DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 38  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Mariusz Solecki

Dwie Janiny


Jedno imię – biegunowe życiorysy. Imię Józef identyfikuje oblubieńca Najświętszej Marii Panny i zbrodniarza wszech czasów, Rudolf Valentino przeszedł do historii jako wybitny tancerz, a jego imiennik o nazwisku Hoess – jako komendant Auschwitz. Będąc Heinrichem, można odkryć Troję albo ludobójcze zastosowanie Cyklonu B. Jedno imię – biegunowe życiorysy. Podobnie było z Janiną Żubryd (?–1946) i Janiną Broniewską (1904–1981); zrównanymi w onomastyce, lecz w życiowych wyborach – na antypodach.

Janina Broniewska i Janina Żubrydowa nie znały się i nigdy się nie spotkały. Nie zamieniły ze sobą ani jednego słowa. Jaki więc sens zestawiać ze sobą te dwie kobiety? Z jakiego powodu konfrontować ich biografie? Otóż z imperatywu odsłaniania tajemnych paralel zachodzących pomiędzy ludźmi noszącymi to samo imię, które podobno nas określa, co nie znaczy: determinuje.

Kobiety z fotografii
Piękno, młodość: zalotne spojrzenie w bok, uśmiech i wysypujące się spod rogatywki, lekko falujące włosy opadające na bluzę mundurową. W prawej ręce pistolet na rzemieniu: vis? tetetka? Przez ramię – tu nie ma wątpliwości – przewieszona pepesza. Od pasa w dół strój cywilny: sukienka w kwiaty. Zgrabne łydki toną w kwitnącej łące. Pora wiosenno‑letnia. W tle zarośla, drzewa. Zdjęcie przedstawia żonę antykomunistycznego partyzanta, Janinę Żubryd. Bez trudu wyskakuje w wyszukiwarce internetowej.

Zgorzkniała, nerwowa twarz, oczy jak piki, surowo ściągnięte usta, mentorskie okulary komponują się w portret pisarki trzęsącej literackimi salonami PRL‑u, zelotki na usługach reżimu – Janiny Broniewskiej...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.

 
 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.

 

"Hipokryzją byłoby ograniczać skandal pedofilii, ignorując plagę homoseksualizm, który jest nie tylko występkiem przeciwko ludzkiej naturze, ale także formuje strukturę władzy w Kościele" - mówi prof. de Mattei.

 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.