DZIŚ JEST:   13   LISTOPADA   2019 r.

Świętych Braci Męczenników - Benedykta, Jana, Izaaka
 
 
 
 

Dymisja wiceminister Bojanowskiej przesądzona. Zdecydować miały naciski polityków PiS

Dymisja wiceminister Bojanowskiej przesądzona. Zdecydować miały naciski polityków PiS
Posiedzenie Rady Ministrow po rekonstrukcji rzadu. n/z Premier Mateusz Morawiecki Fot: Krystian Maj/FORUM

„Wiceminister pracy Elżbieta Bojanowska do dymisji. Na trwającym we wtorek posiedzeniu rządu jej szefowa, minister pracy Elżbieta Rafalska złożyła premierowi wniosek o odwołanie Bojanowskiej. To kara za opublikowanie przez nią kontrowersyjnego projektu ustawy o przemocy domowej”, informuje RMF FM.

 

Przypomnijmy: 31 grudnia 2018 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji 31 grudnia pojawił się projekt nowelizacji ustawy o „przemocy domowej” i został rozesłany do konsultacji publicznych. Nad nowymi przepisami pracowano od lipca 2017 r.

 

2 stycznia premier Mateusz Morawiecki poinformował o wycofaniu projektu, a dwa dni później w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wiceminister Bojanowska wygłosiła oświadczenie, w którym poinformowała, że to ona jest odpowiedzialna za projekt, po czym „oddała się do dyspozycji minister Elżbiety Rafalskiej”.

 

Według RMF FM „dymisja Elżbiety Bojanowskiej jest już przesądzona”, do czego minister Rafalską mieli przekonać inni ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego.

 

„Ustawa, która choćby w minimalnym stopniu przyzwalałaby na przemoc domową, byłaby politycznie niedopuszczalna. Premier odwoła więc Bojanowską”, podaje stacja w swoim serwisie internetowym.

 

Obowiązujące obecnie przepisy definiują przemoc w rodzinie jako „jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób (…), w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”.

 

Nowelizacja miała usunąć określenie „przemoc w rodzinie” i wprowadzić definicję „osoby doznającej przemocy domowej”, rozumianą jako „osobę, której prawa lub dobra osobiste zostały naruszone przez powtarzające się, umyślne działanie lub zaniechanie, w szczególności narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbek na zdrowiu, dokonane przez osobą najbliższą (…) albo inną osobę wspólnie z nią zamieszkującą i gospodarującą”.

 

Zmiana miała dotyczyć także tzw. „Niebieskiej Karty”, która obecnie zakładana jest nawet bez zgody osoby pokrzywdzonej. „Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę Niebieskiej Karty i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie” – jest zapisane obecnie w ustawie. Po wprowadzeniu zmian byłoby to: „Wszczęcie procedury Niebieskiej Karty może nastąpić bez zgody osoby doznającej przemocy domowej pod warunkiem, że grupa diagnostyczno-pomocowa w trakcie realizacji tej procedury uzyska pisemną zgodę tej osoby. W razie nieuzyskania zgody następuje zakończenie procedury Niebieskiej Karty”.

 

Źródło: RMF FM / rmf24.pl / PCh24.pl

TK


DATA: 2019-01-08 15:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ile lat potrzeba by naprawić spuściznę po Kluzik Roztkowskiej PO? Dzieci były zabierane rodzicom z biedy, każdy miał donosić na tym polegała "troska"? Gdyby byli nadal byłby strach wysyłać dzieci do szkoły.
10 miesięcy temu / Hugo
 
Jeszcze raz "dobra zmiana".
10 miesięcy temu / Rys
 
Nad tym rządem już ręce opadają! Nadzieją tylko Bóg! A gdzie na ścianie sali Krzyż?! Wydaję mi się że jak Pani Szydlo rządziła to tam Krzyż był! No tak w całej Polsce Krzyże Polakom przeszkadzają w miejscach PUBLICZNYCH! Wracamy do PRL! Naszego Papieża nie mamy pozostał różaniec!.
10 miesięcy temu / Gość 88
 
emilewicz nie? łasdnie klaskała! do odwołania was jeden krok!
10 miesięcy temu / ok! ok!
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.