DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Druga Irlandia nad Wisłą? Polski Kościele, nie idź tą drogą! [WYWIAD]

Druga Irlandia nad Wisłą? Polski Kościele, nie idź tą drogą! [WYWIAD]
Fot. You Tube / Life Site News

W Irlandii mieliśmy poważne trudności z subkulturą homoseksualną. Powoduje ona wielkie problemy. Gdy działa w seminarium duchownym, przyciąga coraz więcej homoseksualistów. Stają się oni niezwykle wpływowi i zaczynają prześladować prawowiernych seminarzystów – mówi w rozmowie z PCh24.pl, Anthony Murphy, redaktor irlandzkiego dwutygodnika „Catholic Voice” oraz założyciel Instytutu Lumen Fidei.

 

 

Przez media w Polsce przetacza się ogromna dyskusja dotycząca ujawnionych przypadków nadużyć seksualnych popełnianych przez osoby duchowne. Jak Pana zdaniem powinniśmy, jako katolicy patrzeć na tego typu doniesienia?

Skandal nadużyć seksualnych to, oczywiście, ogromne zło. Musimy okazać solidarność z tymi, którzy ucierpieli z jego powodu. Nie możemy jednak pozwolić na to, by Kościół stał się kozłem ofiarnym czy jedyną atakowaną instytucją. Ten problem jest w każdej organizacji, w całym społeczeństwie! Każdy, nie tylko Kościół, musi być świadom tego grzechu i mu się przeciwstawiać.

 

 

Te same środowiska, które tak chętnie uderzają w Kościół, milczą o homoseksualnym tle większości nadużyć. Można odnieść wrażenie, że także hierarchowie niechętnie zwracają uwagę na ten aspekt.

Gdy idzie o sam Kościół, to problem dotyczy homoseksualnego duchowieństwa. Jest niezwykle ważne, by Kościół uświadomił sobie problem homoseksualizacji kleru. Trzeba działać w celu usunięcia z Kościoła tej dekadencji i - jak to ujął papież Benedykt - tego brudu. Ci księża, którzy mają skłonności homoseksualne, powinni być usuwani ze stanu kapłańskiego. Trzeba im ponadto pomagać wieść w czystości dobre, katolickie życie.

 

Proszę podzielić się doświadczeniami z Irlandii, gdzie problem nadużyć seksualnych pojawił się już wcześniej.

Mieliśmy poważne trudności z subkulturą homoseksualną. Powoduje ona wielkie problemy. Gdy działa w seminarium duchownym, przyciąga coraz więcej homoseksualistów. Stają się oni niezwykle wpływowi i zaczynają prześladować prawowiernych seminarzystów. Prowadzi to do wytworzenia toksycznego, trującego środowiska. Sprawia, że formacja duchowa jest bardzo trudna. Homoseksualnemu księdzu jest niezwykle ciężko głosić nauczanie Kościoła na temat małżeństwa i czystości ze względu na skłonności, które odczuwa. Co więcej, jest możliwe, że taki kapłan będzie szantażowany przez LGBT i lewicę. To dla Kościoła poważny problem. Musimy mu przeciwdziałać. Musimy prosić biskupów o czujność i usuwanie homoseksualistów z seminariów.

 

Świeccy duchowni często natrafiają na problemy „komunikacyjne” kiedy chcą rozmawiać o trudnych sprawach ze swoimi pasterzami. W Irlandii można wręcz mówić o opuszczeniu wiernych zaangażowanych choćby w ruch pro-life?

Problem z Kościołem w Irlandii jest taki, że biskupi i wielu duchownych wymyślili nowe przykazanie. Brzmi ono: „nie powinieneś obrażać”. Nie chcą podejmować kontrowersyjnych tematów. Księża uważają, że wygłaszanie mocnych homilii pro-life i głoszenie nauczania pro-life jest trudne. Może być bowiem tak, że do kościoła przyjdą osoby popierające aborcję, a później pójdą na skargę do biskupa. Ten powie księdzu, by nie był kontrowersyjny, milczał na ten temat i zostawił to politykom. A przecież sprawa aborcji nie jest wyłącznie polityczna. Aktywność na rzecz pro-life ze strony polityków nazywających się katolikami czy w ogóle chrześcijanami, jest bardzo istotna. Ochrona życia ludzkiego jest jednak sprawą religijną. Kościół musi bronić życia. Na planie duchowym Kościół musi modlić się do naszej Pani o interwencję, o obronę oraz formować sumienia wyborców. Kościół to miejsce, w którym ludzie zbierają się co niedzielę na Mszę, także w tygodniu – stąd jest naprawdę znakomitą przestrzenią, by edukować wyborców w kwestii stanowiska w obronie ludzkiego życia. To, że Kościół głosi takie przesłanie, jest absolutnie fundamentalne. Jak mówił wielokrotnie Jan Paweł II, musimy bronić życia ludzkiego, bronić nienarodzonych, którzy nie mają głosu. Kościół musi być głosem nienarodzonych.

 

Referenda, w których Irlandczycy zagłosowali za aborcją oraz wsparli postulaty „dyktatury lgbt +”, chyba ostatecznie pokazały, że „katolicka Irlandia” to już tylko wspomnienie… Co bolesne, kolejne etapy rewolucji dokonują się na Zielonej Wyspie bez wyraźnego głosu sprzeciwu Kościoła.

Kraj może być katolicki tylko wówczas, gdy kieruje się katolickimi wartościami i Dziesięcioma Przykazaniami. Pamiętajmy, że większość z tych ludzi, którzy w Irlandii głosowali za aborcją, to katolicy, chodzący na Mszę. Kościół uciekł na peryferia, przestał nauczać i katechizować, formować ludzi. Wielu z tych, którzy chodzą dziś w Irlandii na Mszę, uważa, że głosowanie za „małżeństwami” homoseksualnymi czy za aborcją jest w porządku. Mogą cały czas być członkami Kościoła, chodzić do Komunii świętej! To efekt milczenia biskupów. Musimy powiedzieć to bardzo jasno: milczenie biskupów jest tym samym, co współpraca z politykami popierającymi aborcję. Biskupi nie pouczają, nie korygują tych, którzy są proaborcyjni lub opowiadają się za „małżeństwami” jednopłciowymi. Kościół musi być tymczasem kompasem moralnym dla społeczeństwa. Niektórzy ludzie mówią, że był w przeszłości zbyt wpływowy, że zaszkodziły mu skandale. To tylko preteksty, by nic nie robić. Wszyscy jesteśmy grzesznikami, także duchowni. Nie jest to jednak żadna wymówka, by wycofać się ze społeczeństwa i przejść w stan hibernacji. Musimy być aktywni, musimy walczyć za Chrystusa, bronić w naszym społeczeństwie chrześcijańskich wartości.

 

 

Rozmawiał Łukasz Karpiel

 

 

 


DATA: 2019-05-20 18:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@AsAm - najwidoczniej nie dostrzegasz hipokryzji w działaniu Watykanu. Działała tam homoseksualna mafia, ale o niej cicho, bo jest temat zastępczy: walka z pedofilią. O homoseksualnej mafii w Watykanie mówił już dawno ks.Oko, a o homoseksualnych hierarchach w Kościele pisał świadectwa abp.Vigano i jaka była reakcja Franciszka na listy biskupa Vigano? żadnej! Czy Franciszek usunął znanych homoseksualnych hierarchów ze swojego najbliższego otoczenia? Nie usunął.To świadczy o prawdziwych intencjach Watykanu. A ksiądz Staniek powiedział szczerą prawdę i wstyd dla tych, którzy go uciszyli.
4 miesiące temu / tradycja
 
To nie Kościół idzie tą drogą, ale większość Jego przywódców. To nie jest kryzys Kościoła, ale głęboki kryzys przywódców. Wielu naszych hierarchów zapomniała, że podstawową rolą biskupa jest autentycznie wierzyć Bogu i Jego słowu oraz SŁUŻYĆ, a nie panować i to służyć przede wszystkim zwykłemu człowiekowi, a nie politykom , elitom różnej maści i tzw "nowoczesności". Czy sami są zdolni się nawrócić ? Wątpię, chociaż u Boga nie ma nic niemożliwego, ale w Niego przede wszystkim trzeba wierzyć i Jemu ufać.
4 miesiące temu / Mirosław Kubic
 
Aborcja nie jest jedynym grzechem,ktory niszczy ludzkość.Demoralizacja dzieci i młodzieży nie jest mniejszym zlem.To oburzające i rodzi nieufność do człowieka,który posługuje sie tylko 1-m z 10-ciu przykazań,aby potępiać innch.
4 miesiące temu / Jana
 
Gdzie się schował ten Ksiądz z Krakowa, który Papieżowi życzył śmierci. On był przedstawicielem tych kapłanów, którzy chcieliby aby "wszystko było jak było". Jeszcze raz okazało się, że Duch Święty kieruje Papieżem ku odnowie Kościoła. Jaki wstyd dla tego Księdza za jego słowa.
4 miesiące temu / AsAm
 
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Jeśli my Polacy nie upadniemy na kolana przed Panem Jezusem Królem podczas przyjęcia w Komunii Św. to podzielimy los nie tylko Irlandii, ale zgermanizujemy się do upadku. Przecież u nas już nawet świeckie kobiety rozdają Najświętsze Ciało Pańskie i co? Ano mają jeszcze poklask duchownych, którym bliżej do zeświecczenia. Niestety to prawda, że młodzi kandydaci na kapłanów i pokolenie JP2 jest zniszczone propagandą homolobby już od ponad 20tu lat. Katastrofa KK wisi w powietrzu. Co nam zostało? Tylko uznanie Pana Jezusa Królem Polski i powtórne przyjęcie Przykazań Bożych, jako prawa i ładu społecznego. Bo inaczej upadek moralności i rozwiązłe życie zabiją nas wszystkich. Króluj nam Chryste!
4 miesiące temu / Yamamoto
 
do: ry.janszarmach3 Jeśli chodzi o gwiazdki, to powinne być ośmioramienne. Co do reszty, pełna zgoda. Piłsudskiemu matka też wszyła medalik w mundur, resztę historii łącznie z wizją jego sądu powinni wszyscy znać.
4 miesiące temu / orPoG
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.