DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
 
 
 
 

Duchowni krytykują decyzję biskupa dotyczącą interkomunii. Wydali specjalne oświadczenie

Duchowni krytykują decyzję biskupa dotyczącą interkomunii. Wydali specjalne oświadczenie
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Grupa niemieckich księży z diecezji Paderborn krytykuje decyzję swojego arcybiskupa o dopuszczeniu niektórych protestanckich małżonków katolików do sakramentów. Członkowie nowej grupy „Communio Veritatis” określają decyzję arcybiskupa mianem niemożliwej do zaakceptowania. Powołują się na dokumenty Kościoła.

 

W swoim oświadczeniu grupa przywołuje katolickie nauczanie. Zgodnie zaś z nim dopuszczenie do Komunii świętej wymaga bycia pełnym członkiem Kościoła oraz znajdowania się w stanie łaski. Duchowni przypominają także naukę Jana Pawła II. W Ecclesia de Eucharistia  papież podkreślił, że do stałego przyjmowania Eucharystii niezbędne jest podzielanie katolickiej nauki o sakramentach. Tymczasem jak zauważają duchowni, odrzucenie katolickiej doktryny o Eucharystii to istota protestantyzmu.

 

Communio Veritatis jest zdeterminowana do lojalnej służby Jezusowi Chrystusowi we wszystkim, a również ciągłemu Magisterium Kościoła, dla zbawienia dusz” – czytamy w oświadczeniu wiernych Tradycji księży.

 

Niemiecki biskup Hans-Josef Becker zdecydował się 30 czerwca na wdrożenie nieoficjalnych zaleceń przyjętych przez większość niemieckiego Episkopatu. Dopuszczają one niektórych protestantów do Komunii. Decyzję biskupa Beckera poparło również trzech innych biskupów zza Odry: Gerhard Feige z Magdeburga, Stefan Hesse z Hamburga i Franz-Josef Bode z Osnabrücku.

 

Księża z „Communio Veritatis” podkreślają również, że żaden biskup diecezjalny nie może uznać, że mieszane małżeństwo to „poważna konieczność” wymagająca udzielenia Komunii protestantom. Tymczasem zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego Komunii można udzielać „jeśli istnieje niebezpieczeństwo śmierci albo przynagla inna poważna konieczność, uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu”.

 

Dodatkowy warunek to brak możliwości „udania się do szafarzy swojej wspólnoty” (Kan. 844 - § 4). Tymczasem w Niemczech protestanci mogą zazwyczaj bez problemu korzystać z posługi protestanckich pastorów.

 

Wprawdzie łagodniejsze zasady dotyczą udzielania sakramentów członkom Wspólnot wschodnich oraz członkom wspólnot, które według oceny Watykanu „gdy idzie o sakramenty, są w takiej samej sytuacji, jak i wspomniane Kościoły wschodnie”.

 

Jednak jak się wydaje, nie dotyczy to protestantów. Ich doktryna dotycząca Eucharystii znacząco różni się bowiem od nauczania Kościoła katolickiego czy nawet wschodnich wspólnot.

 

Źródła: lifesitenews.com 

mjend


DATA: 2018-07-06 08:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak informowano w czerwcu p. Franciszek uczestniczył w nabożeństwie w Ekumenicznym Centrum Światowej Rady Kościołów w Genewie. W internecie można zobaczyć jak papież celebruje eucharystię w Centrum a szafarze roznoszą ją zebranym na hali. Pytanie : Czy uzasadnione jest podejrzenie , że >wszyscy< uczestnicy uroczystości mogli przyjmować eucharystię ??????? Bo jeśli tak to oznacza , że protestantyzacja już dawno się dokonała. W tej sytuacji pokazywanie tego co się dzieje w Niemczech jest stratą czasu - bo to wszystko wiadomo. Dlaczego jest tak małe zainteresowanie tym co robi papież formalnie. Najwyraźniej lepiej zamykać oczy na >HEREZJE
9 miesięcy temu / iskierka
 
Pewnego dnia w Kosciele rzymskokatolickim siedziala grupka mlodych (prawdopodobnie z pielgrzymki) ,podeszla do nich kobieta "pilot" ktora kierowala grupa i uslyszalem takie oto dziwne slowa: Tutaj na Mszy bedzie dzisiaj Biskup protestant jak to mozliwe? nie wiem i odeszla z usmiechem. Potem te mlode osoby siedzialy w lawce podczas Komunii Swietej nie poszly wogole do Komunii a Msze odprawial znany wszystkim Biskup rzymskokatolicki.
9 miesięcy temu / Nick
 
To wszystko jest zdradą Chrystus, Ewangelii i sakramentów. Co tu dużo kombinować i dzielić włos na czworo czy ośmioro.
9 miesięcy temu / ks. prob. emeryt
 
J e z u s U f a m T o b i a
9 miesięcy temu / Alessandro dottor Massarotti
 
Mętny, ogólnikowy język papieskich dokumentów, nawet tak fundamentalnych jak KPK, ułatwia naruszanie dyscypliny Kościoła. Gdyby w KPK był kanon wyraźnie stwierdzający, że Komunia św. może być udzielana w przypadku niebezpieczeństwa śmierci wiernym Kościołów, które mają sukcesję apostolską, albo wprost, że nie może być udzielana m.in. protestantom, to droga, którą próbują iść niemieccy biskupi, byłaby zamknięta. A tak... co to za "prawo", które można interpretować na różne sposoby, również sprzeczne z jego duchem? W "poważne przyczyny" można wtłoczyć dosłownie wszystko.
9 miesięcy temu / TZ.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "61392"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.