DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 40  >   CYWILIZACJA

Jerzy Wolak

Duch Unii E.


Ducha Unii Europejskiej nie da się wyczytać z traktatów – to tylko mętna woda, w której, jak powszechnie wiadomo, najlepiej się ryby łowi. Prawdziwego ducha może oddać wyłącznie artysta, nigdy zaś prawnik-mąciwoda, przeto aby go ujrzeć w pełnej krasie, trzeba się osobiście pofatygować do Brukseli.

Od najgłębszej starożytności ludzkość stawiała przed budynkami użyteczności publicznej statuy mające ucieleśniać idee, które przyświecały powołaniu do życia instytucji umiejscowionych w tychże gmachach. Czynił tak pogański antyk, średniowieczno‑nowożytna Christianitas i totalitarny modernizm; ani o krok nie odchodzi od owej praktyki również obłędny postmodernizm, czego sztandarowy przykład stoi przy brukselskiej Rue de la Loi, przed wejściem do gmachu Komisji Europejskiej.

Oto perfekcyjne ucieleśnienie Unii Europejskiej – figura mówiąca wszystko i nic zarazem. Ni chłop, ni baba, ni młode to, ni stare, o twarzy mutanta z filmu Jestem legendą Francisa Lawrence’a, na której nie maluje się żadna myśl czy uczucie, i niewidzących oczach, w których czai się nienazwany lęk, na chwiejnych nogach, zataczającym się krokiem usiłuje iść przed siebie. Dokąd i skąd, nie wiemy ani my, ani on sam...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykański Departament Stanu ostrzega przed możliwymi kolejnymi zamachami terrorystycznymi na Sri Lance.

 
 

„Do 290 wzrósł bilans zabitych podczas ataków bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance w Wielką Niedzielę. Liczba rannych sięga 500” – poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek rzecznik policji na Sri Lance Ruwan Gunasekera. Jak dotąd służby zatrzymały 24 osoby podejrzane o udział w zamachu. Żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia.

 

W specjalnym wywiadzie dla PCh24.pl, arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart opowiada o sytuacji chrześcijan w Syrii, naturze Islamu oraz dlaczego tzw. arabska wiosna przyniosła skutki odwrotne do zamierzonych.

 

Bez ochrony życia nie ma ochrony ani pracy, ani polityki, ani bezpieczeństwa, ani wzrostu gospodarki – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były szef MON Antoni Macierewicz.

 

Klęska urzędującego prezydenta Poroszenki wobec sukcesu nowicjusza Zełenskiego to odbicie nastrojów Ukraińców, zmęczonych permanentnymi „reformami bez reform”. Pierwsze dyskusje po ogłoszeniu wyników exit poll nie pozostawiają złudzeń – u naszego wschodniego sąsiada nadal nie będzie spokoju i atmosfery do przyspieszenia zmian ekonomicznych, a zachodnia Ukraina coraz bardziej oddala się od wschodniej części kraju.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.