DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Dwaj Ukraińcy przesłuchani w sprawie eksponowania flagi OUN-UPA. Trwa postępowanie w prokuraturze

Dwaj Ukraińcy przesłuchani w sprawie eksponowania flagi OUN-UPA. Trwa postępowanie w prokuraturze

Mieszkańcy polskich miejscowości graniczących z Ukrainą obserwują na własne oczy odradzający się ruch neonazistowski, nawiązujący do „bohaterów” ukraińskiego nacjonalizmu. Prokuratura w Hrubieszowie bada sprawę dwóch Ukraińców, którzy wozili w samochodzie flagę organizacji OUN-UPA.

 

Pod koniec ubiegłego roku w Dołhobyczowie (w powiecie hrubieszowskim) doszło do słownego starcia 56-letniego mieszkańca miasta z dwoma przebywającymi w nim Ukraińcami. Według relacji miejscowego tygodnika „Kronika Tygodnia”, mężczyzna zauważył w samochodzie z ukraińskimi rejestracjami przypiętą do kokpitu czerwono-czarną flagę, której używały dwa zbrodnicze nazistowskie ugrupowania – Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińska Powstańcza Armia – a obecnie ci, którzy nawiązują do ich „dziedzictwa”.

 

Wywiązała się ostra dyskusja, podczas której Dołhobyczanin zażądał usunięcia flagi, pod którą banderowscy bandyci wymordowali ponad 100 tysięcy Polaków. Dwaj Ukraińcy szli w zaparte (albo rzeczywiście nie posiadali wiedzy o prawdziwym obliczu ukraińskiego nacjonalizmu), twierdząc, iż OUN-UPA to bohaterskie organizacje, które walczyły z Sowietami. To samo powtórzyli w zeznaniach dla policji, która zainterweniowała podczas sporu. Dodali, że nie wiedzieli, jakie emocje budzi w Polakach czerwono-czarna flaga.

 

Zjawisko odradzającego się banderyzmu skomentowała „Kronika Tygodnia”. „Jest tajemnicą poliszynela, że eksponowanie przez Ukraińców na terenie naszego kraju czerwono-czarnych flag nasiliło się podczas ubiegłorocznych manifestacji na kijowskim Majdanie” – czytamy na jej łamach. – Niektórzy kierowcy przypinali takie chorągiewki wewnątrz samochodu, ale małe czerwono-czarne flagi w formie nalepek było widać też na przednich szybach – powiedział jeden z pracowników straży granicznej w rozmowie z tygodnikiem.

 

 

Źródła: kresy.pl, kronikatygodnia.pl

FO


DATA: 2015-01-20 16:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nasze Państwo istnieje tylko w teorii. W normalnym kraju Ukraińcy dostaliby po ryju a policja jeszcze by dołożyła od siebie, plus kara np. 10000zł i zakaz wjazdu do Polski.
ponad 4 lata temu / Emigrant
 
Państwowa szkoła wyższa w Przemyślu. Kierunek studiów lingwistyka stosowana: ukraiński/angielski. Podatniku płać.
ponad 4 lata temu / płatnik nettobruttowy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.