DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Duchowni to 0,3 proc. wszystkich skazanych za wykorzystywanie seksualne małoletnich

Duchowni to 0,3 proc. wszystkich skazanych za wykorzystywanie seksualne małoletnich

Księża bądź zakonnicy stanowią 0,3 procenta osób skazanych w sądach państwowych za wykorzystywanie seksualne małoletnich – wynika z zestawienia danych ISKK oraz Ministerstwa Sprawiedliwości za lata 1990 - 2018.

 

Jak wynika z informacji podawanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego oraz Ministerstwo Sprawiedliwości, średnio każdego roku sądy państwowe za wykorzystywanie seksualne małoletnich, sądy skazywały 1515 osób świeckich oraz 3 duchownych. Natomiast sądy kościelne skazywały rocznie przeciętnie 8,7 duchownych. Spośród wszystkich skazanych przez państwo jak i ukaranych przez Kościół – duchowni stanowią 0,88 procenta.

 

Wedle statystyk dotyczących „wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych”, 85 duchownych zostało skazanych przez sądy państwowe za te przestępstwa w okresie między 1990 a 2018 r.

 

Z kolei – w świetle danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w tym samym okresie za przestępstwa związane z seksualnym wykorzystywaniem małoletnich zostało skazanych prawomocnymi wyrokami sądów – 27331 osób. 85 skazanych duchownych (księży bądź zakonników) stanowi 0, 31 procenta tej liczby.

 

Ponadto – jak dowiadujemy się z opracowania ISKK i COD – w latach 1990 – 2018, wszczęto 362 kościelne postępowania przeciwko duchownym oskarżonym o te przestępstwa. Spośród rozpoczętych 362 postępowań, 270 zostało zakończonych, z czego nałożeniem określonych kar kościelnych – 242. Jednocześnie w tych sprawach uniewinniono 28 duchownych. Średnio każdego roku sądy kościelne karały za to przestępstwo 8,7 duchownych.

 

Przy okazji warto wyjaśnić, że przestępstwa wykorzystywania seksualnego małoletnich w świetle prawa polskiego obejmują wykorzystane osoby poniżej 15 roku życia, a w świetle prawa kościelnego przestępstwa te obejmują osoby wykorzystane do 18 roku życia.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2019-03-15 19:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@r33k - tyle tylko, że Polański nie został skazany, bo unikał amerykańskiego systemu sprawiedliwości. Księża natomiast nie zostają skazani, bo np. nie ma dowodów.
ponad 1 rok temu / Akwin
 
czyli Polański też czysty jak łza - w końcu nigdy nie został SKAZANY
ponad 1 rok temu / r33k
 
Ta cała walka z pedofilią to kolejny z elementów niszczenia Kościoła. Jakoś nie widać walki z pedofilią wśród polityków, muzułmanów, rabinów, lewaków gdzie jest prawdziwą plagą. Z jednej strony wylawają szambo na księży a sami promują pedofilię z WHO. HIPOKRYZJA.
ponad 1 rok temu / Jacek
 
@Hanka - i właśnie przez takie bzdury nagonka od czasów oświecenia trwa w najlepsze. Ksiądz w Polsce podlega najpierw prawu karnemu a dopiero później kanonicznemu. Ani za morderstwo ani za pedofilię ksiądz nie odpowiada tylko przez pryzmat prawa kanonicznego. Jeśli ksiądz nie trafia przed sąd to nie ze względu na jakieś rzekome spiski, wpływy etc. które są wymysłem i wystarczy rozejrzeć się dookoła żeby wiedzieć, że Kościół obecnie ma słabą pozycję. Trzeba być szaleńcem żeby w świetle panoszącej się degrengolady mówić o wielkich wpływach Kościoła. Ad meritum- dzieje się tak, bo wiele spraw jest umarzanych ze względu na np. braki dowodowe. I tak dzieje się w każdej sprawie - nikogo nie skazuje się bez dowodów. Jak już Pani jest taka "fair" to jak usłyszy Pani o lekarzu-pedofilu to proszę krytykować służbę zdrowia i się od niej odsunąć podobnie jak robi się to z kapłanami winny jest cały Kościół a nie konkretny delikwent.
ponad 1 rok temu / Akwin
 
Tu nie chodzi o to, że nie ma problemu tylko o to, że te dane zaprzeczają szerzonej od lat w lewackich mediach propagandzie ?ksiądz=pedofil, nie ksiądz=nie pedofil?. Nie rozumiecie tego? Ja wiele razy w rozmowach z różnymi ludźmi słyszałem ?wszyscy księża to pedofile?, a na moje stwierdzenie, że starystycznie są jako grupa zawodowa na ostatnuch miejscach wśród różnych zawodów to słyszałem ?to kłamstwo bo w mediach nie podają innych przypadków pedofilii niż tych dotyczących księży?. Właśnie na tym polega propaganda tych mediów. Za rządu PO doszło do większej liczby wypadków i kolizji z udziałem BOR niż za PiS. Totalne media jednak pokazują każde takie potknięcie sugerując, że ?pisowski bor? to ciamajdy mające same wypadki. Rozumiecie już? Jak nie to jeszcze jeden przykład. Fikcyjny. Mamy fasolę. 10000 zdrowych fasolek i 10 zepsutych. TVN, SE, Fakt, Wyborcza non stop będą pokazywały tylko te zepsute, wybrane z reszty, oddzielone od niej i mówiły przytym non stop ?faso
ponad 1 rok temu / Jurgen
 
DOSZŁO DO ... ZWYKŁEJ PENETRACJI ??? Czemu taki obrońca ? Czemu taka obrona ? "... ?The Guardian? opisał, jak adwokaci próbowali uzyskać najniższy z możliwych wymiar kary. Nie poprzestali na odwoływaniu się do szlachetności i prawości swego klienta. Główny obrońca, Robert Richter, zapewniając o niewinności kardynała próbował przekonać sąd ? ?czysto hipotetycznie? ? że czyny, o jakie został oskarżony, ?były chwilowym potknięciem i działaniem nieprzemyślanym?, że gwałt ?miał miejsce po zakończeniu mszy, więc oskarżony nie pełnił funkcji kościelnej, ale był zwykłym mężczyzną?, że przemoc ?nie była nadużyciem władzy arcybiskupa, a jedynie władzy, jaką dorosły mężczyzna ma nad dzieckiem?, i wreszcie ? ?że doszło do zwykłej penetracji ?vanilla sexual penetration?, niepozostawiającej fizycznych ran, bez użycia siły większej, niż potrzebna jest do zwykłego stosunku?. Za użycie tych słów następnego dnia przeprosił."
ponad 1 rok temu / Max
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.