DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Drugi sąd obalił uchwałę chroniącą przed ideologią LGBT. Wypowiedział się nie tylko o prawie

Drugi sąd obalił uchwałę chroniącą przed ideologią LGBT. Wypowiedział się nie tylko o prawie
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com (Teddy Österblom)

Uchwała Rady Gminy Klwów (powiat przysuski) w sprawie ideologii LGBT została przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (wydział w Radomiu) uznana za nieważną. To drugi w tym tygodniu wyrok WSA obalający decyzje samorządów chcących bronić rodziny. Warto bliżej przyjrzeć się argumentacji sądu, która wykraczała poza kwestie przepisów.

 

Zdaniem WSA w Radomiu deklaracja „Gmina Klwów wolna od ideologii LGBT” ma charakter „dyskryminujący”, gdyż termin LGBT ma odnosić się – zdaniem sądu – do ludzi, a nie ideologii, co pokazuje, że wyrok ma znamiona decyzji ideologicznej, ponieważ stanowi próbę narzucenia określonej interpretacji terminu, wokół którego trwa społeczna debata. Część osób – wbrew rozumowej refleksji – twierdzi, że fraza „ideologia LGBT” to swoista dehumanizacja przedstawicieli owej społeczności. Przeciwnicy takiego poglądu zauważają, że ideologia LGBT to coś odmiennego od homoseksualistów – osób o nieuporządkowanych popędach płciowych – zaś „tęczowi” aktywiści mają określone poglądy, wedle których chcą zmieniać świat, więc ich przekonania można określać zbiorczym mianem ideologii LGBT. Ponadto nikt nie twierdzi, że mówiąc o ideologii socjalistycznej czy nacjonalistycznej „odczłowiecza się” socjalistów czy nacjonalistów, co pokazuje, że powszechne po lewej stronie sceny politycznej oburzenie na termin „ideologia LGBT” jest zupełnie bezzasadne i uznać należy ja jedynie za oręż w walce politycznej. Człowieczeństwo jest – co nie ulega wątpliwości dla każdego, kto w życiu kieruje się myślą katolicką – trwałe oraz niezależnie od poglądów czy nawet moralnych wyborów.

 

To jednak niejedyny „kwiatek” z sądowej interpretacji faktów. WSA w Radomiu stwierdził bowiem, że polska tradycja – do której odwoływała się Rada Gminy Klwów – zawiera w sobie tolerancję. W ten sposób sąd zasugerował, że osoby pragnące chronić swoje rodziny przed „tęczową” doktryną nie są tolerancyjne (padły nawet słowa o naruszeniu praw i dyskryminacji ze względu na upodobania seksualne). Tymczasem tolerancja różni się od afirmacji. Homoseksualiści są w Polsce tolerowani, co oznacza, że mimo iż Polacy w znacznej mierze nie podzielają ich wizji ludzkiej seksualności, to w imię wyższych wartości jak chociażby pokój społeczny czy miłość bliźniego, tolerują ich grzeszne występki seksualne i nie wyrządzają im przemocy (poza jednostkowymi, skrajnymi i godnymi potępienia przypadkami). Ruch LGBT żąda natomiast czegoś innego – gdyż homoseksualiści są tolerowani. „Tęczowy” aktyw domaga się afirmacji, czyli powszechnej pochwały określonych czynów połączonej ze spełnianiem wszelkich żądań prawno-ustrojowych, zaś odmowę zaspokajania legislacyjnych roszczeń politycznych określa jako dyskryminację (idąc tą pokraczną logiką można powiedzieć, że legalizacja tzw. związków partnerskich stanowiłaby dyskryminację osób niezgadzających się na taką formę prawnej koegzystencji osób).

 

Sąd odniósł się jednak nie tylko do spraw społecznych, światopoglądowych oraz ideowych, ale także prawnych i uznał, że Rada Gminy przekroczyła swoje uprawnienia i przyjęła deklarację bez podstawy prawnej. Warto jednak zauważyć, że inne sądy administracyjne odrzucały zażalenia na podobne deklaracje uchwalane przez jednostki samorządu terytorialnego z różnych stron kraju (w tych przypadkach, podobnie jak i teraz, uchwały zaskarżał znany ze skrajnie lewicowych sympatii politycznych Rzecznik Praw Obywatelskich). Szczęśliwie kadencja Adama Bodnara kończy się we wrześniu. Warto jednak odnotować, że uchwałę w sprawie ideologii LGBT obalił nie tylko WSA w Radomiu, ale także w Gliwicach (deklaracja gminy Istebna). Od nieprawomocnej decyzji przysługuje skarga kasacyjna.

 

„WSA w Warszawie (Radom) uchylił uchwałę w sprawie ideologii LGBT Rady Gminy Klwów. Tym samym mamy 2 orzeczenia WSA zgodne z żądaniem RPO oraz 5 orzeczeń WSA (Kraków x3, Kielce, Poznań) o niedopuszczalności podważenia uchwał samorządów wyrażających opinie w sprawach społecznych” – napisał na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski.

 

„Przedstawicielka RPO argumentowała przed sądem, że Polska wycofała zastrzeżenie do Konwencji praw dziecka o poszanowaniu władzy rodzicielskiej, zgodnie z polskimi zwyczajami i tradycjami dotyczącym miejsca dziecka w rodzinie i poza nią. Ta deklaracja nigdy nie została wycofana!” – przypomniał prezes Instytutu Na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

 

Źródło: rmf24.pl / Twitter

MWł

 

 


DATA: 2020-07-16 14:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie ma więc problemu w określaniu czegoś "ideologią"? Nie jest to to termin nacechowany negatywnie. To znaczy nie ma też problemu z określeniem "ideologia katolicka"? Wszak "aktywiści katoliccy mają określone poglądy, wedle których chcą zmieniać świat".
25 dni temu / N
 
Artykuł jest nacechowany bardzo emocjonalnie przez co jest niewiarygodny. Nie została przytoczona pełna wypowiedź sądu o tolerancji zakorzenionej w polskiej tradycji i zastosowano emocjonalną sztuczkę, która ma na celu wyolbrzymienie problemu. Fakt, że sąd wezwał do tolerancji nie jest równoznaczne z nazywaniem tradycyjnych rodzin nietolerancyjnymi - sąd niczego takiego nie powiedział mimo iż sugeruje to artykuł. Proszę, zwracajcie uwagę na to co czytacie i jak się tym sugerujecie.
25 dni temu / mlody_duchem
 
precz z komuchami w sądach
26 dni temu / kolo
 
Po co komu normalnemu takie sądy? Może będą wyroki stwierdzające,że złodziej kradnący samochód zaszczycił tym czynem okradzionego? Sądy do oczyszczenia?
26 dni temu / Not
 
@Janek,to nie odgórny nakaz władzy, tylko konieczność, abyś zapoznał się z opinią Ordo Iuris. To ci pomoże zrozumieć istotę problemu
26 dni temu / Em
 
i co teraz? czy taki wyrok już pozwala brac dopłaty od unii czy zezwala nie płacić składki na unie? bo się pogubiłem. to teraz można być wolnym od rozumu czy nie można?
26 dni temu / yyuj
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.