DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Droga synodalna w niemieckiej praktyce: reformy nie będą obowiązkowe

Droga synodalna w niemieckiej praktyce: reformy nie będą obowiązkowe
Kard. Marx. Degreezero [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Niemieccy biskupi i świeccy ogłosili, że w ramach drogi synodalnej podejmą temat posługi i urzędów kościelnych dla kobiet. Kardynał Marx zapowiedział, że reformy będą, a jeżeli jakiemuś biskupowi się nie spodobają, to może ich nie wprowadzać.


W marcu niemiecki episkopat ogłosił, że tamtejszy Kościół wkracza na drogę synodalną w celu przeprowadzenia szeregu reform i zmian. Na początku mówiono oficjalnie o kwestiach moralności seksualnej, celibatu i podziału władzy między biskupów, księży i świeckich. Na portalu PCh24.pl od początku pisaliśmy, że w istocie gra toczy się także o rolę kobiet w Kościele, co oznacza w praktyce przede wszystkim kwestię dopuszczenia kobiet do diakonatu. Teraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx oraz szef Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików prof. Thomas Sternberg ogłosili to już oficjalnie.


W ramach drogi synodalnej powstanie nowe forum dyskusji pod hasłem „Kobiety w posłudze i na urzędach w Kościele”. – Jestem wdzięczny za to nowe forum, bo temat kobiet jest jednym z najważniejszych dla Kościoła – powiedział Sternberg na konferencji prasowej w Bonn. Pracami forum poświęconego kobietom będzie kierował zagorzały progresista bp Franz-Josef Bode z Osnabrück. Gdy kilka miesięcy temu niemieckie katoliczki zorganizowały protest i nie chodziły przez tydzień do kościoła, bo domagały się dostępu do kapłaństwa, bp Bode wyrażał swoje „głębokie zrozumienie dla ich emocji”. Ten sam hierarcha wcześniej jako pierwszy biskup w Niemczech zaproponował udzielanie kościelnych błogosławieństw związkom homoseksualnym.


Jak mówili w Bonn kard. Marx i prof. Sternberg, droga synodalna dzieli się na dwa etapy – obecnie trwa etap przygotowawczy, a jesienią ogłoszony zostanie konkrety program działania i wówczas rozpocznie się „właściwa” droga synodalna. Debata nad konkretnymi reformami ma potrwać dwa lata i wówczas ogłoszone mają zostać „zobowiązujące” wyniki.


Jak podkreślił kard. Marx, nie potrzeba pełnej jedności między biskupami, chodzi jedynie o pewną „zgodność”. W praktyce chodzi o głosowanie większością 2/3. Kardynał stwierdził, że żaden biskup nie będzie zmuszony do wprowadzania w swojej diecezji reform.


Ten sam modus operandi zastosowano w Niemczech już w sprawie Komunii dla protestantów. Wprowadzono ją w większości diecezji, ale kilku biskupów powiedziało „nie”. W efekcie oficjalna praktyka różni się w zależności od diecezji. W diecezji ratyzbońskiej na przykład heretycy nie przystępują za zgodą biskupa do Eucharystii, ale w diecezji monachijskiej – już tak.


Droga synodalna jest oficjalnie odpowiedzią na kryzys zaufania do Kościoła katolickiego w Niemczech. W istocie kryje się za nią dążenie do odrzucania katolickiej Tradycji i prawd wiary oraz przyjmowania protestanckiego punktu widzenia. Ma to w przyszłości umożliwić pojednanie z protestantami. Zażegnanie podziału powstałego wskutek buntu Marcina Lutra niemieccy biskupi uważają za jedno ze swoich głównych zadań.

 

 

Źródła: katholisch.de / pch24.pl
Pach

 

 


DATA: 2019-07-07 19:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Luter wiecznie żywy, umarł ok. 500 lat temu i wciąż brużdzi, a Marks doczekał się nowego wcieleniaMarxa.
3 miesiące temu / panda
 
Jeśli w jednej parafii będzie tak, a w innej inaczej, gubimy powszechność i jedność, a to znaczy, że odłączamy się od Kościoła. W Niemczech ginie Kościół katolicki. Parafie przekształcają się w zbory, które same dla siebie są sterem, żeglarzem, okrętem. Niemcy de facto przystąpili do dekonstrukcji Kościoła - czy wiedzą o tym? Czy są aż tak ślepi? Niemcy nie mogą się ostać. Kto tam mieszka, niech wraca do Polski, póki czas. Inaczej zginie wraz z nimi.
3 miesiące temu / kid
 
@zmartwiona, w Niemczech jest całkiem sporo Mszy Trydenckich. Rozejrzyj się.
3 miesiące temu / jackie
 
@zmartwiona, cokolwiek odprawiać będzie jakaś ubrana w szaty liturgiczne kobieta w kościele, to i tak nie będzie to Msza św. W takie sytuacji niestety nie będziesz miała możliwości pójścia na Mszę niedzielną, co nie będzie grzechem, bo nie jest z Twojej winy. Inna sprawa, że brak Ci będzie Eucharystii... Czasami pojedź do Polski.
3 miesiące temu / sp
 
Człowieku opamiętaj się, bo za chwilę nieobowiązkowa będzie Ewangelia.
3 miesiące temu / DNA
 
ejj ja mieszkam w Nimeczech i ministrantki czesciej sie zdarzaja niz ministranci, kobiety rozdaja komunie-na reke na kazdej mszy, itd itp jak jeszcze serio takie cos wprowadza to jak ja mam isc na msze odprawiana przez kobiete..?? :
3 miesiące temu / zmartwiona
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.