27 czerwca 2013

W Arabii Saudyjskiej drugi dzień wolny od pracy – obok piątku, który jest dniem świątecznym w islamie – będzie nie czwartek, jak było dotychczas, ale sobota. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Szury – czyli ciało doradcze króla. Tym samym monarchia jako szóste i ostatnie państwo z Grupy Współpracy Zatoki Perskiej wprowadziło weekend, zbliżony do standardów zachodnich, co może bardzo korzystnie wpłynąć na jego rozwój gospodarczy.

Swoje zadowolenie wyraziły saudyjskie i zagraniczne koła przemysłowe i biznesowe, gdyż istnienie różnych dni wolnych w Arabii w porównaniu z innymi krajami bardzo utrudniało pracę giełdy i spółek naftowych.

Wesprzyj nas już teraz!

Nowe przepisy w odniesieniu do giełdy i ministerstw wejdą w życie już od najbliższego piątku 29 czerwca. „Oczekujemy pozytywnego wpływu tej decyzji na gospodarkę kraju” – oświadczył Abdurrahman al-Ubajd, wiceprezes spółki Saudi Basic Industries Corp. (SABIC), jednego z największych przedsiębiorstw naftowych na świecie. Wyraził nadzieję na ułatwienie współpracy z partnerami zagranicznymi. Inny przedsiębiorca saudyjski – Ali al-Adżmi z państwowego koncernu Aramco uważa, że „poprawiły się stosunki z resztą świata i obecnie sprawy będą się rozwijały znacznie szybciej”.

Zastąpienie czwartku sobotą jest spełnieniem wieloletnich pragnień i dążeń króla Abdullaha, który musiał przeciwstawiać się ostrej krytyce i oporowi ze strony środowisk konserwatywnych, mających w tym kraju bardzo mocną pozycję. Przeciwnicy zmian twierdzili, że w kraju, będącym „sercem” islamu sunnickiego i Strażnikiem Świętych Miejsc Islamu – Mekki i Medyny – wszelkie odejście od tradycji tej religii jest niebezpieczne. Dotychczas świętowanie przed piątkiem rozpoczynało się w czwartek, jak w krajach chrześcijańskich w sobotę przed niedzielą.

Gdy monarcha po raz pierwszy o możliwości zmian wspomniał już w 2007, ostro sprzeciwili się temu przedstawiciele środowisk zachowawczych, a jeden z nich – bogaty przemysłowiec Abdurrahman al-Dżeraisy oświadczył, że będzie to oznaczało „naśladowanie chrześcijan i żydów i upodabnianie się do Zachodu”.

Jednocześnie król, lansując swą propozycję, mógł liczyć na szerokie poparcie ze strony największych przedsiębiorstw naftowych zarówno w swoim kraju, jak i na świecie. Zadowolone są zresztą nie tylko spółki wydobywające największe bogactwo kraju, ale także działające w innych działach gospodarki, np. firma żywnościowa Savola, która już zapowiedziała, że przesunie w swych placówkach weekend o jeden dzień.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram