DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   CYWILIZACJA

Mieczysław Ryba

Dwie cywilizacje

#POLSKA    #HISTORIA    #ROSJA    #LITWA    #WIARA    #UKRAINA

Zadanie stojące niezmiennie od wieków aż do dziś przed Polską to wytrwałe niesienie cywilizacji łacińskiej na Wschód i niezłomna obrona Europy przed barbarzyństwem. Kościół katolicki ma obowiązek oceniać polityków. W przypadku Cerkwi prawosławnej jest zupełnie inaczej. Polem odwiecznego starcia tych tendencji jest Ukraina.

 

 

Obecność Polski na tak zwanych terenach kresowych jest odwieczna. Nie zaistniała przy tym wskutek przemocy i podboju. Ruś Czerwona została włączona w granice państwa polskiego za czasów Kazimierza Wielkiego wskutek koligacji dynastycznych. Wejście szlachty ruskiej w obszar polskiej państwowości bardzo mocno upodmiotowiło ruskich bojarów ze względu na łaciński charakter ustroju Królestwa Polskiego. W podobnie bezkrwawy, wynikający z obopólnej zgody sposób nawiązana unia z Litwą rozszerza przestrzeń oddziaływania Polski na Wschodzie, a kojarzy się przede wszystkim z wolnością i wolnościowym charakterem życia państwowego.

 

Istniejące w Polsce przywileje i cała wizja kultury łacińskiej w relacji do tego, co dawał Wschód, były na tyle pociągające, że wraz z życiem państwowym stosunkowo szybko postępowała dobrowolna latynizacja górnej warstwy ruskiej szlachty. Przypomnijmy unikatową preambułę unii w Horodle z roku 1413: Miłość jedna nie działa marnie, lecz sama sobą świecąc kładzie koniec niezgodzie, uśmierza swary, ukróca nienawiść, łagodzi waśnie, użycza wszystkim pokoju. Jakże to diametralnie odmienny sposób jednoczenia niż zakładała wizja moskiewska czy jakakolwiek inna na Wschodzie.

 

Polskość i łacińskość kojarzyły się z katolicyzmem i wolnością. Doświadczenie relacji ze wschodnim światem zewnętrznym poprzez najazdy tatarskie, wojny z Rosją, wojny kozackie czy wojny z Turcją, było doświadczeniem zmagań z barbarzyństwem, niewolą i tyranią.

W cywilizacji łacińskiej olbrzymią rolę do odegrania w przestrzeni publicznej miał Kościół, który nie tyle nawet cieszył się prawem wypowiadania się o moralności w życiu publicznym i państwowym, co wręcz miał taki obowiązek. Symbolicznie pokazuje to męczeństwo biskupa Stanisława w konflikcie z Bolesławem Śmiałym – znamy wszak konsekwencje tego czynu władcy Polski.

 

Kościół w cywilizacji łacińskiej ma obowiązek oceniać i chwalić bądź ganić polityków, ponieważ polityka jest dziedziną etyki. Natomiast na Wschodzie jest zupełnie inaczej. Za przykład niech posłuży tekst przysięgi składanej przez kolegium duchowne synodu Cerkwi moskiewskiej za panowania Piotra I: Przysięgam na Boga Wszechmogącego, że będę wiernym, dobrym i posłusznym niewolnikiem oraz poddanym mojego cara oraz władcy. Taką przysięgę składali wysocy przedstawiciele Cerkwi prawosławnej, praktycznie sprowadzeni już w tamtych czasach do roli państwowych urzędników.

 

W praktyce duszpasterskiej doprowadzono do sytuacji, w której przestała obowiązywać tajemnica spowiedzi, jeśli ktoś występował przeciwko carowi.

 

Tak wielki był prymat państwa i polityki nad Kościołem. W takiej cywilizacji nie ma mowy o ocenianiu przez Cerkiew życia publicznego – może być tylko całkowite jej podporządkowanie władzy. Na Wschodzie polityka nie jest dziedziną etyki. Usytuowanie Cerkwi w cywilizacji turańskiej jest podrzędne. Cerkiew to narzędzie państwa, służące na przykład do rusyfikacji (co było widoczne choćby w Królestwie Polskim w czasie zaborów).

Zauważał to Aleksander Sołżenicyn, który w refleksji nad historią Rosji pisał: W ostatnich kilku stuleciach nieporównywalnie bardziej historia Rosji byłaby ludzka i harmonijna, gdyby Kościół nie wyrzekł się swojej samodzielności i zabierał głos w sprawach społecznych.

 

Gdy pojawiają się antychrześcijańskie ideologie wieku XIX – na przykład liberalizm i socjalizm – Kościół katolicki reaguje encyklikami, w których zawiera krytykę i intelektualną odpowiedź na zagrożenia. Papieże traktowali nauczanie społeczne jako swój obowiązek. Odpowiedź Cerkwi polegała wyłącznie na popieraniu państwowych represji. Cerkiew nie była w stanie odpowiedzieć sama, jej odpowiedź ograniczała się do wspierania cara. Kiedy carat upadł, Cerkiew pozostała bezbronna wobec bolszewików. W prawosławnej tradycji leżało popieranie władcy, więc kiedy władca upadł, Cerkiew stała się bezbronna.

 

W takim systemie alternatywą dla tyranii jest rewolucja, nihilizm, anarchia. Naród nie umie się zorganizować, nie ma żadnej pozytywnej wizji. Żywi co najwyżej niewyobrażalną złość, przeradzającą się w siłę niszczącą. Po upadku Związku Sowieckiego wszyscy mieli dość anarchii – czekano na nowego cara. Władimira Putina do dzisiaj uważa się tam za wybawiciela. Nie ma nic gorszego niż anarchia – już lepsza jest tyrania. Kiedyś car Iwan Groźny ogłosił zamiar abdykacji. I co? Błagano go, by tego nie robił, bo wiedziano, że alternatywą jest jakiś rodzaj nihilizmu, który wyrazi się jeszcze większym okrucieństwem.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Niezwykle mocne słowa o homoheretykach w Kościele. Gościem programu Prawy Prosty jest ks. prof. Dariusz Oko. Na program zaprasza Łukasz Karpiel.

 
 

W związku z nadchodzącą w Kościele katolickim w Niemczech reformą administracyjną zostanie zlikwidowana część parafii. Decyzja ta, jak tłumaczą niemieccy hierarchowie, jest spowodowana stale zmniejszającą się liczbą kapłanów za Odrą.

 

Studentka położnictwa grozi prolajferom! – alarmuje stronazycia.pl i publikuje skandaliczne wpisy osoby, która w przyszłości ma otrzymać prawo do kontaktu z pacjentami, także tymi najmłodszymi.

 

Na etapie prac w Senacie na „piątką dla zwierząt” PiS zamierza złożyć poprawkę, która ma utworzyć Państwową Inspekcję Ochrony Zwierząt. Miałaby ona m.in. weryfikować sytuację zwierząt – także w miejskich gospodarstwach domowych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.