DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   ROK KSIĘDZA PIOTRA SKARGI

Skarga sfilmowany

Dyskusja na temat filmu


W przeddzień 400. rocznicy śmierci księdza Piotra Skargi, w krakowskim kinie Kijów odbyła się premiera pierwszego w Polsce filmu poświęconego postaci królewskiego kaznodziei. O tytułowym bohaterze tego obrazu – wielkim jezuicie, gorliwym szermierzu kontrreformacji i żarliwym patriocie – rozmawiają: Sławomir Skiba (Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi – producent filmu), Jarosław Mańka (krakowski dokumentalista, reżyser filmu) i Jerzy Wolak („Polonia Christiana”).Jerzy Wolak: Nietrudno odnieść wrażenie, że ogłoszenie przez Sejm Rzeczypospolitej Roku Księdza Piotra Skargi było swoistym wypadkiem przy pracy. Jakoś nie zauważyliśmy medialnych fajerwerków czy ważnych wydarzeń życia publicznego związanych z działalnością i spuścizną naszego wybitnego jezuity. Praktycznie jedynie Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi metodycznie przypominał – czy to na łamach magazynu „Polonia Christiana”, czy innych publikacji – jego życie i dzieło. A zamknąć ów rok postanowił instytut w sposób iście skargowski – czyli ku oświeceniu a zbudowaniu – realizując pierwszy w Polsce, a co za tym idzie pewnie na całym świecie, film ukazujący postać tego znamienitego Polaka i katolika – płomiennego kaznodziei, przenikliwego myśliciela politycznego, fundatora licznych dzieł dobroczynnych i obrońcy jedynego prawdziwego, powszechnego i niepodzielnego Kościoła – na tle burzliwych czasów, w których przyszło mu żyć.

Sławomir Skiba: Ksiądz Piotr Skarga żył w dobie szalejącej rewolucji, bo tym w istocie była tzw. reformacja, i przewidział wszystkie wynikające z niej konsekwencje. W chwili największego rozkwitu Rzeczypospolitej przewidział jej upadek. Żyjąc w realiach dostatniego mocarstwa, dostrzegł zalążki bardzo niebezpiecznych zjawisk, przede wszystkim wad własnego narodu, które – niezwalczane – nieuchronnie muszą doprowadzić do upadku państwa. I nie trzeba było długo czekać na spełnienie tych przepowiedni: najpierw potop szwedzki, a potem rozbiory...

Podjęliśmy dzieło promowania postaci księdza Skargi i rozpalania dusz katolickich, czyli ożywiania katolickiego ducha, który ciągle w naszym narodzie jest, choć często przygnieciony medialną propagandą o potrzebie wchodzenia w moralne kompromisy z tym światem. Tymczasem Skarga mówi jasno, że najszkodliwsi są katolicy bojaźliwi i małego serca, którzy się gniewem Bożym nie zapalają, którzy nie bronią czci Bożej i stoją jak strachy na wróble – ani zimni, ani gorący. Stąd wielka potrzeba, większa niż za czasów Skargi, budzenia i ożywiania ludzkich sumień. Oto misja naszego Instytutu – budzenie sumień Polaków! Temu ma, pośród licznych jego dzieł, służyć film Pana Jarosława Mańki, zatytułowany po prostu Skarga.

Jarosław Mańka: Dla mnie Skarga to postać niezwykła – im lepiej go poznawałem, tym bardziej mnie zaciekawiał. Dla filmowca jest to po prostu postać niezwykle filmowa. Przed rozpoczęciem pracy nad filmem nie zdawałem sobie sprawy, ile ten człowiek zrobił, jaki miał potencjał, jaką energię i jak żywą wiarę. A jeśli tylko pomyślimy, że w tamtych czasach jako środek lokomocji miał do dyspozycji jedynie własne nogi i konia (a podróżował od Rzymu do Wilna i od Krakowa po Połock), to naprawdę jego dynamizm wywiera niesamowite wrażenie...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jak dowiedzieli się reporterzy Interii.pl, w środę lub czwartek Trybunał Konstytucyjny opublikuje uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji z 22 października 2020 r. orzekającego niezgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Konstytucją.

 
 

Amerykański przywódca – w przeciwieństwie do poprzedniej administracji – zakazał łączenia kryzysu i choroby COVID-19 z Chinami. Dlaczego? By przeciwdziałać „uprzedzeniom rasistowskim” w stosunku do Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W przestrzeni publicznej nie można mówić o „chińskim wirusie”, „wirusie z Wuhan” itp.

 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.