DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

Dyktatorzy wciąż żywi. W Stargardzie kult Lenina i Stalina ma się całkiem dobrze

Dyktatorzy wciąż żywi. W Stargardzie kult Lenina i Stalina ma się całkiem dobrze
By Politykstargard (Own work) [CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons
#STARGARD    #STALIN    #LENIN    #POMNIK    #ARMIA CZERWONA

Usunięcie popiersia Józefa Stalina z muru cmentarnego w Cybince miało być ostatnim akcentem „panowania” dyktatora w Polsce. Nic bardziej mylnego. Kolejna tego rodzaju pamiątka wciąż straszy na cmentarzu wojennym w Stargardzie.

 

Chodzi o płytę, która trafiła na cmentarz w 1996 roku. Pochodziła ona z mauzoleum żołnierzy Armii Czerwonej, które znajdowało się w centrum miasta. Płaskorzeźba przedstawia czołg T-34, na którym siedzą czerwonoarmiści, a nad ich głowami lecą samoloty. Nad tym obrazem powiewa sztandar z medalionem, w którego centrum znajdują się wizerunki Lenina i Stalina.

 

W ocenie dr. Andrzeja Zawistowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej, przeniesienie takiej tablicy na cmentarz było błędem i najwyższy czas go naprawić. Sprawa została już zgłoszona do urzędu wojewódzkiego. Kiedy tablica zostanie usunięta, nie wiadomo. To jednak nieuniknione, bo od kilku miesięcy obowiązuje w Polsce ustawa o zakazie propagowania totalitaryzmów, która nakazuje uporządkowanie przestrzeni publicznej. Wprawdzie regulacja pomija m.in. pamiątkowe tablice, ale wyznaczony kierunek jest wyraźny, a do tego parlamentarzyści chcą uzupełnić ustawę.

 

Projekt poszerza katalog obiektów podlegających dekomunizacji o nazwy osiedli, szkół, przedszkoli, szpitali, instytucji kultury, kopców, rzeźb, kolumn, kamieni pamiątkowych. Regulacjom nie będą podlegały jednak miejsca pochówku – tam czerwone gwiazdy będą mogły pozostać.


 

Źródło: „Rzeczpospolita”

MA


DATA: 2016-10-31 11:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

prezydent Stargardu pan Pajor nic w sprawie Lenina, Armii Czerwonej na głównym placu miasta nic nie robi, co więcej cała misja promocji miasta s Stargard oparta została na wizji miasta pod szczęśliwą gwiazdą, wjeżdżając do miasta widzimy na powitanie hasło miasto pod szczęśliwą gwiazdą, niby nic ale wszystko ma swój głęboki sens w pozostałości tych pomników, oraz co groźniejsze w filozofii i ich historycznego powiązania z tą ideologią ludzi sprawujących w Stargardzie władzę, mimo ustaw które nakazują dekomunizację w Stargardzie nic się w tym kierunku nie dzieje.
ponad 4 lata temu / Sylwester
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.