DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

Droga pokoju: Jak znaleźć pokój ducha w burzliwym świecie

Droga pokoju: Jak znaleźć pokój ducha w burzliwym świecie

„Świat jest w stanie wrzenia. Wszędzie ludzie krzyczą: Pokój, pokój, a tymczasem nie ma pokoju. – pisze Sam Guzman na portalu „The Catholic Gentleman” nawiązując do proroka Jeremiasza (Jr 6,14).  „Nasze serca wypełnia gniew, zazdrość, gwałtowność i niepokój”.

 

 

Choć pragniemy pokoju, nie udaje się nam go osiągnąć, a niektórzy nawet próbują paradoksalnie narzucić go przemocą. Źródła wstrząsów na świecie, zdaniem autora, należy szukać w swoim własnym sercu – w jego „pustce i daremnych dążeniach”. Jak pisze św. Jakub: „Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami? Nie skądinąd, tylko z waszych żądz, które walczą w członkach waszych” (Jk 4,1). Jeśli nie odnajdziemy pokoju we własnym sercu, nie będzie pokoju na świecie.

 

Wydaje nam się, że to nasze czasy są najgorsze, a jednak wystarczy sięgnąć po listy św. Pawła, by się przekonać, że mogło być gorzej. Ich autor, żyjąc w okresie zamętu, doświadczał najróżniejszych cierpień, prześladowań, głodu, więzienia. „Jeśli ktoś miał prawo być niespokojnym i zniechęconym, to był nim św. Paweł. Ale nie była to jego odpowiedź. Mimo dosłownych i metaforycznych burzliwych mórz, jakie napotkał, (...) zawsze zachowywał pokój” – pisze Guzman.

 

 

Warto zatem wsłuchać się w słowa Apostoła Narodów z czwartego rozdziału Listu do Filipian, by odnaleźć w nich receptę „na spokój duszy w burzliwych czasach”:

 

1) Powinniśmy przede wszystkim zawsze się radować. Łatwo coś takiego powiedzieć, a przecież dokoła widzimy śmierć i cierpienie. Jednak „służymy dobremu Bogu, który kocha ludzkość i podeptał śmierć swoją własną śmiercią na krzyżu. Radujemy się, gdyż wiemy, że choć otoczeni jesteśmy na co dzień przez porażkę, to służmy Jezusowi Chrystusowi, który pokonał porażkę będąc pokonanym – i powstał zwycięski, by już nie umierać”. A zatem, jak pisze św. Paweł gdzie indziej, powinniśmy dziękować „w każdym położeniu” (1 Tes 5,18).

 

2) Powinna cechować nas „wyrozumiała łagodność”, choć nie jest ona w cenie. Rządzi „przemoc zarówno dosłowna, jak i retoryczna”. Autor zauważa, że „jednak nie powinna ona nigdy charakteryzować uczniów Ukrzyżowanego, którzy winni być znani ze swojej potulności, pokory i łagodności wobec wszystkich, szczególnie tych, którzy nami gardzą – naszych wrogów. (...) Błogosław tym, którzy rzucają na ciebie oszczerstwa i prześladują cię, i módl się za nich”.

 

3) Św. Paweł zachęca nas też do modlitwy, „otwarcia naszych serc przed Panem Bogiem”. Parafrazując powiedzenie pewnego świętego, Sam Guzman stwierdza: „szukanie pokoju w zewnętrznych okolicznościach jest głupstwem. Nigdy tak naprawdę nie zaistnieją. Jedynym spokojnym miejscem na świecie jest serce, gdy przebywa w nim Bóg. (...) Im bardziej uświadomimy sobie Jego obecność, tym spokojniejsze będą nasze serca”.

 

4) Na koniec św. Paweł mówi nam, byśmy „wypełniali nasz umysł tym, co dobre i prawdziwe”. Choć wydaje się, że rozrywka, którą znajdujemy w telewizji czy Internecie jest nieszkodliwa, to w rzeczywistości strumień potworności z nich płynący wypełnia nasze dusze, staje się częścią nas samych. Powinniśmy „rozmyślać nad tym, co dobre i święte (...), co uwzniośli nasze myśli i wypełni serce pokojem, gdyż stajemy się tym, co oglądamy”.

 

 

„Rozwiązania św. Pawła nie są rozwiązaniami świata. Świat mówi, by chronić siebie za wszelką cenę. Gromadzić zapasy żywności i broni. Wrzeszczeć, buntować się i roztrzaskiwać rzeczy w drobny mak. Pisać zgryźliwe wstępniaki i wściekłe polemiki. Podpisywać petycje i zastraszać. Kpić i upokarzać. Jednak te fałszywe remedia nigdy nie przyniosą pokoju – tylko więcej pustki, bólu i niepokoju. Są one przedsmakiem piekła.


Droga Pana jest drogą pokoju. Radujcie się. Bądźcie łagodni. Módlcie się. Myślcie o tym, co dobre. A Bóg pokoju będzie zawsze z wami” – reasumuje Sam Guzman.

 


Sam Guzman

źródło: The Catholic Gentleman

Jan J. Franczak


DATA: 2017-02-17 08:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@?: Nic złego. Problem w tym, że to bywa u niektórych jedyna forma sprzeciwu wobec zła. Podpisałem petycję i wystarczy a w swoim środowisku będę gadał jak inni.
ponad 1 rok temu / ma
 
"Podpisywać petycje ... Jednak te fałszywe remedia nigdy nie przyniosą pokoju - tylko więcej pustki, bólu i niepokoju. Są one przedsmakiem piekła" Bez przesady. Co jest złego w podpisywaniu petycji na CitizenGo?
ponad 1 rok temu / ?
 
Bardzo dobry artykuł.
ponad 1 rok temu / L.K.
 
Pokój serca nie jest słabością człowieka, ale nie może przetrwać bez odpowiedniej twierdzy serca. Tu potrzebna jest twardość, według słów z Księgi Ezechiela: "Wszyscy bowiem z Domu Izraela mają twarde czoła i zbuntowane serca. A Ja oblicze twoje uczynię tak twardym jak ich oblicza i czoło twoje tak twardym jak ich czoła. Uczynię twoje czoło twardym jak diament i twardszym niż kamień." (Ez 3,7-9) Ważne, aby nie bać się być twardym, nie w pięści, a w słusznych poglądach.
ponad 1 rok temu / Piotr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.