy z Johnem Waynem. Nie wiem jaki w rzeczywistości był ten aktor ale role, które grał w pełni ukazują właśnie takiego prawdziwego mężczyznę z klasą. Ech - wzdychałam oglądając go na ekranie - tylko na filmach są tacy faceci. :)
ponad 1 rok temu / Maria
 
dng , przeczytaj to jeszcze raz , raz to za mało dla ciebie
ponad 5 lat temu / jkr
 
@seb, Ok, zgodziłbym się, ale ten artykuł nie dotyczy stosunków wewnątrz rodzinnych, ale łagodności mężczyzn w całym ich usposobieniu. I to jest właśnie ta karkołomna głupota!
ponad 5 lat temu / dng
 
@dng Wydaje mi się, ze kompletnie nie zrozumiałeś artykułu. Czy właśnie siła jaką preferujesz sprawdza się w rodzinie, wśród krzyków, przemocy itd? A właśnie sztuką jest siłę fizyczną przekuć na siłę ducha obleczoną w delikatność. Jest to trudna sztuka, ale ona nie odbiera męskości. Wręcz jej dodaje i nie sprowadza mężczyzny do roli cichutkiego zaszczutego facecika. To właśnie taka ogłada powoduje, że facet jest szanowany wśród rodziny i znajomych, bo potrafi stanowczo ale i bez przemocy jakiejkolwiek - nawet tej werbalnej - przedstawić i obronić swoje racje. Do tego służy delikatność w męskim wydaniu. Artykuł nie ma na myśli tych wszystkich zgenderyzowanych metroseksualnych kolesi, co najwięcej czasu przed lustrem spędzają - tacy faktycznie potrzebują dobrego kopa, by na powrót stać się facetami.
ponad 5 lat temu / seb
 
Ględzisz autorze głupoty. Dzisiejszy świat cierpi na brak mężczyzn silnych, a nie delikatnych. Teraz wszyscy tacy delikatni. Tylko bandyci silni. Właśnie tym delikatnym trzeba mówić by w końcu zaczęli coś robić by byli silni! By byli silniejsi od bandytów. To ich zas***y obowiązek. Dzisiejsze czasy wcale nie są spokojne. SKĄD TAKIE BREDNIE???!!!
ponad 5 lat temu / dng
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.