DZIŚ JEST:   30   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Marelego, męczennika
Św. Benwenuty Bojani
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 42  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Krzysztof Gędłek

Dyktat telewizji – dyktat demokracji


Nienawidzę telewizji. Nienawidzę jej tak bardzo jak orzeszków. Ale nie umiem przestać jeść orzeszków – powiedział w roku 1956 amerykański reżyser, George Orson Welles. Ciekawe, czy już wtedy przewidział, jak wielką siłą i potęgą stanie się elektroniczne medium goszczące dziś w większości domów cywilizowanego świata. Czy spodziewał się, że medium to może przyczynić się do ośmieszenia i kompromitacji liberalno‑demokratycznych projekcji?

 

Przekonanie większości społeczeństw Zachodu, że demokracja liberalna nie jest zwykłą propozycją ustrojową, lecz dogmatem bez żadnej alternatywy, to wielki sukces postępowców, którym udało się – za pomocą sprawnego podsycania pamięci o ogromie zła systemów totalitarnych – rozpropagować pogląd, iż pokój zapewnia wyłącznie oddanie wszelakich spornych kwestii społeczno‑politycznych pod dyktat większości. W ten sposób większość – zwykle parlamentarna – decyduje w tak zwanych cywilizowanych krajach o sprawach wagi życia i śmierci.

Propagandzie postępowców wydatnie pomogła telewizja, która dotarłszy do większości gospodarstw domowych, z lubością wykorzystuje jedną ze swych zasadniczych funkcji – dostarczyciela tożsamości. Podpowiada widzowi, kim jest, a w najgorszym razie – kim być powinien. W ten sposób telewizyjni macherzy zapewniają masowego odbiorcę, że jedynym słusznym i bezalternatywnym reżimem jest demokracja, a rządy większości to niekwestionowana reguła.

Pod koniec minionego roku mogliśmy na własnej skórze odczuć, z jak wielką determinacją telewizja stawała w obronie liberalno‑demokratycznego dogmatu i idącej za nim niechęci do tak zwanych „ekstremów”, czyli po prostu poglądów konserwatywnych, krytycznych wobec progresywnego dyktatu. Telewizje – jak zresztą co roku – przedstawiły Dzień Niepodległości jako wielki piknik „umiarkowanego” i „stonowanego” prezydenta Bronisława Komorowskiego, przemilczawszy, jak zwykle, jego niejasne związki z wojskowymi pogrobowcami totalitarnego PRL‑u, za to uczestnicy Marszu Niepodległości – w większości młodzi ludzie oraz rodziny z dziećmi – jawili się w telewizyjnych transmisjach jako demolujący stolicę wariaci dążący do obalenia ustroju.

 

Jeszcze bardziej wymownego przykładu usilnego promowania przez media – szczególnie elektroniczne – systemu demokratycznego dostarczył ich niemal bezkrytyczny stosunek do afery wokół wyborów samorządowych. Liczne media rychło powściągnęły krytykę działań Państwowej Komisji Wyborczej, zadowoliwszy się konstatacją, iż doszło jedynie do niegroźnych wypaczeń. Świadomość, że wybory samorządowe mogą okazać się nieprawomocne, a co za tym idzie, mogłoby się zachwiać polityczne status quo, kneblowała wielu dziennikarzom usta, czyniąc z nich – nie pierwszy już zresztą raz – propagandowe tuby rządu...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

1902 – papież Leon XIII w liście apostolskim Vigilantiae studiique powołał Papieską Komisję Biblijną. Jej zadaniem miał być rozwój studiów biblijnych w Kościele katolickim oraz troska o ich wierność Magisterium kościelnemu. W 1904 papież Pius X udzielił Komisji uprawnień do nadawania tytułów akademickich w zakresie nauk biblijnych.

 
 

Akurat w momencie eskalacji antykatolickiej agresji – werbalnej, symbolicznej oraz fizycznej – grupy wpływowych duchownych oraz świeckich proponują Kościołowi w osobnych listach przełomowe, można powiedzieć: rewolucyjne wyjście z sytuacji. Tak bowiem nazwać trzeba postulat biernej postawy wobec wrogości, sugestię rezygnacji z zabiegania o prawną ochronę najsłabszych, skierowanie uwagi na działalność charytatywną i ekologiczną.

 

Grzegorz Górny na łamach portalu wpolityce.pl przytoczył poruszające świadectwo zmarłego kilka dni temu biskupa Jana Niemca z diecezji kamieniecko-podolskiej. Testament tego kapłana w niezwykły sposób wpisuje się w toczącą się właśnie w Polsce batalię o życie i cierpienie…

 

Sprofanowana XII-wieczna katedra w Płocku, obraźliwe napisy na terenach kościelnych, wulgarne, antykościelne transparenty – to efekty marszów protestacyjnych, które od kilku dni odbywają się w kilku miejscowościach diecezji płockiej. W Gostyninie powstał społeczny Korpus Ochrony Gostynińskich Świątyń, w Sierpcu swojej świątyni parafialnej chcą bronić członkowie Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.

 

Jeśli sami się nie zorganizujemy i nie obronimy naszych kościołów przed wandalami, to staną się one łatwym obiektem dla działań wandali działających w szeregach "strajku kobiet". Brońmy świątyń, pomników, nie pozwalajmy na przerywanie Mszy św. Jak to robi? Opowiada o tym gość programu "Jaka jest prawda?" Tomasz Kisiel z Korporacji Akademickiej Akropolia Cracoviensis. Na rozmowę zaprasza Marcin Austyn.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.