DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2020 r.

II Niedziela Zwykła
Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

„Duszpasterstwo elektroniczne” szansą dla Kościoła? O tym dyskutowano na Synodzie

„Duszpasterstwo elektroniczne” szansą dla Kościoła? O tym dyskutowano na Synodzie
Photo by Li Hao/Huanqiu.com/VCG

„Duszpasterstwo elektroniczne – aktywność Kościoła w świecie social mediów” było tematem poruszonym na środowym posiedzeniu biskupów podczas trwającego Synodu Młodych. Zdaniem komentatorów, temat wywołał wśród hierarchów ogromne zainteresowanie.

 

Jednym z podstawowych zagadnień poruszanych podczas obrad była rola Kościoła w szybko zmieniającym się pod względem rozwoju technologicznego świecie. Pytano o charakter misji ewangelizacyjnej w dobie społeczeństwa zdominowanego przez kulturę social mediów. Dyskusję podjęto z entuzjazmem i nadzieją, lecz mając też na uwadze zagrożenia płynące ze zbyt wielkiego zaufania technologii.

 

Jednym z prelegentów był biskup David Bartimej Tencer z Reykjaviku (Islandia), który w codziennej pracy duszpasterskiej wspomaga się technologią. Wobec ogromnego terenu na jakim przyszło mu pracować (40.000 km2), niektóre z jego obowiązków muszą odbywać się w trybie online. Tak jest np. w przypadku prowadzenia katechez przez Skype'a.

 

Dzisiejszy świat, zdaniem biskupa wymaga „bycia misjonarzem w świecie elektroniki”. Prowadząc katechezy za pomocą Skype'a podkreślił, że mimo wszystko „kontakt z dziećmi jest bardzo rzeczywisty”. W swojej diecezji wprowadził specjalną aplikację zawierającą elektroniczą wersję Pisma Św. wraz z wyszukiwarką. Dzięki niej każdy może sprawdzić dowolny fragment w każdym miejscu i czasie, mając ze sobą jedynie swój telefon.

 

Zdaniem biskupa Tencera, internet jako medium sam w sobie ma charakter neutralny, ale w Instrumentum laboris (dokumencie roboczym) jasno wskazano na zagrożenia jakie płyną z niewłaściwego korzystania z technologii. Dokument ostrzega przed „lenistwem, znudzeniem, odosobnieniem i samotnością”, które wynikają z uzależnienia młodzieży od mediów. Ma to także ogromny wpływ na zanik kreatywności i utratę koncentracji. „Trzeba przyznać, że dzięki technologii niektórzy wzmocnili swoje relacje, ale dla innych stała się źródłem uzależnienia, będąc zamiennikiem dla relacji międzyludzkich a nawet dla Boga” - czytamy w dokumencie.

 

Źródło: catholicnewsagency.com
PR


DATA: 2018-10-22 14:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jednym z czynników pogłębiających duchowość przy pomocy urządzeń elektronicznych,jest uczestnictwo w Wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu z dopiskiem "na żywo",bywa, ze z podaniem ilości osób w niej uczestniczących,świadczącym ze nie wszyscy np.w nocy śpią.
ponad 1 rok temu / stan
 
A moze by tak "msza" elektroniczna i pozamiatane?
ponad 1 rok temu / Jara
 
He, he, he... Ja tam czekam na komunie świeto przez smartfona. Spowiedź niepotrzebna bo i tak jesteśmy wszyscy zbawieni (AL 297 i 311)... w zasadzie Komunia Święta też.
ponad 1 rok temu / ma
 
Media elektroniczne mogą wspomóc ewangelizację pod warunkiem że nie będą rozmiękczać nauki Pana Jezusa. Nasza mowa ma być tak tak nie nie. Ludzie chcą usłyszeć prawdę nawet dla nich bolesną. Dlatego też jeżeli Kk będzie mówił np. O nieregularnych związkach zamiast o cudzołożnikach, nie będzie nazywał grzechu grzechem, to żadne media nie pomogą. Ludzie chcą słyszeć prawdę i dlatego szukają wykładów ks. Piotra Glasa. Ja czytam PCH24 bo widzę zgodność artykułów z Ewangelią. Pozdrawiam PCH24
ponad 1 rok temu / Imer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.