DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Dramatyczny apel biskupa Milewskiego: musimy bronić chrześcijańskiej niedzieli!

Dramatyczny apel biskupa Milewskiego: musimy bronić chrześcijańskiej niedzieli!
diecezjaplocka.pl

Niech niedziela pozostanie „dniem wiary”. Trzeba ją szanować i bronić jej chrześcijańskiego charakteru – zaapelował bp Mirosław Milewski.

 

Bp Mirosław Milewski stwierdził, że przyszło nam żyć w czasach, w których z premedytacją oddziela się życie moralne od wiary, gdy mąciciele chcą odwrócić uwagę od Kościoła, od życia duchowego, od przykazań Bożych.

 

Hierarcha przypomniał, że punktem wyjścia życia chrześcijańskiego jest niedzielna Eucharystia, gromadzenie się wokół stołu Pańskiego razem z Chrystusem, spożywanie Jego Ciała. Przyszłość Kościoła w Polsce zależy od tego, czy wierni wciąż będą chcieli uczestniczyć w Eucharystii w swojej parafii.

 

Niestety, z najnowszych statystyk wynika, że wiara religijna jest ważna dla zaledwie 28 proc. badanych. Nieuczęszczających na Msze św. jest już niemal tyle samo, co praktykujących regularnie. Rodzice coraz rzadziej wymagają od swoich dzieci, by chodziły do kościoła, stawiając wobec nich inne obowiązki, jak nauka i dom. Posyłają jeszcze dzieci do pierwszej komunii, ale już sakrament bierzmowania jest dla wielu młodych momentem odchodzenia z Kościoła.

 

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że niepokoją też dane dotyczące świętowania niedzieli: chociaż większość Polaków w niedzielę przede wszystkim odpoczywa, to jednak przestaje chodzić w tym dniu do kościoła. Niedziela traci sacrum, przestaje być dniem świętym. Dla wielu niedziela jest tylko ostatnim dniem weekendu. Ludzie tracą potrzebę podziękowania Bogu w kościele na Mszy św. za cały tydzień pracy, za łaskę zdrowia, za dobre zdarzenia.

 

Bp Milewski poprosił wiernych, aby niedziela wciąż była dla nich „dniem wiary”. Jak podkreślił duchowny, właśnie w niedzielę człowiek ochrzczony w szczególny sposób odnawia postanowienie wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii, i uświadamia sobie przyrzeczenia chrzcielne. Odchodzenie od świętowania niedzieli, to powolne odchodzenie do Boga.

 

– Kto powoli zaniechuje praktyk religijnych, a zwłaszcza udziału w niedzielnej Eucharystii, traci potrzebę kontaktu z Bogiem, a w konsekwencji traci wiarę. Szanujcie niedzielę! Brońcie chrześcijańskiego charakteru Dnia Pańskiego! – zaapelował bp Milewski.

 

KAI

TK


DATA: 2019-10-21 09:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
22
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A judeoptrotestancki Neokatechumenat od dawna odciąga wiernych od wspólnych Mszy w niedzielę na rzecz sobotnich w salkach i restauracjach, głosząc że podczas Mszy świętej nie ma ofiary naszego Pana i, że to tylko pamiątka...
8 miesięcy temu / Mata
 
Ja, podobnie jak niektórzy przedmówcy, postuluję powrót do tradycyjnego rytu Mszy Świętej i umożliwienie wiernym każdej parafii uczestniczenie w takiej chociaż jeden raz w ciągu tygodnia a idealnie dnia.
8 miesięcy temu / Czytelniczka
 
Biskup mądrze prawi, ale to kolejna wypowiedź, w której pomija się główny charakter mszy. Chodzi o to że msza jest przede wszystkim OFIARĄ składaną Bogu. "Z rąk kapłańskich przyjmij Panię tę ofiarę chleba wina co się wkrótce dla nas stanie krwią i ciałem Twego syna. Niech przestępstwa nasze zmywa, I uśmierza gniew Twój Panie. Niech nas z niebem pojednywa. I uzyska przebłaganie" Jeżeli księża będą się trzymać słów z tej pięknej pieśni, to ludzie też zaczną rozumieć wartość tego najważniejszego wydarzenia w tygodniu. pozdr.
8 miesięcy temu / mar219
 
@lw, A gdzie Bp Milewski stwierdził, że jest to zabawa? Albo Jezus w Wieczerniku, podczas Ostatniej Wieczerzy, gdy mówił: to czyńcie na Moją pamiątkę?
8 miesięcy temu / sp
 
Może Jego Ekscelencja powinien zacząć od obrony katolickiej mszy.
8 miesięcy temu / robespier
 
Gdyby w każdej parafii była choć jedna Msza Św. w Rycie Trydenckim, przychodziłoby znacznie więcej ludzi do kościoła. Mam już dość zmieszania i zgiełku - także w kościele, na Mszy św. Potrzebuję ciszy.
8 miesięcy temu / Ja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.