DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


no to musimy poczekać jeszcze 150 lat, zanim NOM będzie na równi z rytem trydenckim.
ponad 5 lat temu / edek
 
Żadna z tych dwóch Mszy nie jest złem, jak to gdzieś ktoś napisał. Ale po co tradycyjna liturgia jest ograniczana, skoro ma wiele zalet.
ponad 5 lat temu / ewa
 
@47: Generalnie masz rację, ale moim zdaniem w jednej kwestii nie do końca. Skoro nawiązujesz do "Pasji", to nie spotkałem się by w ramach Wielkiego Czwartku czy Wielkiego Piątku w rycie NOM grano na gitarze wesołe piosenki i klaskano. Natomiast podczas Wielkiej Niedzieli w rycie NOM śpiewa się radosne "Alleluja" - a czy w rycie "trydenckim" wierni nie cieszą się wtedy ze Zmartwychwsytania?
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
Przecież chodzi o status kanoniczny. Stary Mszał jest tak samo "uprawniony" w świetle przepisów Kościoła jak nowy. I to bardzo dobrze, że Llovera to podkreślił.Jak jakikolwiek duchowny robi problemy to trzeba mu o tym przypominać.
ponad 5 lat temu / Mlody
 
Wydaje mi się że sedno całego sporu tkwi w rozumieniu lub nie rozumieniu czym w istocie jest Msza Święta i wprowadzaniu zamiast Ofiary pojęcia "uczty". Wystarczy włączyć "Pasję" Gibsona (przecież to wszystko dzieje się podczas Mszy Świętej) i oglądając zastanowić się która forma bardzie "pasuje". Osobiście nie chciałbym podczas Męki i Śmierci Zbawiciela np grac na gitarze wesołych piosenek czy też klaskać i jeszcze uczyć tego dzieci, co niestety dość często zdarza się podczas NOM. Również samo "ustawienie" kapłana daje wiele do myślenia. Podczas Mszy Św. "trydenckiej" kapłan na czele ludu,jako przewodnik i pasterz składa ofiarę Jezusa Chrystusa przed Bogiem obecnym w Tabernakulum. Podczas NOM zupełnie zatraca się przewodnictwo kapłana (nie jest on z ludem lecz po drugiej stronie ołtarza) i trochę przypomina to jakieś przedstawienie z podziałem na aktora i widzów.
ponad 5 lat temu / 47
 
Kiedy w Polsce jakaś kapituła diecezjalna( wszystkie zniszczone w latach dziewięćdziesiątych) czy zakonna, jakiś profesor byłej katolickiej uczelni czy byłego katolickiego seminarium duchownego coś na ten temat mrukną czy prukną?
ponad 5 lat temu / Leo
 
Chodzę na mszę trydencką w niedziele a w dni powszednie na NOM. Jestem zmęczona znieważaniem NOM przez tzw "prawdziwych katolików", którzy de facto tym sieją zgorszenie wśród wiernych. Dyskutowałam z nimi i oczywiście, żaden z nich nie potrafił wskazać herezji w mszy NOM. Zgadzam się, że NOM w mniej godny sposób oddaje cześć Bogu, ale ludzie, to przerażające, że katolicy znieważają NOM, w której przychodzi do nas umierający Pan Jezus. Cud Eucharystyczny w Sokółce jasno to pokazuje - jest tam tylko NOM ... W protestantyzmie czy judaizmie nie ma prawdziwego Ciała i Krwi Pana Jezusa - więc jak można takie epitety czynić???
ponad 5 lat temu / ma
 
Bugnini był masonem, NOM jest zprotestanyzowanym i zjudealizowanum rytem, tyle w temacie. Jak ktoś może chodzić na Mszę Trydencką, bo pozwalają mu na to obowiązki stanu i miejsce zamieszkania to powinien chodzić.
ponad 5 lat temu / stoLica
 
@integrysta: "Ja jednak uważam, że Tradycyjna Msza Św jest pobożniejszym rytem" Masz rację, TY tak uważasz. Moim zdaniem się mylisz, ale ja w przeciwieństwie do Ciebie nie mam charyzmatu nieomylności
ponad 5 lat temu / Kanonista
 
Ja jednak uważam, że Tradycyjna Msza Św jest pobożniejszym rytem, który jednocześnie w praktyce wyklucza woluntaryzm i radosną twórczość sprawujących św Liturgię. Czy wyobraża ktoś sobie oklaski i tańce na MSZY TRYDENCKIEJ ?! Niestety w "nowej" mszy zdarzają się nie tylko postawy na granicy profanacji, lecz "msze" które są czystą profanacją i bluźnierstwem !!!
ponad 5 lat temu / integrysta
 
"Obydwie formy rytu rzymskiego są sobie równe" - i tego się trzymajmy! Nie wolno którejkolwiek z tych form traktować jako zło!
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.