8 maja 2012

VAT coraz bardziej obciąża nasze portfele

(fot.djshaw/sxc.hu)

Jest coraz drożej. Wie to każdy, kto śledzi wzrost cen choćby tylko podstawowych artykułów. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są oczywiście podwyżki podatku VAT, którymi regularnie raczą nas rządzący. Od 2004 roku średnia stawka tego podatku wzrosła z 15,27 proc. do blisko 17% w roku 2011.

 

Dokładnej średniej na na dzień dzisiejszy jeszcze nie znamy. Jak twierdzi jednak Piotr Bujak z Nordea Banku w ubiegłym roku średnia stawka przekroczyła znacznie 16%. Nagły wzrost opodatkowania konsumpcji i inwestycji jest związany z ubiegłoroczną podwyżką VAT o 1%.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wyliczenie średniej jest jednak trudne ponieważ system VAT jest skomplikowany. W zeszłym roku podstawowa stawka wzrosła z 22% do 23% a preferencyjna z 7% do 8%, spadła natomiast stawka na żywność nieprzetworzoną i książki – z 7% do 5%. Sprawę utrudnia także fakt, że z opóźnieniem spływają dane na temat szczegółów czyli struktury przepływów i wartości obrotu towarów i usług.

 

Jednoprocentowa podwyżka VAT jest pierwsza w historii istnienia w Polsce tego podatku. Mimo to wzrost jego średniej stawki obserwowany jest od kilku lat. Według Janusza Jankowiaka z Polskiej Rady Biznesu wynika to z poszerzenia bazy podatkowej, likwidacji wyłączeń i przywilejów oraz zmiany stawek między poszczególnymi kategoriami. Przykładem są usługi medyczne, które do niedawna były zwolnione z podatku, a dziś niektóre z nich np. operacje plastyczne (te, które nie ratują życia) są już obłożone VAT-em. Przyczyną było też uszczelnienie systemu przez wprowadzenie obowiązku kas fiskalnych przez taksówkarzy, prawników czy lekarzy.

 

W opinii ekspertów receptą na zmniejszenie średniej jest wprowadzenie ujednoliconej stawki w połączeniu z poszerzeniem bazy podatkowej, na razie jednak wśród polityków brak jest poparcia dla tej idei. Dlatego czeka nas dalszy wzrost średniej stawki podatku od towarów i usług. Nie bez wpływu na to jest nacisk ze strony Unii Europejskiej na poszerzanie bazy podatkowej oraz niechęć eurobiurokratów wobec stosowania przez poszczególne państwa stawek preferencyjnych. Pod względem poziomu średnioważonej stawki VAT, Polska na tle pozostałych państw UE plasuje się nieco poniżej średniej.

 

 

Źródło: www.ekonomia24.pl 

I.Sz.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram