DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2019 r.

Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 53  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Stanisław Stabryła

Dwa Rzymy, dwa światy


Polacy znają Sienkiewicza głównie z Trylogii, reszta świata jednak kojarzy go przede wszystkim z Quo vadis – dziełem nieporównanie ważniejszym dla sprawy budowania i obrony cywilizacji chrześcijańskiej.

 


Quo vadis Henryka Sienkiewicza przynosi szeroki, panoramiczny obraz Rzymu czasów Nerona. Tłem, a zarazem głównym tematem powieści z roku 1896 jest prześladowanie Kościoła chrześcijańskiego w Rzymie za rządów Nerona.


Warto zauważyć, że najbardziej wiarygodne i chronologicznie najbliższe tamtych czasów źródła historyczne są stosunkowo skąpe i w istocie nie pozwalają na pełną rekonstrukcję okresu panowania Nerona. Są to dzieła dwóch historyków II wieku: Tacyta i Swetoniusza, jak również informacje zawarte w wyciągu z Historii rzymskiej Kasjusza Diona (księgi LXI–LIII) oraz nieliczne wzmianki w Dziejach Apostolskich i Listach Apostolskich.


Spośród najwcześniejszych przekazów historycznych relacjonujących zdarzenia z czasu rządów cesarza Nerona szczególne znaczenie ma rozdział 44 z XV księgi Tacyta Annales, z którego dowiadujemy się, że pożar, który w ciągu dziewięciu dni od 19 lipca 64 roku strawił znaczną część Rzymu, został według szerzącej się pogłoski nakazany przez władze (przypuszczalnie przez samego cesarza). W relacji Tacyta nie można wprawdzie znaleźć odpowiedzi na pytanie, czy Neron był istotnie odpowiedzialny za katastrofalny pożar stolicy, tkwi tam jednak w miarę obszerna informacja o pierwszych w Rzymie na tak wielką skalę prześladowaniach chrześcijan. Historyk, opisując wyrafinowane tortury, jakim poddawano chrześcijan, nie ukrywa swej niechęci do nich (a nawet odrazy i pogardy), jednak na koniec wyraża potępiający sąd o okrucieństwie samego Nerona.


Inny historyk II stulecia, Swetoniusz zamieścił w biografii cesarza Klaudiusza zwięzłą wzmiankę o wypędzeniu przez tegoż cesarza Żydów z Rzymu. Według niektórych interpretacji edykt ten (z roku 49 lub 50) objął również Żydów nawróconych na chrześcijaństwo, których władze rzymskie jeszcze nie odróżniały od innych grup społeczności żydowskiej. Edykt Klaudiusza został odwołany na początku panowania Nerona (potwierdza to list świętego Pawła do Rzymian).

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Już od 9 grudnia 2019 roku film „Mięsożerca. Wróg numer jeden” będzie dostępny na platformie VOD portalu PCh24.pl! By uzyskać dostęp do platformy wystarczy kliknąć TUTAJ.

 
 

Podczas gdy dyplomaci od kilku lat próbują ustalić ostateczne zasady wdrażania porozumienia klimatycznego podpisanego w Paryżu w 2015 r., prawdopodobnie najważniejszym pytaniem pozostaje, co zrobią Chiny w 2020 r. – największy emitent CO2 na świecie.

 

Puszysty, czerwony krasnal wchodzący przed Świętami przez komin, by zostawić prezenty dla dzieci? Popkulturowa wersja Mikołaja (coraz rzadziej nazywanego nawet świętym), chociaż pasuje do konsumpcyjnej rzeczywistości, nie wiele ma wspólnego z faktami. Dlatego też przypominamy Państwu prawdę o tej postaci oraz zwracamy uwagę, że nie wszystkie prezenty uznawać możemy za dobre i godne.

 

„W Sejmie zebrano podpisy pod nowym wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej”, informuje serwis rp.pl.

 

„Jedną z wartości naszego kolektywu jest walka o prawa osób pracujących seksualnie. Solidaryzujemy się z sex worker(k)ami. Praca seksualna to praca!” – przekonuje grupa Porozumienie Kobiet 8 marca.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.