15 lipca 2019

Projekt i petycja w obronie rodziny! Ordo Iuris chce uniemożliwić legalizację homozwiązków

(Fot. PCh24.pl)

Instytut Ordo Iuris proponuje zmiany prawne, które zablokować mają skuteczne stosowanie przez aktywistów homoseksualnych strategii zmierzającej do legalizacji drogą sądową roszczeń dotyczących statusu małżeństwa i rodziny.

 

Organizacje LGBT dostrzegły już kilka lat temu, że nie będą w stanie przeprowadzić przez parlament  ustaw podważających tożsamość instytucji małżeństwa i rodziny. Tak jak to miało miejsce w wielu innych krajach, chcą przeforsować to samo drogą sądową, poprzez prowokowanie i wszczynanie postępowań o charakterze precedensowym – zauważył dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. – Taki program litygacji strategicznej, czyli strategicznych postępowań sądowych, został oficjalnie ogłoszony w 2015 roku. W różnych wymiarach działania związane z precedensowymi orzeczeniami, które mają – bez wyraźnej podstawy prawnej, często w drodze kreatywnej wykładni ustaw – podważyć zasady prawa rodzinnego – podkreślił.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wspomniana taktyka próbowana jest także na gruncie polskim. Sądy administracyjne w ostatnich miesiącach podjął – jak wskazuje Ordo Iuris – dwie budzące duży sprzeciw decyzje. Najpierw, w październiku minionego roku, zrywając z wieloletnią linią orzecznictwa, NSA stwierdził w orzeczeniu że nie jest prawidłowym działaniem ze strony kierownika Urzędu Stanu Cywilnego odmowa wpisania do polskich ksiąg aktu urodzenia, w którym jako rodzice figurują dwie kobiety.

 

Podobną decyzję podjął w czerwcu obecnego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

 

Według prawników z Ordo Iuris, takie rozstrzygnięcia mogą mieć daleko idące skutki w dziedzinie prawa rodzinnego. Jeżeli bowiem, na przykład, jakaś osoba figuruje w akcie urodzenia dziecka, może w przyszłości zgłaszać roszczenia dotyczące wykonywania władzy przysługującej w naszym prawie rodzicom.

 

Obecnie sądy w Polsce podejmują w tego typu sprawach bardzo rozbieżne werdykty. W związku z tym, w nieodległej przyszłości Naczelny Sąd Administracyjny może rozstrzygnąć wątpliwości w interpretacji takich kwestii i narzucić organom sądowniczym konkretną wykładnię.

 

Inne zagrożenie dla prawnej ochrony rodziny w naszym kraju wynika z roszczeń dotyczących wpisywania do ksiąg w urzędach stanu cywilnego związków jednopłciowych, zawartych za granicą. W takim duchu utrzymany jest fragment postanowienia WSA w Warszawie ze stycznia 2019 roku. Sąd uznał – na marginesie orzeczenia dotyczącego innej kwestii – że nie jest to sprzeczne z artykułem 18. polskiej ustawy zasadniczej, mówiącym, że małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, podlega w RP prawnej ochronie.

 

Do Warszawy przez Strasburg

To sukces strategii litygacyjnej, chociaż podobne uwagi nie mają żadnej mocy prawnej. Aktywiści LGBT idą dalej. Tam gdzie spotyka ich odmowa ze strony organów wymiaru sprawiedliwości, kierują się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu – powiedział dr Tymoteusz Zych.

 

Magdalena Olek, wicedyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris, omówiła cztery takie przypadki. Instytut wystąpił w nich do trybunału z opiniami amicus curiae (formuła „przyjaciela sądu”, z której korzystają osoby czy instytucje niebędące stronami danego postępowania).

 

Jedna z tych spraw dotyczy homoseksualnej pary z Izraela. Jedna z tych osób ma obywatelstwo polskie. W celu pozyskania dziecka mężczyźni skorzystali z usług amerykańskiej surogatki, a po urodzeniu chłopca zwrócili się do polskiego urzędu o transkrypcję jego aktu urodzenia.

 

W innym przypadku przeciwko państwu polskiemu wystąpiły dwie lesbijki, których związek jest zarejestrowany legalnie na terenie Wielkiej Brytanii. Jedna z tych kobiet, legitymująca się polskim obywatelstwem, urodziła dziecko, druga figuruje w brytyjskich aktach jako „rodzic”. Kierownik odpowiedniego USC odmówił transkrypcji aktu urodzenia a skarżące, po wyczerpaniu możliwości odwoławczych w kraju, zwróciły się do Strasburga.

 

Jeszcze bardziej absurdalna sprawa dotyczy Niemiec, gdzie kobieta określająca się jako transseksualista urodziła dziecko, a następnie zażądała wpisania swego nazwiska do urzędowych akt jako… ojca.

 

Aby tego typu casusy nie przyczyniły się do zdemolowania obowiązującego w naszym kraju prawa rodzinnego, Ordo Iuris podjęło działania na kilku poziomach.

 

W najbliższym czasie roześle do wszystkich Urzędów Stanu Cywilnego w Polsce opinię prawną zawierającą prawidłową wykładnię odpowiednich przepisów. Celem jest przypomnienie statusu i tożsamości małżeństwa oraz rodziny w Konstytucji.

 

Instytut zwraca się także do ministra sprawiedliwości z propozycją wyeliminowania wadliwych, wzajemnie sprzecznych czy też nieprecyzyjnych przepisów, które umożliwić mogą lobbystom LGBT skuteczne przeprowadzanie – dzięki trybunałowi strasburskiemu – zasadniczych zmian w polskim ustawodawstwie, podobnie jak miało to miejsce w innych krajach Europy.

 

Większość przepisów, którymi posługują się aktywiści homoseksualni, pochodzi z wprowadzonej w życie 3,5 roku temu Ustawy o aktach stanu cywilnego.

 

Zmienione w 2014 roku przepisy kreują nieznaną przez długi czas sytuację. Służy to do rozstrzygania postępowań w najbardziej kontrowersyjny z możliwych sposobów. Doszło do sztucznego wytworzenia problemu który nie istniał przez dziesięciolecia – skomentował dr Tymoteusz Zych.

 

Co proponuje Ordo Iuris?

– Proponujemy uchylenie przepisu o obligatoryjnej transkrypcji. Wyeliminuje to niebezpieczeństwo dokonywania takich aktów a przynajmniej wytrąci przyjęte przez niektóre sądy administracyjne argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich, że brak transkrypcji uniemożliwia na przykład uzyskanie przez dziecko PESEL czy dowodu tożsamości. Konsekwentnie proponujemy anulowanie w drodze ustawowej tych wszystkich aktów stanu cywilnego, w których transkrypcja już miała miejsce, a które poświadczają czy też zawierają dane sprzeczne z przepisami państwa polskiego, na przykład dotyczące „rodziców” tej samej płci czy też braku wpisów o ojcu i matce – powiedział dr Marcin Olszówka, ekspert Centrum Analiz Ordo Iuris.

 

Prawnicy instytutu proponują także zmiany w kilku innych przepisach, dzisiaj pozwalających lobbystom LGBT stosować litygację strategiczną, czyli taktykę obchodzenia prawa rodzinnego.

 

Zdaniem OI, należy usunąć z prawodawstwa instytucję zaświadczenia o stanie cywilnym. Wydanie takiego dokumentu może posłużyć za granicą do zawarcia legalnego związku jednopłciowego, a następnie wymuszenie uznawania go w kraju.

 

Inna zmiana, tym razem w zakresie prawa prywatnego międzynarodowego, miałaby zagwarantować, że w naszym kraju nie będą stosowane przepisy obce, regulujące status związków osób tej samej płci w obszarze prawa rodzinnego i opiekuńczego.

 

Z kolei w obszarze ustawy o cudzoziemcach propozycja OI zakłada ujednolicenie sposobu rozumienia rodziny, w myśl przepisów tutejszego prawa.

 

Swoje poparcie dla projektu chroniących tożsamość rodziny zmian w polskim prawie  można już wyrazić za pośrednictwem witryny MaszWplyw.pl .

 

 

RoM

 

 

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram