DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 39  >   POLSKA

Roman Motoła

Dwie Polski, dwie pamięci


Znowu zderzyły się dwie Polski. Tym razem w okolicach 4 czerwca – daty obchodzonej oficjalnie i hucznie jako święto odzyskania wolności po dekadach komunistycznego zniewolenia. Trudno o obrazki lepiej puentujące pejzaż naszego państwa niż to, co wydarzyło się w gorące dni maja i czerwca.

Roman Motoła


Głośne Hańba!, transparenty, gwizdy i buczenie witały wychodzących po Mszy Świętej z wojskowej katedry polowej, jak również żałobny kondukt na cmentarzu. Ludzie, którzy nie pogodzili się z niepisaną, a konsekwentnie stosowaną przez sądy III RP abolicją dla wysokich funkcjonariuszy komunistycznych, przyszli zademonstrować sprzeciw wobec ich bezkarności.

Wojciech Jaruzelski – bo o jego pogrzebie tu mowa – nie doczekał wyroku za zbrodnie swojego reżimu, więc jego ostatni ziemski sąd odbył się przed świątynią i na cmentarzu. Urnę z prochami składano do ziemi przy akompaniamencie sowieckich pieśni, które ktoś z protestujących odtwarzał przez głośnik. Czy gwizdki, okrzyki i kocia muzyka to odpowiednia oprawa pogrzebowej ceremonii? Pytanie retoryczne, bo szacunek dla zmarłych był i jest nieodłączną częścią katolickiej i polskiej tradycji. Powązki to jednak przecież zderzenie sprzeczności, swoiste kuriozum w sferze symboli, podobnie jak absurdalny był polski ornament i patriotyczny sztafaż państwa zainstalowanego nad Wisłą przez Sowietów.

To na tym cmentarzu leżą obok siebie oprawcy i ofiary, okupanci i polscy herosi, a dygnitarze III RP godzą w jakiś sposób swoje werbalne uznanie dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia z oddawaniem najwyższych honorów ich prześladowcom. Być może jeśli państwo nie zablokowałoby prac na pobliskiej „Łączce”, w tych samych dniach gdy towarzysze z LWP, PZPR i WRON żegnali z zaszczytami współpracownika Informacji Wojskowej, nieopodal zostałyby odkryte kolejne ciała ofiar tej zbrodniczej formacji.

Ustawka z kościelną asystą

Bo pogrzebowi Jaruzelskiego towarzyszył państwowy ceremoniał, asysta wojskowej kompanii reprezentacyjnej, honorowe salwy. Wśród żałobników resortowi dziadkowie, rodzice i dzieci. Pytani przez reporterów nie szczędzili słów uznania dla człowieka, który przecież ocalił Polskę przed radziecką inwazją, wyciągnął w stronę opozycji dłoń do zgodypokojowo oddał władzę. Serdecznie witali się na cmentarzu Urban z Kiszczakiem, któremu stan zdrowia wciąż nie pozwala stawiać się na sądowej sali. A iluż było tych, których procesy nawet się nie rozpoczęły?! Pewni siebie, uśmiechnięci, ironicznymi gestami „pozdrawiający” tę drugą Polskę. To ich święto, w pewnym sensie ich triumf.

Z bukietem kwiatów dla generała pospieszył redaktor Michnik. – Czy pana brat powinien stanąć przed sądem za zbrodnie komunistyczne? Chyba wierzy pan w polski wymiar sprawiedliwości, skoro podaje do sądu dziennikarzy? Co pan sądzi o zbrodniach swojego brata? – usłyszał od reportera Blogpress.pl. – Sądzę, że jest pan chamem i gówniarzem – odparł po chwili konsternacji, i była to jedyna odpowiedź, na jaką się zdobył.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Naukowcy z amerykańskiej firmy Ouroboros Steaks opracowali metodę „zrób to sam” produkcji mięsa z ludzkich komórek. Póki co, wynalazek jest jedynie protypem, ale planuje się jego komercjalizację.  

 
 

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej nie będzie tegorocznej wizyty kolędowej. Wierni będą zapraszani do parafialnych kościołów. W ich intencji będzie sprawowana Msza święta a po niej odbędzie się mniej formalne spotkanie: kolędowanie lub rozmowa. Swoje mieszkania wierni pokropią wodą święconą samodzielnie.

 

W politycznie poprawnej debacie publicznej od lat gości kilka tematów, o których się nie rozmawia. Zwyczajne TABU. A jeśli już porusza się taki temat, to czyni się to tylko w jedynie słusznym kontekście. Tak oto nie wspomina się o niektórych życiorysach, nie można zbyt wiele też powiedzieć o narodzie żydowskim, zgodnie milczy się także o prześladowaniach chrześcijan. W Polsce, do grona tematów zakazanych trafiło pojęcie „POLEXIT”. Tak oto nie jest możliwa nawet merytoryczna debata o alternatywnym scenariuszu dla Polski. Równocześnie dopuszczalne jest straszenie „POLWYRZUTEM”, który to stał się w lewicowych rękach dość skuteczną pałką do bicia politycznej piany.

 

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sporze dotyczącym uzależniania środków unijnych od „praworządności”. Szef rządu określił też jaki jest plan Polski względem funkcjonowania w strukturach Unii Europejskiej.

 

Pracujemy nad tym, aby strumień odwiedzających najbliższych w święta Bożego Narodzenia był jak najmniejszy. Może pojawią się pewne zakazy – powiedział w poniedziałek na antenie TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.