DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Dyscyplina na całe życie

Dyscyplina na całe życie
fot.commons/Catherine Scott/creative

Być może macie dosyć porad bezdzietnych ekspertów, starannie podkreślających iż absolutnie nie dyskredytuje ich to jako specjalistów od wychowania Waszych dzieci. Być może macie dość uwag typu: Zamiast karać dziecko, trzeba znaleźć przyczynę jego nieposłuszeństwa, przez swoje zachowanie próbuje nam przekazać jakiś ważny komunikat, ponieważ zwyczajnie nie umiecie czytać w myślach, a na pytanie "dlaczego to zrobiłeś" dziecko odpowiada rezolutnie: "nie wiem".

 

Wypróbowaliśmy 1001 porad, nasze lodówki są pełne pozostałości po naklejkowych systemach motywowania a dzieci stały się mistrzami w udowadnianiu dlaczego dwójka to doskonała ocena na koniec roku. Oczywiście w tym wszystkim zżera nas poczucie winy i podejrzenie, że jakikolwiek błąd wychowawczy, utrata panowania nad sobą, zastosowanie niewłaściwej metody spowodują traumę, która ujawni się dopiero za kilkanaście lat, powodując konieczność wieloletniej psychoterapii.

 

Dr Ray Guarendi wzbudza moje zaufanie. Jako psycholog specjalizujący się w problematyce rodzinnej i wychowaniu dzieci i młodzieży ma najlepszą rekomendację efektywności swych propozycji - dziesiątkę własnych dzieci. A gdy idą razem do restauracji ludzie wpierw uciekają w popłochu, a potem dziwią się jakim cudem centrum zamieszania i destrukcji jest nie ta grupa dzieci, a jedynak siedzący z rodzicami i babcią. To nie wszystko - już na początku książki daje kilka prostych, łatwych do wykonania, zdroworozsądkowych rad, które z ciekawości wypróbowałam i... okazały się zwyczajnie bardzo skuteczne. A przecież życie z czwórką małych dzieci wcale do najłatwiejszych nie należy. A to dopiero początek - w dalszej części dostajemy szereg przepisów na radzenie sobie z powszechnymi problemami wychowawczymi.

 

Dr Guarendi zauważa bardzo trafnie: Porozmawiaj z jakimikolwiek dziadkami, a pewnie usłyszysz coś takiego: „Wiesz wychowałem/am pięcioro dzieci i nie pamiętam tylu frustracji, ile doświadcza teraz moja córka z jej sześciolatkiem i trzylatkiem” Jestem przekonany, że to co dzieje się dzisiaj w naszym społeczeństwie, jest bezprecedensowe w historii ludzkości - mianowicie to, że tak wielu dorosłych ludzi jest niepewnych lub kieruje się poczuciem winy w wychowaniu dzieci.

 

Stąd podstawa sukcesu wychowawczego wg dr Guarendiego to trzymanie się trzech podstawowych zasad:

 

1. To ty jesteś rodzicem w swojej rodzinie, nie oni. Bierz pod uwagę rady, jeśli chcesz - to moja rada - jednak pamiętaj, że ostatecznie wszystkie decyzje należą do ciebie i podejmujesz je na podstawie tego, co najlepsze dla ciebie, twojego dziecka i twojej rodziny.


2. Pamiętaj o swoich celach moralnych: czego próbujesz nauczyć? Rodzicielstwo w dużym stopniu nie polega na tym, co psychologicznie poprawne, ale na tym co moralnie poprawne.


3. Skup się na skuteczności. To, co faktycznie działa, jest zazwyczaj bardziej wartościowe niż to, co brzmi zręcznie lub nowocześnie, czy po prostu lepiej.

 

Zanim kupicie tę książkę zastanówcie się na czym Wam zależy. Czy chcecie wychować dziecko, które będzie zadowolone z siebie, potrafiące w każdej sytuacji zadbać o zaspokajanie swych potrzeb i uznające samorealizację za swój priorytet? W tym wypadku polecam gorąco wszelkie podręczniki typu: „Jak uszczęśliwić swe dziecko”, których jest pełno w Empikach.

 

A może chcecie wychować swe dziecko na dorosłego, który będzie potrafił panować nad swymi impulsami zamiast być ich niewolnikiem, będzie potrafił podejmować odpowiedzialne decyzje, wchodzić w dojrzałe relacje miłości i żyć w zgodzie z dającym głębokie poczucie szczęścia systemem wartości? W tym wypadku przewodnikiem będzie „Dyscyplina na całe życie” dr Ray'a Guarendiego (Wydawnictwo Mateusza 2012).

 

 

Bogna Białecka - psycholog, autorka szeregu książek poradnikowych dotyczących wychowania dzieci.


DATA: 2012-05-16 23:52
AUTOR: BOGNA BIAŁECKA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak! mam dosyć bezdzietnych speców od wychowania - tak samo jak mam dosyć bezżennych ekspertów od pożycia małżeńskiego, którzy twierdzą, że przecież wiedzą lepiej, bo już tyle nasłuchali się w konfesjonałach. Uprzedzając komentarze - tak! wylewam teraz swoją frustrację po kontaktach i z jednymi i z drugimi.
ponad 7 lat temu / chordad
 
Bardzo dziękuję za artykuł!
ponad 7 lat temu / Ewa
 
To już druga książka któą kupiłam po poleceniu przez pch24.pl Pani Bognie dziękuję za ciekawe artykuły.
ponad 7 lat temu / jannama
 
Zarówno ja jak i moja Żona jesteśmy psychologami i jednocześnie mamy 4 małych dzieci. Zgadzamy się ze stanowiskiem Pani Bogny i prosimy o więcej. Większość porad dotyczących dzieci kierowanych jest do rodziców, którzy mają max. dwójkę dzieci i pewnie da się je wówczas stosować. Rodzice większej ilości dzieci muszą się opierać głównie na zdrowym rozsądku i Łasce Bożej. I to jest piękne, gdy doświadczamy jak mało zależy od nas i że dzieci są przede wszystkim Dziećmi Bożymi.
ponad 7 lat temu / Maciej Stopyra
 
Dziękuję za zwrócenie uwagi na zbytnie uproszczenie. Oczywiście, że osoba bezdzietna może być ekspertem od wychowania dzieci. Problem polega na tym, że wiele z teorii wychowawczych wygląda naprawdę doskonale na papierze, natomiast w konfrontacji z rzeczywistością okazuje się tylko ładną teorią. Co gorsza aktualnie masa porad wychowawczych wynika z konkretnej, antyrodzinnej propagandy. Jest strasznie trudno sprawdzić jakim poradom można ufać. Ktoś, kto jest nie tylko ekspertem, ale sam ma dzieci zwyczajnie wzbudza moje zaufanie, bo realia wymuszają na nim konfrontację z teoriami.
ponad 7 lat temu / Bogna Białecka
 
Jestem dzietni niektórzy eksperci też mają czasem odjazdowe pomysły. Jestem bezdzietna. Bezdzietny nie znaczy nie mądry. Mądrość czy głupota nie jest związana z posiadaniem dzieci czy nie. Inaczej żaden ksiądz nie mógłby nikomu radzić. Artykuł fajny. Ale wyjście od durnych bezdzietnych to poniżej poziomu.
ponad 7 lat temu / JUstyna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.