DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Dramatyczny list Franciszkanina Niepokalanej: boję się o przyszłość zgromadzenia

Dramatyczny list Franciszkanina Niepokalanej: boję się o przyszłość zgromadzenia
Ojciec Paolo M. Siano. Fot. Youtube / MSMA SanMichele

Należący do zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej ojciec Paolo M. Siano na łamach Corrispondenza Romana opisuje obawy związane ze zmianami w pielęgnującym tradycyjną duchowość zakonie. Twierdzi, że progresiści dokonują jego dewastacji, a przyszłość zgromadzenia stoi pod znakiem zapytania.

 

Duchowny w artykule publikowanym na łamach "Corrispondenza Romana" (24 stycznia 2018) opisuje ważne wydarzenie, do jakiego doszło 20 stycznia 2012 roku. Wówczas to nastąpiło spotkanie między Zgromadzeniem Generalnym Franciszkanów Niepokalanej i pięcioma braćmi (dwoma Amerykanami i trzema Włochami) – oponentami ojca Stefano Manelli, założyciela i przełożonego zakonu.

 

Ojciec Siano, uczestniczący w tym spotkaniu podkreślił, że doszło wówczas do ogromnego nasilenia ataków na założyciela. Oskarżenia te zostały, jak twierdzi, rozwinięte i wykorzystane w kościelnej wojnie przeciwko ojcu Manellemu.

 

„W ciągu ostatnich sześciu lat byłem świadkiem obiektywnej dewastacji mojej religijnej rodziny (braci, sióstr, świeckich), prześladowania (wciąż trwającego) naszego Ojca Założyciela i naszego autentycznego charyzmatu Franciszkanów Niepokalanej zaaprobowanego przez Jana Pawła II” – twierdzi duchowny.

 

Jak zauważa zakonnik, przyszłość jego oraz jego współbraci jest niepewna. W świetle różnych faktów spodziewa się bowiem prześladowań i utrudnień. Wszak, jak twierdzi, podczas wspomnianego spotkania 21 stycznia 2012, trzech włoskich braci powiedziało, że jeśli łacina nie zostanie usunięta z seminarium, to sprawa trafi do Kongregacji do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W efekcie zakonnicy będą musieli zmierzyć się ze ścisła kontrolą. „Dokładnie do tego doszło. Nie ugięliśmy się przed groźbą, więc przybyła wizytacja i ustanowiono nad nami komisarza" – podkreśla ojciec Siano.

 

Obecnie, jak zauważa duchowny, jeden ze wspomnianych włoskich zakonników, krytycznych wobec założyciela zakonu został redaktorem naczelnym „Kalendarza Franciszkanów Niepokalanej na 2018". W edytorialu tej publikacji pojawia się wprawdzie odniesienie do ideałów maryjno-franciszkańskich, a także do świętego Maksymiliana Kolbe. Jednak przemilczani zostają ojcowie założyciele Franciszkanów Niepokalanej. Co więcej, w opisie charyzmatu ślub maryjny (wyrażający specyfikę zakonu: oddanie Matce Bożej) zostaje określony jako „czwarty ślub”. Sugeruje to, jakoby był on mniej ważny niż pozostałe trzy: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

 

„Ślub maryjny został już wyeliminowany, a nasza maryjna natura sprowadzona do tak zwanej atmosfery, aktu konsekracji, a nie publicznego i konstytuującego tożsamość ślubu” – twierdzi duchowny.

 

Zakonnik ubolewa także nad usuwaniem w cień franciszkańskiej idei ubóstwa. „Pokrótce, w świetle ostatnich sześciu lat można wydedukować, że od początku kilka jednostek miało intencję, by nas zniszczyć” – przekonuje.

 

Zakonnik mówi o istnieniu planu zniesławiania założyciela zakonu, ojca Manellego. Służy temu między innymi identyfikowanie go z postaciami, takimi jak arcybiskup Marcel Lefebvre.

Twierdzi ponadto, że nadzór ustanowiony nad zakonnikami może wiązać się ze sporem wokół interpretacji adhortacji Amoris laetitia. Wszak on sam popiera  obawy autorów dubiów i podobnie myślących duchownych. Jednak kontrolerzy wydają się nie podzielać tego zdania. „Obawiamy się, że ci, co robili lub nadal przeprowadzają rozeznawanie dotyczące Franciszkanów Niepokalanej, innymi słowy, dążący do tego, aby nas przeprogramować, są w rzeczywistości pod wpływem przynajmniej niektórych zasad konstytuujących (…) transcendentalny tomizm Karla Rahnera i teologię wyzwolenia Gustavo Gutierreza”.

 

Kontrola w zakonie Franciszkanów Niepokalanej rozpoczęła się w 2013 roku. Latem tego roku zakazano członkom zgromadzenia odprawiania liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Kontrolerzy oskarżyli też założyciela zakonu Stefano Marię Manellego o nadużycia finansowe i inne przestępstwa. Zamknięto seminarium.

 

Z kolei w 2015 roku nagle zmarł watykański komisarz Fidenzio Volpi, a zastąpił go Sabino Ardito. Sprawa domniemanych przestępstw ojca Manellego trafiła do włoskich sądów świeckich. Te oczyściły go z zarzutów.

 

Zakon Franciszkanie Niepokalanej został założony w 1970 roku jako „odnoga” franciszkanów konwentualnych. W 1982 roku założono gałąź żeńską zgromadzenia. Od 2014 roku ona także podlega watykańskiej kontroli.

 

Źródła: rorate-caeli.blogspot.com/Corrispondenza Romana/Pch24.pl

mjend


DATA: 2018-02-01 08:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Spokojnie, Bracia i Siostry, dni są bliskie, każdy kto ma uszy do słuchania i oczy do patrzenia już to czuje...cytując Jezusa:"...nie przeminie to pokolenia..."Odwagi! Wytrwajcie!Niech prowadzi nas Najświętsza Maryja Panna!
ponad 2 lata temu / Łukasz
 
Warto wiedzieć KTO kim Jest i co robił. Bił BRAWO i uczestniczył w ZMIANACH czy był >BITY
ponad 2 lata temu / iskierka>servus
 
dla założyciela identyfikowanie go z postacią arcybiskupa Marcela Lefebvrea. to ogromny zaszczyt. Arcybiskup to święta osoba.
ponad 2 lata temu / jb
 
@iskierka cos sie tak tego Ojca Pelanowskiego uczepila?
ponad 2 lata temu / Servus
 
Tu można sprawdzić statystyki Mszy Trydenckich, wzrost ilości sprawowanych Mszy od 2007r. Na mapie pokazano miejsca celebracji. http://www.unacum.pl/p/statystyki.html
ponad 2 lata temu / marco
 
Czasy niewątpliwie straszne ale i ciekawe. Znamienne, że walka idzie i zakon Niepokalanej. Nie oszukujmy się, z Matką Bożą nie będzie walczył Kościół święty lecz zupełnie ktoś inny ale i tak Niepokalane Serce zatryumfuje :) Od początku walki z zakonem wspieram ich modlitwą i wierzę że Matka Boża im też pomaga.
ponad 2 lata temu / Soplica
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.