Relacje państwo – Kościół w ustrojach komunistycznych należały i nadal należą do najbardziej modelowych przykładów realizowania w praktyce lewicowego postulatu państwa „neutralnego światopoglądowo”. Stosowane przez komunistów taktyki propagandowe i towarzyszące temu rozwiązania ustrojowe w ostatecznych konsekwencjach prowadzić miały do zmarginalizowania roli Kościoła katolickiego w państwie, a wreszcie całkowitego wyeliminowania jego wpływu na życie społeczeństw i pojedynczego człowieka. Drogę do zrealizowania tego celu za pomocą dwuetapowej taktyki, demaskuje w opracowaniu Wolność Kościoła w państwie komunistycznym znany obrońca Kościoła prof.Plinio Corrêa de Oliveira. Poniżej przytaczamy fragmenty tej analizy pochodzącej z roku 1964.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Sześć państw Unii Europejskiej wyraziło „poważne zaniepokojenie” faktem ograniczenia dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. Ich zdaniem, taka sytuacja „nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.
Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesiła w związku z wprowadzonym w tym kraju nowym lockdownem możliwość organizacji chrztów, ślubów oraz bierzmowania. W komunikacie biskupi wyjaśnili, że wraz z nasilającą się liczbą zakażeń i zgonów wskutek COVID-19 występuje pilna potrzeba ograniczenia spotkań, w tym dużych uroczystości o charakterze religijnym.
Choć niektóre aspekty nauczania społecznego Kościoła są wymagające, to katolik nie może odrzucać właściwie rozumianej refleksji Kościoła w tych kwestiach. Na przykład pogląd jakoby życie gospodarcze było domeną wyłączoną spod refleksji moralnej wynika z zapomnienia o historii Kościoła, Jego prawach, a także o nauce płynącej z Biblii. Nie ma znaczenia czy głosi się go w imię poglądów „wolnorynkowych” czy „socjalistycznych”.
W niedzielę 17 stycznia 2021 odbywają się obchody 24. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce – w tym roku online. To wyjątkowa okazja do przyjrzenia się dziejom dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce. W tym celu warto sięgnąć do przemyśleń czołowej jego postaci – księdza profesora Waldemara Chrostowskiego.
Rosnąca fala nienawiści, niosąca ze sobą także ataki i akty przemocy, stawia nas w zupełnie nowej, nieznanej dotąd w Polsce sytuacji. Jak w tych realiach powinniśmy się zachować jako katolicy? Co do naszego zachowania, odpowiedź wydaje się prosta: musimy dawać świadectwo naszej wierze, bronić naszych świątyń przed wtargnięciami i dewastacją – nawet za cenę doznawania fizycznych obrażeń. Jak zatroszczyć się w tym czasie o naszą duszę? Z pomocą przychodzi nam tu nauka świętego Patriarchy Benedykta.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI