DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 42  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Krzysztof Gędłek

Dyktat telewizji – dyktat demokracji


Nienawidzę telewizji. Nienawidzę jej tak bardzo jak orzeszków. Ale nie umiem przestać jeść orzeszków – powiedział w roku 1956 amerykański reżyser, George Orson Welles. Ciekawe, czy już wtedy przewidział, jak wielką siłą i potęgą stanie się elektroniczne medium goszczące dziś w większości domów cywilizowanego świata. Czy spodziewał się, że medium to może przyczynić się do ośmieszenia i kompromitacji liberalno‑demokratycznych projekcji?

 

Przekonanie większości społeczeństw Zachodu, że demokracja liberalna nie jest zwykłą propozycją ustrojową, lecz dogmatem bez żadnej alternatywy, to wielki sukces postępowców, którym udało się – za pomocą sprawnego podsycania pamięci o ogromie zła systemów totalitarnych – rozpropagować pogląd, iż pokój zapewnia wyłącznie oddanie wszelakich spornych kwestii społeczno‑politycznych pod dyktat większości. W ten sposób większość – zwykle parlamentarna – decyduje w tak zwanych cywilizowanych krajach o sprawach wagi życia i śmierci.

Propagandzie postępowców wydatnie pomogła telewizja, która dotarłszy do większości gospodarstw domowych, z lubością wykorzystuje jedną ze swych zasadniczych funkcji – dostarczyciela tożsamości. Podpowiada widzowi, kim jest, a w najgorszym razie – kim być powinien. W ten sposób telewizyjni macherzy zapewniają masowego odbiorcę, że jedynym słusznym i bezalternatywnym reżimem jest demokracja, a rządy większości to niekwestionowana reguła.

Pod koniec minionego roku mogliśmy na własnej skórze odczuć, z jak wielką determinacją telewizja stawała w obronie liberalno‑demokratycznego dogmatu i idącej za nim niechęci do tak zwanych „ekstremów”, czyli po prostu poglądów konserwatywnych, krytycznych wobec progresywnego dyktatu. Telewizje – jak zresztą co roku – przedstawiły Dzień Niepodległości jako wielki piknik „umiarkowanego” i „stonowanego” prezydenta Bronisława Komorowskiego, przemilczawszy, jak zwykle, jego niejasne związki z wojskowymi pogrobowcami totalitarnego PRL‑u, za to uczestnicy Marszu Niepodległości – w większości młodzi ludzie oraz rodziny z dziećmi – jawili się w telewizyjnych transmisjach jako demolujący stolicę wariaci dążący do obalenia ustroju.

 

Jeszcze bardziej wymownego przykładu usilnego promowania przez media – szczególnie elektroniczne – systemu demokratycznego dostarczył ich niemal bezkrytyczny stosunek do afery wokół wyborów samorządowych. Liczne media rychło powściągnęły krytykę działań Państwowej Komisji Wyborczej, zadowoliwszy się konstatacją, iż doszło jedynie do niegroźnych wypaczeń. Świadomość, że wybory samorządowe mogą okazać się nieprawomocne, a co za tym idzie, mogłoby się zachwiać polityczne status quo, kneblowała wielu dziennikarzom usta, czyniąc z nich – nie pierwszy już zresztą raz – propagandowe tuby rządu...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

1455 – zmarł bł. Fra Angelico (właśc. Guido di Pietro), włoski dominikanin, wybitny malarz religijny (ur. 1387). Do klasztoru wstąpił w wieku 20 lat. Pełnił funkcję wikariusza i przeora konwentu w Fiesole. Malarstwa uczył się we Florencji. Na polecenie papieża Eugeniusza IV udał się do Rzymu, gdzie wymalował dwie kaplice w bazylice św. Piotra i Pałacu Watykańskim. Na zamówienie Ojca Świętego Mikołaja V przyozdobił jego apartament oraz prywatną kaplicę. Swoje dzieła Fra Angelico pozostawił także w Kortonie i Orvieto.

 
 

Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd na zebranie państw Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Powodem absencji szefa polskiego rządu ma być zamieszanie jakie wywołały słowa Benjamina Netanjahu mówiące o Polakach pomagających Niemcom w holokauście.

 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.