DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Dyskryminacja chrześcijan w katolickim kraju? Te dane z Polski budzą niepokój

Dyskryminacja chrześcijan w katolickim kraju? Te dane z Polski budzą niepokój
fot. dimitri_c / freeimages.com

W ciągu zaledwie dwóch lat odnotowanych zostało 837 aktów profanacji symboli religijnych i miejsc świętych. Widać też rosnące nastroje antyklerykalne. Doświadcza ich obecnie już co dziesiąty kapłan. Oto obraz sporego kraju w centrum Europy, w którym dominuje katolicyzm. Oto obraz… Polski.

 

Ocena skali dyskryminacji chrześcijan w Polsce zawarta została w monografii „Wolność religijna. Wybrane zagadnienia”. Raport ten wydawany jest co dwa lata i podnosi problem dyskryminacji chrześcijan na całym świecie. Dość wskazać, że statystycznie co pięć minut za wiarę w Chrystusa ginie jedna osoba.

 

Nie można też przejść obojętnie obok tego, co dzieje się w krajach europejskich, gdzie formy dyskryminacji mają nieco łagodniejsze oblicze. To jednak nie znaczy, że chrześcijanie cieszą się tu pełnią praw. Już przykład Polski – kraju uznawanego za ostaję katolicyzmu – dobitnie na to wskazuje.

 

Jak podał „Gość Niedzielny” o rosnącej skali nienawiści do Kościoła świadczą chociażby wulgarne protesty związane z kontestowaniem rozwiązań zmierzających do zwiększenia ochrony życia. W Warszawie do drzwi Pałacu Arcybiskupów dobijali się zwolennicy aborcji, nie przebierając w słowach kierowanych do kleru.

 

Przypadek? Nie. To owoc rosnących w Polsce nastrojów antyklerykalnych. Z ankiety przeprowadzonej w parafiach wynika, że 12 proc. księży (1118 kapłanów) spotkało się z agresją słowną. Duchowni najczęściej atakowani są słownie (77,8 proc.). Podobnie jest w przypadku świeckich, którzy spotykają się z atakami za swoją postawę(54,2 proc. badanych). Osoby z tej grupy nie czują się swobodnie ze swoją wiarą w miejscach pracy, w szkołach i na uczelniach. Co więcej, spotykały się one z groźbą zwolnienia z powodu wyznawanej wiary.

 

Wedle statystyk, w latach 2012-14 odnotowanych zostało w Polsce 837 aktów profanacji symboli religijnych i miejsc świętych. Niszczono kapliczki, figury, wypisywano obraźliwe hasła na murach kościołów i cmentarzy. Najwięcej z nich w diecezji warszawskiej i katowickiej. Aż dziesięć razy doszło do znieważenia Najświętszego Sakramentu. Uczucia katolików obrażane są także przez artystów, którzy przez sądy traktowani są dość łagodnie (np. „Nergal”).

 

Dziś skala dyskryminacji chrześcijan w Polsce jest trudna do ocenienia, gdyż ostatnie badania statystyczne na szeroką skalę pochodzą sprzed czterech lat. Instytut Ordo Iuris, który włączył się w tego rodzaju badania, otrzymał w ciągu roku ok. 30 zgłoszeń dotyczących nierównego traktowania chrześcijan. Kwestie te ma badać powołane Centrum Monitoringu Wolności Religijnej i Wolności Sumienia.

 

Źródło: „Gość Niedzielny”

MA


DATA: 2018-05-14 13:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wiara w Europie nie wysycha, skoro islam rośnie w siłę.
ponad 1 rok temu / do puchacz
 
Jeśli ktoś ci grozi zwolnieniem z pracy ze względu na wyznawaną wiarę lub szykanuje cię z tego powodu to masz pełne prawo zgłosić ten fakt na policję. Swoboda wyznania jest prawem zagwarantowanym konstytucyjnie. Jeśli zaś chodzi o wzrost agresji wobec środowisk chrześcijańskich to ma to ścisły związek z tym że do władzy doszła partia która jest pro-katolicka ( a przynajmniej taką się mieni ) oczywiście chodzi o PiS. Co prawda PiS nie jest jakieś tam skrajnie prawicowe ( a szkoda że nie jest ) to jednak za samo identyfikowanie się z wierzącymi jest ona opluwana przez lewactwo wszelkiej maści. Lewicowe robactwo nie mogąc bezpośrednio ''przywalić'' władzy odreagowuje swoją frustrację na wiernych i kościele ogólnie
ponad 1 rok temu / ZEUS
 
Może jednak warto by się zastanowić nad genezą tego stanu. Jak to się mówi, nie ma dymu bez ognia.
ponad 1 rok temu / kubat
 
Normalne. Wiara w Europie wysycha to i pojawiają się postawy negatywne
ponad 1 rok temu / puchacz
 
Niestety, to prawda i wiem to z doświadczenia. Lubię wspominać ubiegłą dekadę, kiedy rzeczywistość, w której wtedy żyłam, była diametralnie inna od obecnej - i mówię tu zwłaszcza o kontekście religijnym. Dziś wśród swoich społeczności jestem jedną z nielicznych, którzy deklarują się jako katolicy (nie mylić z byciem ochrzczonym), z katolickim podejściem do spraw etycznych czy światopoglądowych. Kilka dni temu byłam na pikiecie antyaborcyjnej i zatrzymał się przy nas mężczyzna, który powiedział, że też jest pro-life, ale za taką postawę w rzekomo katolickiej Polsce tyle jest szykan, że wielu boi się przyznać do swojego sprzeciwu. Ponadto wiem jedno - media (takie jak np. cała prawda całą dobę) mają największą zasługę w szerzeniu do nas nienawiści. I jest to jedyne szerzenie, którego tak się nie nazwie.
ponad 1 rok temu / Eulalia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.