DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Droga Synodalna: dwóch biskupów ostrzega przed „niemiecką drogą odrębną” w Kościele

Droga Synodalna: dwóch biskupów ostrzega przed „niemiecką drogą odrębną” w Kościele
PCh24TV

Na przełomie stycznia i lutego odbędzie się pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Synodalnego – głównego organu niemieckiej Drogi Synodalnej. Na kilka dni przed tym wydarzeniem biskupi niemieccy wyrażają w związku z tym swoje obiekcje i nadzieje.


Głos w debacie zabrał między innymi biskup Wolfgang Ipolt z Görlitz. Hierarcha podkreślił, że Droga Synodalna nie może stać się parlamentem, na którym można po prostu głosować nad prawdami Wiary. W procesie trzeba rozróżnić „między tym, co naprawdę przeszkadza posłannictwu Kościoła, a tym, co zalecił nam Pan i co nie leży w naszej dyspozycji”. Takie rozróżnienie – uznał – nie będzie bynajmniej oczywiste i trudność ta może stać się przyczyną poważnych problemów.


Bp Ipolt wyraził nadzieję, że Droga Synodalna pomoże Kościołowi katolickiemu w Niemczech przełamać kryzys wywołany skandalem nadużyć seksualnych. Przestrzegł jednak przed wkraczaniem na „niemiecką drogę odrębną”, a zatem próbę wprowadzania zmian, które oddalałaby Kościół katolicki za Odrą od Kościoła powszechnego. Biskup powołał się tu na list, jaki do katolików w Niemczech wysłał w czerwcu 2019 roku papież Franciszek. Ojciec Święty wskazał wówczas, że w Kościele katolickim nie może prezentować w różnych krajach odmiennych przekonań co do fundamentalnych zagadnień wiary i moralności, bo to zaszkodziłoby jedności Kościoła.


Podobne stanowisko zajął bp Gregor Maria Hanke z Eichstätt. Także on przestrzegł przed „niemiecką drogą odrębną”. Stwierdził, że papież Franciszek nie chce, aby Niemcy tracili z oczu jedność Kościoła. – Ta troska jest uzasadniona w związku z ultymatywnym wydźwiękiem niektórych głosów żądających reform – zauważył.


Inaczej o Drodze Synodalnej wypowiedział się bp Heinrich Timmerevers – ordynariusz Drezna. Hierarcha zapewnił, że zdecydowanie popiera cały proces i zaprasza wszystkich wierzących w swojej diecezji, by uczestniczyli w debacie. Według biskupa najważniejszym pytaniem jest to, czego od katolików w Niemczech chce dzisiaj Pan Bóg.


Nikt nie może dokładnie powiedzieć, czym się to zakończy – wskazał biskup mówiąc o finale Drogi. Wezwał przy tym do odrzucenia strachu oraz do ufności, że Duch Boży poprowadzi Niemców w ich synodalnym procesie.

 


Źródła: pch24.pl / katholisch.de
Pach

 

  


DATA: 2020-01-22 09:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak Niemcy tak bardzo marzą o swoim kosciele, to niech założą swój niemiecki katolickopodobny kosciol narodowy i dadzą nam normalnym katolikom święty spokój!!!
7 miesięcy temu / Król Artur
 
Cóż za szatańskie podchwytliwe pytanie :"czego DZISIAJ od ludzi chce Pan Bóg?", debatujmy, może coś wymyślimy....a On chce zawsze tego samego, wczoraj, dziś i jutro!
7 miesięcy temu / Olo
 
"Wezwał przy tym do odrzucenia strachu oraz do ufności, że Duch Boży poprowadzi Niemców w ich synodalnym procesie" - ja myślę, że u samych źródeł tego procesu, od samego jego początku nie ma w nim Ducha Bożego, bo nie takie cele i intencje przyświecają jego organizatorom i uczestnikom. A jak nie ma Ducha Bożego u źródeł, to nie będzie też tak, że nagle interweniuje On, żeby wyprostować pokręcone drogi. Wiara w to jest to w najlepszym razie naiwność, ślepota. Oczywiście - chciałbym się mylić, ale nie mam wielkiej nadziei. Po owocach ich poznacie, a jak na razie główni orędownicy "drogi synodalnej" wydają z siebie jeden zatruty owoc po drugim.
7 miesięcy temu / pga
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.