DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Duszpasterska porażka postępowców w Niemczech

Duszpasterska porażka postępowców w Niemczech

Najwyższy procent biskupów-buntowników, ciągła krytyka Rzymu, postępowość w kwestii dostępu do sakramentów przez rozwiedzionych żyjących w nowych związkach i homoseksualistów, prace na rzecz celibatu księży i kapłaństwa kobiet – tym Kościół w Niemczech „wyróżnia” się w Europie. I już płaci za to dramatyczną cenę.


Statystyki wskazują, że politycznie poprawni, ale za to duchowo roztargnieni duszpasterze, nie mogą być wiarygodni dla swoich wiernych. Kościół w Niemczech ujawnił najnowsze dane z których wynika, że tamtejszych katolików jest 24 mln, co stanowi około 30 proc. ogółu ludności. Niektóre zmiany strukturalne, dokonywane na poziomie diecezji doprowadziły jednak do spadku liczby parafii z 11222 do 11085.


Pierwsze naprawdę bolesne wzmianki dotyczą przyjmowanych sakramentów – ich liczba drastycznie spadła, co potwierdza tendencje zaobserwowane już w poprzednich latach. W 2013 r. odbyło się 164 664 chrztów w porównaniu do 167 505 tych sakramentów przyjętych w 2012 r. Zawarto 43 728 małżeństw wobec 47161 w roku wcześniejszym.


Choć w zeszłym roku do Kościoła przystąpiło 3062 osób, a 6 980 doń powróciło, to liczba osób, które wystąpiły z Kościoła wzrosła z 118335 w 2012 r. do 178805 w 2013 r.! Frekwencja na Mszach Świętych w zeszłym roku ponownie spadła, do zaledwie 10,8 proc. Według statystyk, tylko 2,6 mln katolików uczestniczyło w niedzielnych nabożeństwach. Co ciekawe statystyka ta uważana jest przez niektórych niemieckich hierarchów za dość optymistyczną. 


Spadek zanotowano również w liczbie księży katolickich – w 2012 r. było ich w Niemczech 14490, rok później liczba ta spadła o 146 kapłanów. Nieznaczny wzrost zanotowano tylko wśród świeckich współpracowników Kościoła: 3119 w 2012 r. w porównaniu do 3140 w 2013 r. Jest to z całą pewnością pozytywne zjawisko, jednak nie może ono przecież naprawić zjawiska odchodzenia duchownych.


Kościół w Niemczech nie zaproponował żadnej ofensywy mającej dążyć do odbudowy wiarygodności tamtejszych duchownych, autorytetu moralnego oraz spójności pomiędzy doktryną i praktyką. A przecież utrata wiernych nie oznacza tylko, jak choćby w świecie mediów, utraty oglądalności. Oznacza utratę dusz, uniemożliwiając im osiągnięcie zbawienia, ponieważ tylko Kościół może je do niego doprowadzić. 


 

Źrółdo: corrispondenzaromana.it

Malk


DATA: 2014-07-30 10:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a czym prawdziwi różnią się od reszty?
ponad 4 lata temu / WAWA
 
To prawda ze Bractwu Kaplanskiegi Sw Piusa X przybyw zarowno powolan kaplanskich jak rowniez Wiernych uczestniczacych w prawdziwej mszy a nie jak to ktos tu napisal \'\'posoborowego nowotworu\'\' Pozdrawiam wszystkich PRAWDZIWYCH katolikow ! Z Panem Bogiem. Ps Polecam ksiazke abp. MarcelavLefebvre \'\'Oni Jego Zdetronizowali\'\'
ponad 5 lat temu / arek
 
W Afryce przybywa posoborowych pseudokatolików. Nie łudźcie się nigdzie nas tzn prawdziwych Katolików nie przybywa tylko nowotwory posoborowe.
ponad 5 lat temu / halicz
 
W Azji i Afryce nas przybywa.
ponad 5 lat temu / Antyadolf
 
A Bractwu św. Piusa X rośnie i liczba powołań i liczba wiernych.
ponad 5 lat temu / cynik
 
Masoni się cieszą że dzięki ich "pasterzom" modernistom kościoły pustoszeją.
ponad 5 lat temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.