DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 38  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Mariusz Solecki

Dwie Janiny


Jedno imię – biegunowe życiorysy. Imię Józef identyfikuje oblubieńca Najświętszej Marii Panny i zbrodniarza wszech czasów, Rudolf Valentino przeszedł do historii jako wybitny tancerz, a jego imiennik o nazwisku Hoess – jako komendant Auschwitz. Będąc Heinrichem, można odkryć Troję albo ludobójcze zastosowanie Cyklonu B. Jedno imię – biegunowe życiorysy. Podobnie było z Janiną Żubryd (?–1946) i Janiną Broniewską (1904–1981); zrównanymi w onomastyce, lecz w życiowych wyborach – na antypodach.

Janina Broniewska i Janina Żubrydowa nie znały się i nigdy się nie spotkały. Nie zamieniły ze sobą ani jednego słowa. Jaki więc sens zestawiać ze sobą te dwie kobiety? Z jakiego powodu konfrontować ich biografie? Otóż z imperatywu odsłaniania tajemnych paralel zachodzących pomiędzy ludźmi noszącymi to samo imię, które podobno nas określa, co nie znaczy: determinuje.

Kobiety z fotografii
Piękno, młodość: zalotne spojrzenie w bok, uśmiech i wysypujące się spod rogatywki, lekko falujące włosy opadające na bluzę mundurową. W prawej ręce pistolet na rzemieniu: vis? tetetka? Przez ramię – tu nie ma wątpliwości – przewieszona pepesza. Od pasa w dół strój cywilny: sukienka w kwiaty. Zgrabne łydki toną w kwitnącej łące. Pora wiosenno‑letnia. W tle zarośla, drzewa. Zdjęcie przedstawia żonę antykomunistycznego partyzanta, Janinę Żubryd. Bez trudu wyskakuje w wyszukiwarce internetowej.

Zgorzkniała, nerwowa twarz, oczy jak piki, surowo ściągnięte usta, mentorskie okulary komponują się w portret pisarki trzęsącej literackimi salonami PRL‑u, zelotki na usługach reżimu – Janiny Broniewskiej...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W warszawskim kościele kobieta próbowała zbezcześcić Najświętszy Sakrament podczas Mszy Świętej. Służba liturgiczna zapobiegła profanacji a obecni wezwali na miejsce policję.

 
 

Szkocki minister sprawiedliwości Humza Yousaf zapowiedział, że rząd usunie z ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznego przepisy, które zakazują obrazy przekonań religijnych. Ustawa ma zezwolić więc na „antypatię, niechęć, wyśmiewanie i obrażanie” ich pod pretekstem „ochrony uzasadnionego prawa do wolności wypowiedzi”.

 

„Musimy bronić życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. (…) Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – napisali członkowie Związku Podhalan w Polsce w specjalnym apelu na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich.

 

Jeśli wierzyć nieoficjalnym doniesieniom portalu Onet, obóz rządzący próbuje znaleźć sposób na ominięcie jednoznacznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.

 

Według rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 niedziela 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Władze argumentują to chęcią rozładowania ruchu i pomocy branży.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.