DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Dyrektor Malta Festival rzecznikiem resortu kultury?

Dyrektor Malta Festival rzecznikiem resortu kultury?

Zapytaliśmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dalsze losy przekazanych – ponad 60 tys. – protestów przeciwko finansowaniu z publicznych pieniędzy festiwali, na których pokazywane są  spektakle tj. „Golgota Picnic”. Odpowiedź jaką otrzymaliśmy jest zaskakująca.

 

PCh24.pl skierowało do rzecznika resortu kultury trzy pytania: „Czy Pani Minister planuje odnieść się do wręczonych we wtorek ponad 60 tyś podpisanych protestów przeciwko finansowaniu z publicznych pieniędzy festiwali, na których pokazywane są  spektakle tj. „Golgota Picnic”? Oraz: „Czy Pani Minister wybiera się na Malta Festival, w tym na spektakl „Golgota Picnic”?, „Czy pod rządami Pani Minister będą dofinansowywane przedsięwzięcia wzbudzające oburzenie i protest polskich katolików?”.

 

Resort odpowiedział posiłkując się… informacją od dyrektora Malta Festival Poznań na temat spektaklu „Golgota Picnic”. Czy resort uważa, że balibyśmy się zapytać dyrektora osobiści, gdybyśmy byli zainteresowani jego opinią? Czy naprawdę ministerstwo nie stać na własną opinię?

 

Zamierzamy ponownie zapytać panią minister o dalsze finansowanie tego typu przedsięwzięć jak bluźnierczy spektakl „Golgota Picnic”.

 

Przedstawiamy całość odpowiedzi resortu:

 

Dofinansowanie Malta Festival Poznań przyznawane jest, w ramach Programów Ministra- programu grantowego, dla różnych inicjatyw z zakresu kultury. Programy Ministra KiDN są finansowane z Funduszu Promocji Kultury i Budżetu Państwa.

 

Poniżej przedstawiamy informację od dyrektora Malta Festival Poznań na temat spektaklu „Golgota Picnic”, jednocześnie podkreślając, że problem odpowiedzialności za treści prezentowanej sztuki, w tym za ewentualną obrazę uczuć religijnych, prawnie umocowany jest w kodeksie cywilnym i kodeksie karnym, który pozwala na dochodzenie swoich racji.

 

Tematem spektaklu „Golgota Picnic” nie jest chrześcijaństwo ani śmierć Chrystusa, lecz kondycja europejskiego społeczeństwa pogrążonego w konsumpcjonizmie i hedonizmie oraz duchowej pustce. Rodrigo García jest artystą w pełnym tego słowa znaczeniu, twórcą, który ponosi najwyższą odpowiedzialność za to co tworzy i z odwagą wypowiada się o – nierzadko trudnych i przemilczanych – problemach współczesnego świata. Jego twórczość nie jest ani obrazoburcza ani skandaliczna. Z całą pewnością natomiast istotna. Demaskuje skandal, który dzieje się na co dzień w świecie pełnym przemocy i dyskryminacji, oraz zdziera maski hipokryzji z twarzy ludzi, którzy akceptują ten stan.

Przywilejem sztuki jest stwarzanie sztucznych światów, stosowanie języka symbolicznego, metaforyczne przedstawianie zjawisk, które wykraczają poza codzienne doświadczenie po to, aby rozwijać swoją wiedzę, wrażliwość i wyobraźnię. Tak jest także w przypadku twórczości Garcíi, którego język nie jest nierealnym działaniem, lecz autorską konwencją mającą wprowadzić widza w stan refleksji. Według Rodrigo Garcíi obowiązkiem artysty jest przyjrzeć się bólowi, który jest w świecie i wzbudzić w publiczności poruszenie, uwrażliwić na sytuację, w jakiej znajduje się współczesny człowiek. W tym sensie spektakl „Golgota Picnic” ma wymiar głęboko humanistyczny  i bliski jest wartościom judeochrześcijańskim, które ukształtowały naszą kulturę. Tym samym pragnę zapewnić, że Pańskie obawy są bezprzedmiotowe.

Program tegorocznego Malta Festival Poznań zawiera kilkaset projektów z całego świata, odwołujących się do różnych tradycji, języków i estetyk, przeznaczonych dla widzów w każdym wieku. Szanujemy pluralizm poglądów, także estetycznych oraz prawo do odrzucenia niektórych eksperymentalnych artystycznych narracji. Zachęcamy jednak do bliższego zapoznania się  z twórczością Rodrigo Garcíi, który jest artystą zajmującym wobec świata – przemocy, niesprawiedliwości społecznej i ekonomicznej – aktywną postawę sprzeciwu i upomina się o człowieka zagubionego w duchowej pustce”.

 

 

luk


DATA: 2014-06-20 08:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Persona non grata!Wszyscy preparujący ten hańbiący projekt w Polsce! Wszyscy! Oni zabawiają się nami i naszą praworządnością! Dość! Niech wyjadą na Grenlandię integrować się z morsami.
ponad 5 lat temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.