DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Dymisje rzeczników Stolicy Apostolskiej następstwem niedawnej nominacji Torniellego

Dymisje rzeczników Stolicy Apostolskiej następstwem niedawnej nominacji Torniellego
Fot. Reuters / Forum

Wraz z początkiem roku obowiązki rzecznika Stolicy Apostolskiej przestał pełnić Greg Burke. Ustąpiła również ze swojej funkcji jego zastępczyni, Paloma Garcia Ovejero. Dymisje wiążą się z niedawną nominacją nowego szefa watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji.

 

 

W poniedziałkowym wpisie na komunikatorze twitter, Burke napisał: „Paloma i ja zrezygnowaliśmy, ze skutkiem od 1 stycznia. W tym przejściowym dla watykańskiej komunikacji okresie uważamy, że najlepiej, by Ojciec Święty miał całkowitą swobodę w tworzeniu nowego zespołu”. 

 

 

Rezygnacja następuje niespełna dwa tygodnie po tym, jak papież Franciszek mianował włoskiego dziennikarza, Andreę Torniellego dyrektorem redakcyjnym Dykasterii Watykańskiej ds. Komunikacji. Z kolei Andrea Monda został redaktorem naczelnym „L'Osservatore Romano”.

 

Tornielli od ponad dwudziestu lat był watykańskim korespondentem „La Stampa”. Pisywał na łamach Vatican Insider. Ponad dwa lata temu w absurdalny sposób zaatakował duchownych i inne środowiska stawiające Stolicy Apostolskiej trudne pytania związane z tendencjami do odchodzenia od tradycyjnego nauczania Kościoła, m.in. w kwestiach sakramentów i moralności. „Ci katolicy przeciwko Franciszkowi, którzy wielbią Putina” – napisał Tornielli wraz z Giacomo Galeazzim.

 

Jak przypomina portal ChurchMilitant.com, Tornielli skrytykował również dwie inicjatywy skierowane do papieża Franciszka: Correctio filialis de haeresibus propagatis, oraz petycję podpisaną przez 45 sygnatariuszy. Autorzy prosili papieża o wyjaśnienie zamieszania wywołanego niektórymi zapisami adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Nowy szef dykasterii medialnej w sierpniu minionego roku usiłował zdyskredytować też arcybiskupa Carla Marię Vigano, autora słynnych wystąpień demaskujących tuszowanie kościelnych skandali seksualnych przez najwyższych dostojników Watykanu.

 

Franciszek zdecydował, że Grega Burke'a czasowo zastąpi włoski dziennikarz i politolog Alessandro Gisottii, dotychczas zajmujący się w Stolicy Apostolskiej mediami społecznościowymi oraz pracujący dla Radia Watykańskiego.

 

Greg Burke objął stanowiska sekretarza prasowego po kilku latach pracy jako korespondent Fox News. W 2015 roku został zastępcą wieloletniego rzecznika ojca Federica Lombardiego, zaś  rok później przejął jego stanowisko.

 

 

Źródło: ChurchMilitant.com

RoM

 

 


DATA: 2019-01-01 20:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zamiast prawych katolików, "ludzie postępu"!
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Znamienite, że rzecznikiem po braku błogosławieństwa Urbi et Orbi w tym Nowym 2019 Roku został modernista, "zamordysta". Króluj nam Chryste!
ponad 1 rok temu / Yamamoto
 
Reforma postępuje potrzeba nowego piaru. To co >złe< odejdzie z G. Burke. Przed nami synod w Amazonii - zniesienie celibatu i nowy rzecznik z przygotowanym >tłumaczeniem< dla prostaczków. Zbyt wiele błędów popełnił G. Burke , gdyż nie cenzurował w R.W. spontanicznych wypowiedzi p. Franciszka, które idąc w świat gorszyły wielu. Następca na pewno nie popełni takich błędów czego dowodem są skąpe w treści i poprawne informacje R.W. Dziwne, ciągłe tyle słyszymy od Papieża o zaufaniu do ludzi a tu proszę taka zmiana. To w Watykanie nie wiedzą , że świeccy dziennikarze > kreują rzeczywistość
ponad 1 rok temu / iskierka
 
No cóż...po owocach ich poznacie...zamordyzm???? jak widać w Watykanie jak w Moskwie...Berlinie... czy Pekinie jest ten sam...Ciekawa jestem dlaczego???
ponad 1 rok temu / Megi
 
Kiedyś to byli bracia: Ramzes i Kryzys. I Ramzes umarł. A ten drugi ma się coraz lepiej...
ponad 1 rok temu / Kasandra
 
Ech, gdzie te czasy, kiedy rzecznikiem był Pan Navarro-Valls ...
ponad 1 rok temu / Grzegorz Ch.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.