DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

„Draństwo, to brzmi dumnie” – recenzja „Biografii odtajnionych”

„Draństwo, to brzmi dumnie” – recenzja „Biografii odtajnionych”

„Po co nam ta mroczna wiedza? Prawda dokumentów odkłamuje wiele fałszów, mechanizmy wielu karier, promocji jednych, eliminowania drugich. Pozwala zajrzeć za kurtynę naszego życia literackiego i kulturalnego, którego nie sposób zrozumieć bez wciąż mało znanej roli tajnych służb”.

 

Raz na jakiś czas każdy z nas może usłyszeć hasła w stylu: „Komuno, wróć”, „Za komuny przynajmniej porządek był”, „Tamte czasy, kiedy wszyscy mieli pracę, już nie wrócą”, „Za Gierka, to się dopiero żyło”.

 

Jednym z efektów tego typu „tęsknot” była wielka masa książek, z których mogliśmy się dowiedzieć o absurdach PRL żywcem wyjętych z filmów Stanisława Barei. Książek, które miały straszną klakę i które można było zakupić w „przyzwoitej” cenie.

 

Na szczęście przeciwko całemu bagatelizowaniu prawdziwego oblicza PRL powstają książki ukazujące to, czym tak naprawdę on był, a można to opisać 5 słowami: zbrodnia, fałsz, zaszczuwanie, szkalowanie, morderstwa...

 

Jedną z nich jest bez wątpienia książka Pani Joanny Siedleckiej pt. „Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki”. Tytaniczna praca, jaką wykonała autorka, została nagrodzona nie tylko fantastycznym wynikiem sprzedażowym, ale również tegoroczną, prestiżową Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza.

 

Książki pani Joanny nigdy nie były jakoś specjalnie promowane. Ich tytuły znali przede wszystkim (tylko?) zainteresowani poruszanymi przez nią problemami. Tematy, które porusza w nich przez autorkę, w III RP lepiej było przemilczeć niż nagłaśniać. Może właśnie dlatego jest bardzo ciężko przeczytać „Biografie odtajnione” „na raz”? Może właśnie dlatego zawarte w tej książce informacje są aż tak przytłaczające, a dla wielu czytelników wręcz szokujące?

 

Z tekstu na tylnej okładce dowiadujemy się, że: „To nie jest książka glamour - lekka łatwa i przyjemna. Nie może się podobać - ma przeszkadzać, poruszać, przerażać”. Opis ten niemalże całkowicie oddaje treści zawarte w tej książce, treści które są absolutnie wstrząsające i które stanowią brutalny elementarz niszczenia ludzi przez system totalitarny i jego współpracowników.

 

Janina Broniewska (małżonka Władysława Broniewskiego), która bez najmniejszych skrupułów uwodziła narzeczonego swojej córki, doprowadzając ją przez to do samobójstwa...

 

Alicja Lisiecka, będąca jedną z pań i władczyń ZLP, która jednym pstryknięciem palców mogła stworzyć i całkowicie zniszczyć pisarza, poetę...

 

Marek Piwowski (reżyser kultowego filmu „Rejs”), który donosił na innych „dla hecy”, z czego dzisiaj się śmieje wraz ze swoim oficerem prowadzącym, ponieważ nigdy nie miał predyspozycji, żeby zostać „porządnym” TW...

 

Jerzy Andrzejewski, na którego donosił (za ciężkie pieniądze) jego własny zięć...

 

To tylko niektóre z postaci, które zostały przedstawione przez autorkę w „Biografiach odtajnionych”. Jeśli ktokolwiek przed rozpoczęciem kolejnego rozdziału pomyśli: „OK, gorzej już być nie może! Nikt nie może być bardziej zdegenerowany. Ludzka podłość musi mieć jakieś granice”, ten musi przygotować się na wstrząs. Nie ma bowiem takiego łajdactwa, takiej niegodziwości i nikczemności, które w systemie totalitarnym są niedopuszczalne.

 

Bardzo wielkim atutem książki Pani Siedleckiej są unikatowe zdjęcia przedstawiające opisywanych przez nią „bohaterów” w najróżniejszych sytuacjach oraz liczne kserokopie dokumentów. Dokumentów, które przedstawiają poziom skundlenia ludzi, którzy przez niektórych (czytaj: środowisko GW i LBGT) są dzisiaj uważani za autorytety oraz absolutną bezwzględność oficerów prowadzących. Widniejące na nich nazwiska są tak piękne, że naprawdę aż oczy bolą...

 

W skali 1-10 książka „Biografie odtajnione” zasługuje na ocenę 8 (rewelacyjna). Polecić ją należy przede wszystkim czytelnikom o mocniejszych nerwach i tym, którzy myślą, że o PRL i prawach nią rządzących wiedzą już wszystko. Wiele osób nie jest w stanie wyzwolić się ze świata, który wykreowano po roku 1945, w którym kanalie i miernoty tworzyły rzeczywistość a dziś przez wielu są nazywane „autorytetami moralnymi”.

 

„Biografie odtajnione” są dowodem na to, jak wiele wydarzeń z okresu PRL-u próbuje się przed nami wciąż zataić oraz jak potwornie zafałszowano dzisiejszą rzeczywistość. I dlatego wielkie słowa uznania oraz gratulacje dla pani Joanny Siedleckiej, że nie boi się ich ujawniać.

 


Tomasz Kolanek
  


DATA: 2016-11-30 08:35
AUTOR: TOMASZ KOLANEK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Łatwo napisać recenzję książki w oczywisty sposób dobrej, ważnej i potrzebnej. Ale sztuką jest ją schrzanić, co Autorowi się udało. Proszę się nie krępować, proszę przytoczyć też - choćby zdawkowo - treść rozdziału o Jerzym Zawieyskim. Czy może chodzi o to, że źli byli tylko nominalni "Oni", a nominalni "Nasi" nie mogą okazać się bydlakami? Ciekawy jestem odpowiedzi Autora na to pytanie...
ponad 3 lata temu / Trybik
 
Warto zainteresować się książką
ponad 3 lata temu / Lolek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.