DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2018 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Dwudziestodwulatek opiekunem zastępczym dla swego rodzeństwa. Pomógł instytut Ordo Iuris

Dwudziestodwulatek opiekunem zastępczym dla swego rodzeństwa. Pomógł instytut Ordo Iuris
Fot. Mabel Amber / Pixabay

Sąd Rejonowy w Przemyślu ustanowił 22-letniego Mateusza opiekunem zastępczym dla piątki jego rodzeństwa. Prawna batalia, której szczęśliwe zakończenie miało miejsce w środę, trwała 1,5 roku. 

 

Historia młodego człowieka, który obiecał śmiertelnie chorej mamie, że zajmie się swymi braćmi i siostrami, odbiła się szerokim echem w ogólnopolskich mediach. W środę sprawa, dzięki pomocy prawników Ordo Iuris, znalazła swój pomyślny finał w przemyskim Sądzie Rejonowym.

 

Mateusz po śmierci matki zrezygnował z dalszej edukacji i złożył wniosek o prawne uznanie go za osobę sprawującą pieczę zastępczą dla rodzeństwa. W końcu lutego 2017 r. sąd, na czas trwania postępowania, ustanowił go opiekunem małoletnich i zobowiązał do współpracy z asystentem rodziny, który na bieżąco składał sprawozdania z wykonywania opieki przez 21-latka. W toku postępowania w sprawę włączyli się prawnicy Ordo Iuris, reprezentując Mateusza Słysza przed sądem. Na ich wniosek sąd przeprowadził postępowanie dowodowe z zeznań świadków, opinii pracowników opieki społecznej i opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów.

 

Półtora roku od rozpoczęcia postępowania, 23 maja 2018 roku, sąd przychylił się do wniosku Mateusza. Pozbawił też władzy rodzicielskiej ojców dzieci, którzy wcześniej porzucili rodzinę.

 

 

 

Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynikało, że mimo młodego wieku i licznych trudności związanych z wychowywaniem piątki dzieci, Pan Mateusz, przy skutecznej pomocy asystenta rodziny i pracowników opieki społecznej, daje rękojmię do właściwego wykonywania opieki i władzy rodzicielskiej nad swoim rodzeństwem. Z pełnym uznaniem odnosimy się do decyzji sądu, gdyż ostatecznie reguluje status prawny małoletnich z uwzględnieniem silnej więzi emocjonalnej pomiędzy nimi a Panem Mateuszem – komentuje orzeczenie mec. Maciej Kryczka. Werdykt sądu w Przemyślu jest nieprawomocny.

 

Mateusza z Przemyśla reprezentowali mecenasi z Instytutu Ordo Iuris: Piotr Sura, Łukasz Roga, Jerzy Kwaśniewski i Maciej Kryczka.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

RoM

 

 

 


DATA: 2018-05-23 19:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A jak można pomóc?
5 miesięcy temu / Tereskz
 
To wspaniała wiadomość. Wszyscy pozostaną razem. Niech Bóg błogosławi prawników Ordo Iuris i da siłę temu chłopakowi.
5 miesięcy temu / TZ.
 
I to jest wiadomość! Bóg zapłać
5 miesięcy temu / kskiba19
 
Mateusz! Wielki szacunek dla ciebie. Mam 46 lat i dwoje dzieci. Powiem tylko tyle że naprawdę mi zaimponowałeś. Dla Ciebie przyjacielu modlitwa ode mnie abyś wytrwał i podołał. Już jesteś ojcem dla swojego rodzeństwa. A to jest duża rzecz. Niech Ci przyjacielu PAN Bóg błogosławi... Dla Ordo Iuris brawa.
5 miesięcy temu / Maciej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.