DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Krystian Kratiuk

Dwudziesty wiek w pigułce


Stargard Szczeciński to architektoniczna kopalnia paradoksów i sprzeczności. Z którejkolwiek bowiem strony się do tego zachodniopomorskiego miasta zbliżamy, mijamy typowo polskie gospodarstwa, obserwując przy tym piękną panoramę imponujących wież katolickich kościołów oraz niemieckich, średniowiecznych baszt i bastei. Wjechawszy do miejscowości z jednej strony, zauważymy nowoczesne fabryki, a z drugiej – dwutonowy krzyż pokutny. W centrum Stargardu, niestety, spotkamy głównie socrealistyczne bloki, na domiar złego otaczające umieszczony pośrodku głównego skrzyżowania pomnik wdzięczności wobec Armii Czerwonej, zwieńczony sowieckim Orderem Zwycięstwa.

Krystian Kratiuk

Stargard to najstarsze po Szczecinie miasto na Pomorzu Zachodnim. Pierwsza o nim wzmianka datowana jest co prawda na rok 1124, jednak o grodzie istniejącym na terenach oddalonych o kilkaset metrów od dzisiejszego centrum wspominano (bez podawania nazwy) już pod koniec IX wieku! Na początku XII wieku zanotowano zaś po raz pierwszy nazwę castro Zitarigroda, w roku 1140 papież Innocenty II przypisał castro Stargrod do biskupstwa w Wolinie.

W XIV stuleciu nastąpił wielki rozkwit miasta, konkurującego z okolicznymi stolicami biskupimi oraz ze Szczecinem o miano najbogatszego na Pomorzu. W konkurencji tej pomogło Stargardowi przystąpienie do Hanzy, skutkujące znacznym przyspieszeniem bogacenia się mieszkańców.
To właśnie na fali ówczesnej koniunktury stargardzianie zdecydowali się przebudować farę mariacką, chcąc zademonstrować mieszkańcom sąsiednich miejscowości własne bogactwo, jak również pragnienie budowania majestatu miasta. Mimo wzniesienia sporej świątyni stargardzki patrycjat jeszcze w wieku XV uważał obiekt za zbyt skromny i mało reprezentacyjny, gdyż nie przytłaczał on, nie budził zazdrości i nie dominował nad budowlami Szczecina. Ofiarowywano więc kolejne pieniądze na budowę, ku chwale Boga i miasta. Dzisiejsza jego chluba – kolegiata Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata – tamtym właśnie decyzjom w ogromnej mierze zawdzięcza swój dzisiejszy wygląd, choć oczywiście przez sześć wieków ulegała wielokrotnym remontom. Wynikało to jednak nie tylko z konieczności renowacji kilkusetletniego budynku, ale również z wyjątkowo trudnej historii regionu i samego miasta, przez które przetoczyły się liczne wojny, zarówno lokalne – ze Szczecinem, jak i te o szerszym zasięgu: wojna trzydziestoletnia, siedmioletnia, wreszcie „wyzwolicielski” marsz Armii Czerwonej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.

 
 

Francuski sąd w środę nakazał szwajcarskiemu bankowi inwestycyjnemu UBS zapłacić rekordową grzywnę w wysokości ponad 4,5 miliarda euro (około 15,54 miliardów złotych) za nielegalne pozyskiwanie zamożnych francuskich klientów, by pomóc im uniknąć płacenia podatków. Z zasądzonej kwoty, 800 milionów euro miałoby trafić bezpośrednio do francuskiego rządu.

 

 

Amerykański aktor Jussie Smollett, który miał zostać napadnięty i torturowany przez dwóch niezidentyfikowanych rasistów i homofobów został oskarżony o składanie fałszywych zeznań. Okazuje się, że atak na jego osobę został starannie zaplanowany i wyreżyserowany przez niego samego.

 

Czechy zaskarżyły dyrektywę Unii Europejskiej, która prowadzi do rozbrojenia obywateli i ogranicza prawo do posiadania broni. Argumenty czeskiej strony to m.in. brak związku tej dyrektywy z faktyczną walką z terroryzmem oraz ograniczanie wolności obywatelskich.

 

Kieleccy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o wykreśleniu z grona honorowych obywateli Kielc 31 żołnierzy Armii Czerwonej. Wydarzenie ma charakter symboliczny, gdyż uchwałę przyjęto w czasie rozpoczynających się już w całej Polsce uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.