DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Dyskusja trwała długo - wyjście będzie błyskawiczne

Dyskusja trwała długo - wyjście będzie błyskawiczne
fot.brokenarts/sxc.hu

Dyskusja o wyjściu Grecji ze strefy euro trwa już od dawna. Jak się jednak okazuje sama operacja dokona się najprawdopodobniej błyskawicznie. Hellada będzie miała na to tylko 46 godzin. Tak duże tempo wynika stąd, że musi się to odbyć w czasie, gdy zamknięte będą rynki finansowe, czyli w czasie weekendu. Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, dla Greków będzie to najbardziej dramatyczne 46 godzin w ciągu ostatnich lat.

 

Taką wizję rozwiązania problemu Grecji wypracowała grupa 21 ekonomistów i analityków. Operacja musiałaby się rozpocząć tuż po zamknięciu giełdy w Nowym Jorku, a otwarciem giełdy w Nowej Zelandii. W tym czasie grecki rząd będzie czekać ciężka przeprawa. Muszą bowiem przede wszystkim zapanować nad prawdopodobnymi zamieszkami na ogromną skalę. Jednocześnie będą zmuszone wprowadzić nową walutę, zrekapitalizować banki, powstrzymać odpływ kapitału i podjąć decyzję, co do dalszego planu spłaty długów w sytuacji, gdy skończą się pieniądze z planów ratunkowych. Powodzenie tej akcji jest mocno niepewne, szczególnie w odniesieniu do tej ostatniej kwestii.

 

W samej eurogrupie panuje jednak determinacja, aby do tego scenariusza nie dopuścić. Dlatego zapewne grecka SYRIZA czuje się na tyle pewnie, że domaga się renegocjacji warunków bailoutu (pomocy finansowej). Europejscy decydenci nie chcą jednak o tym słyszeć.

 

Według ekonomistów z Citygroup prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy Grecja opuści strefę euro, wzrosło od czasu wyborów do 75%. Aż połowa ankietowanych przez agencję Bloomberg inwestorów uważa, że stanie się to w przeciągu roku. Decydującym impulsem mogą być najbliższe wybory, szczególnie jeśli nowe władze konsekwentnie będą odmawiać zrealizowania warunków koniecznych do przyznania kolejnej transzy pomocy finansowej.

 

Wszystko jednak wygląda na to, że Bruksela tak długo będzie zwlekać z podjęciem decyzji o wydaleniu Grecji z eurolandu, że zanim to nastąpi, strefa euro sama się rozleci. I problem rozwiąże się sam.

 

 

Źródło: www.forsal.pl

Iwona Sztąberek


DATA: 2012-05-25 11:47
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I bardzo dobrze! Oparta na złodziejstwie konstrukcja musi się rozpaść. Jakże by inaczej? Przecież nie mogą łamać praw ekonomii, stworzonych przez Boga. To tak, jakby nasz Pan pozwolił budować samoloty łamiących prawa termodynamiki.
ponad 7 lat temu / Wolny Katolik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.