DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2019 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Dylemat Izraela: współpracować czy bojkotować nowy prawicowcy rząd Austrii

Dylemat Izraela: współpracować czy bojkotować nowy prawicowcy rząd Austrii
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

W związku z zaprzysiężeniem nowego austriackiego rządu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela wydało ostrożnie sformułowane oświadczenie o zaangażowaniu Izraela we współpracę z nowym rządem koalicyjnym z udziałem skrajnie prawicowej  Partii Wolności.

 

„Rząd w Jerozolimie utrzyma bezpośredni kontakt z kanclerzem Sebastianem Kurzem, ale dokona rzeczowego przeglądu sposobu, w jaki Izrael będzie postępował wobec nowego rządu” – czytamy w poniedziałkowym oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dodano w nim, że „państwo Izrael podkreśla swoje zaangażowanie w zwalczanie antysemityzmu i podtrzymywanie pamięci o Holokauście”.

 

Natura polityki Tel Awiwu wobec partii FPOe pozostaje tajemnicą. FPOe – wedle „Times of Israel” – jest znana z tego, że skupia „neonazistów i ksenofobów”, ale w ostatnich latach usiłowała odciąć się od tej reputacji. „Przyjęła także silne stanowisko proizraelskie”.

 

W oczach izraelskich dyplomatów kwestia, czy Izrael powinien bojkotować, czy współpracować ze skrajnie prawicowym ugrupowaniem, „jest dylematem dla żydowskiego państwa w erze, w której do władzy dochodzą przedstawiciele skrajnie populistycznej prawicy”.

 

Z jednej strony Tel Awiw chce ostro przeciwstawiać się „antysemityzmowi i wesprzeć austriackich Żydów, którzy sprzeciwiają się wszelkim kontaktom z FPOe – nie tylko z powodu wątpliwej przeszłości, ale także z powodu rzekomych rasistowskich i antysemickich podtekstów w tegorocznej kampanii wyborczej” – zauważa izraelski dziennik. „Z drugiej strony Austria jest ważnym krajem w Europie, a Izrael chce utrzymać dobre relacje z ministrem spraw zagranicznych i nowym kanclerzem Sebastianem Kurzem”.

 

Gazeta wskazuje, że Izrael musi sobie odpowiedzieć, czy chce bojkotować relacje z Wiedniem z powodów ideologicznych, czy też powinien przyjąć podejście realpolitik, które dąży do partnerstwa z każdym, kto obiecuje wspierać „państwo żydowskie”.

 

Przedstawiciele izraelskiego MSZ poinformowali, że na razie nie będą utrzymywać relacji z nową minister spraw zagranicznych Austrii, Karin Kneissl, która została wyznaczona przez FPOe, ale formalnie nie jest członkiem partii.

 

Kneissl spędziła wiele lat na Bliskim Wschodzie i mówi płynnie po hebrajsku oraz arabsku. Trafiła na pierwsze strony gazet w Izraelu, opisując w jednej ze swoich książek wczesny syjonizm jako „krwawą i zbrukaną ideologię opartą na niemieckim nacjonalizmie”.

 

Obecna szefowa austriackiej dyplomacji napisała też pracę doktorską na temat granic na Bliskim Wschodzie. Jako nauczyciel akademicki miała ostro występować przeciwko islamowi. Sugerowała jednak, że Izrael na Bliskim Wschodzie jest „wyspą stabilności” w regionie pełnym okrucieństwa i niepokoju.

 

Nowy rząd koalicyjny w swoim programie zapisał zobowiązanie do prowadzenia negocjacji w celu rozwiązania sporu żydowsko-palestyńskiego i utworzenia dwóch państw: „państwa żydowskiego” i prosperującego państwa palestyńskiego. Żaden wcześniejszy rząd austriacki nie użył określenia „państwo żydowskie” w odniesieniu do Izraela.

 

Dokument wzywa również do „pokojowego rozwiązywania problemów na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem interesów bezpieczeństwa Izraela”.

 

Koalicja odrzuca „polityczny islam”, argumentując, że może on „doprowadzić do radykalizacji, antysemityzmu, przemocy i terroryzmu”. Odnosi się również do nazizmu jako „jednej z największych tragedii w historii świata” i mówi, że Austria uznaje „współudział i odpowiedzialność” za jego rozwój. Nowa koalicja obiecała upamiętnić te osoby, które doznały „strasznego cierpienia i nędzy” w wyniku Anschlussu w 1938 roku.

 

Nowy wicekanclerz Heinz-Christian Strache ogłosił zamiar przeniesienia ambasady Austrii do Jerozolimy i zasugerował także, że Izrael ma prawo rozszerzyć osadnictwo na Zachodnim Brzegu, jeśli uzna to za stosowne.

 

Z powodu tak ostentacyjnego stanowiska niektórzy bardziej prawicowi Żydzi w Izraelu wzywają rząd do zakończenia bojkotu partii. Szef Likudu MK Yehudah Glick, który spotkał się ze Strache na początku tego roku, domaga się normalizacji relacji między Izraelem a byłą „neonazistowską partią”.

Austriacki polityk miał prosić izraelski rząd o „przedłożenie listy żądań”, jakie Żydzi mają względem nowej władzy, wskazując, że „chętnie spełni wszelkie życzenia, jakie może mieć Jerozolima, aby nawiązać owocną współpracę” – czytamy na stronie izraelskiego dziennika. „Bojkotowanie ich z powodu przeszłości jest jak bojkotowanie chrześcijan z powodu inkwizycji” – argumentował Glick.

 

Społeczność żydowska – w Austrii, Europie, a nawet w Stanach Zjednoczonych – ostrzegła Izrael przed legitymizowaniem partii, która nadal uważana jest za wysoce problematyczną. „Powód jest taki, że wielu przedstawicieli FPOe, w tym pan Strache, wielokrotnie, w tym także podczas wyborów w 2017 roku, używali antysemickich określeń, składali skrajnie prawicowe oświadczenia i promowali nienawiść oraz rasizm” – napisał w tym tygodniu szef austriackiej społeczności żydowskiej Oskar Deutsch w liście do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela.

 

Europejski Kongres Żydów i Światowy Kongres Żydów wydały podobne oświadczenia.

 

Grupa robocza Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na czele której stoi dyrektor generalny Yuval Rotem dokona przeglądu obecnej polityki i może ją zmienić w przyszłości. Określając poziom przyszłego zaangażowania Tel Awiwu we współpracę z Wiedniem, dyplomaci „mają wziąć pod uwagę wiele czynników”. Jednym z nich jest stanowisko diaspory żydowskiej.

 

Tel Awiw ma też uważnie obserwować, jak nowy austriacki rząd będzie traktowany przez inne stolice. Kiedy FPOe weszło do rządu w 1999 roku, wiele krajów europejskich ograniczyło swoje kontakty z Wiedniem.

 

W samym Izraelu niektórzy wpływowi Żydzi twierdzą stanowczo, że „państwo żydowskie” musi postawić względy moralne nad jakimikolwiek innymi kwestiami i nie może uwiarygadniać partii o „antysemickich i rasistowskich korzeniach”. Ich zdaniem, Partia Wolności aktywnie zabiega o poparcie Izraela, ponieważ „wie, że koszerna pieczęć od państwa żydowskiego może znacznie przyczynić się do pozbycia się problematycznej reputacji”. Izrael powinien więc oprzeć się pokusie legitymizacji partii i ograniczyć kontakty z Austrią.

 

Inni twierdzą, że rząd w pierwszej kolejności ma służyć swoim obywatelom, dlatego może się bratać z najbardziej skrajnymi partiami popierającymi stanowisko Izraela, nawet jeśli nie podoba się to Żydom z diaspory. Zwolennicy zacieśnienia relacji z Austrią tłumaczą, że dobre stosunki z Wiedniem mogą pomóc Izraelowi w Unii Europejskiej, gdzie każdy głos może coś zmienić, dlatego rząd winien nawiązać relacje z FPOe.

 

Ostatecznie to premier Benjamin Netanjahu – który jest także ministrem spraw zagranicznych – określi, w jakim stopniu Izrael będzie współpracował z nowym rządem austriackim.

 

 

Źródło: timesofisrael.com

AS

 

 


DATA: 2017-12-21 15:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jestem człowiekiem i nie kupuję nic z izraela i to ja ich bojkotuję i wy też tak możecie
ponad 1 rok temu / hahaha kałacha
 
jako plemię wężowe kąsają wszystko i wszystkich co nie ma "korzeni żydowskich" jak morda w icki.otwórzcie oczy i spójrzcie ilu "polskich prezydentów i premierów" miało to złe pochodzenie i ile zła wyrządzili Polsce
ponad 1 rok temu / paweł
 
Wszystko jest antysemityzmem. Norman Finkelstein: O antysemityźmie mówi się dla pieniędzy.Gross za "Sąsiadów" dostał posadę w Prinston.
ponad 1 rok temu / Olaf
 
Żydzi jako jedyni na świecie mogą realizować szowinistyczne cele bez jakiejkolwiek przeszkody. To przybrało już formę judeolatrii. Mienią się bogami tegoż świata ...
ponad 1 rok temu / Jacek
 
Żydzi moją nową religię antysemityzm i holokaust. No i weź się z takimi ludzmi dogadaj. Bez Chrystusa w głowach im się przewróciło.
ponad 1 rok temu / Andreas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.