DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Dramatyczne świadectwo kapłana: nie chcę udzielać Komunii na rękę, ale mnie zmuszają!

Dramatyczne świadectwo kapłana: nie chcę udzielać Komunii na rękę, ale mnie zmuszają!

W dobie koronawirusa mierzymy się z różnymi nowymi problemami. Redakcja PCh24.pl otrzymuje w tych dniach wiele listów od wiernych, którzy z oburzeniem opowiadają jak niektórzy kapłani próbują zmusić ich do przyjęcia Komunii św. na rękę. Ale problem sumienia mają również ci duchowni, których zmusić do tego próbują przełożeni – proboszczowie. Oto świadectwo jednego z nich:

 

Jestem młodym księdzem. Ostatnio podczas śniadania rozmawialiśmy z proboszczem o zagrożeniu koronawirusem, który, jak wiadomo, rozprzestrzenia się i po naszym kraju. Ksiądz Proboszcz pytał mnie, czy moim zdaniem należy informować wiernych o tym, aby przyjmowali Komunię Świętą na rękę. Powiedziałem, że nie należy siać wśród wiernych paniki. Chciałem w ten sposób wybrnąć z niezręcznej sytuacji, ponieważ jestem przekonany, że właściwa postawa przyjmowania Ciała Pańskiego, to przyjmowanie go od kapłana do ust, najlepiej w pozycji klęczącej. W końcu to jest Bóg, a przed Bogiem się klęka. Na tym nasza poranna rozmowa się zakończyła.

 

Kiedy byłem poza parafią zadzwonił do mnie jeden z wiernych, cały zdruzgotany, przekazując mi informację, że na Mszy Świętej wieczornej Ksiądz Proboszcz ogłosił, że udziela Komunii jedynie poprzez podanie jej na rękę. Byłem bardzo zaskoczony. Po powrocie do parafii, przed Mszą Świętą proboszcz powiedział, że również ode mnie wymaga, abym udzielał Komunii Świętej wyłącznie na rękę, a przed samym obrzędem Komunii poinformował wiernych, że tylko w ten sposób będzie Ona udzielana. Byłem zaskoczony, a wewnętrznie rozbity.

 

Podczas Mszy nie podałem komunikatu o Komunii na rękę i udzieliłem jej wiernym do ust. Po zakończonej Mszy Świętej Ksiądz Proboszcz wezwał mnie do siebie i oznajmił, że to ostatni raz, kiedy toleruje coś takiego. Odtąd, mam komunikować jedynie w sposób przez niego zarządzony, a więc dając wiernym Ciało Pańskie na dłoń.

 

Jestem rozbity. Z jednej strony posłuszeństwo Proboszczowi, a z drugiej świadomość, że każda Komunia na rękę to profanacja – chodzi o możliwość pozostawania partykuł na dłoni osoby przyjmującej. Przecież my, kapłani, po każdym kontakcie z Przenajświętszym Ciałem Pana Jezusa obmywamy palce! A niby jak ma to uczynić wierny? Dodatkowo wiem, że Postaci Eucharystycznych, według wielowiekowej tradycji Kościoła mogą dotykać rękoma tylko ci, których ręce zostały konsekrowane. Nikt inny.

 

Przyznam, że od rozmowy z Księdzem Proboszczem jestem rozbity duchowo. Żyję w świecie sprzeczności, pomiędzy wielowiekowym nauczaniem Kościoła, a tym, co teraz ode mnie wymagają. Wykonałem kilka telefonów do zaprzyjaźnionych księży. Ci bardziej tradycyjni tłumaczą, że trzeba być posłusznym, że należy oczyścić komunikant z partykuł. Niektórzy cieszą się, że nie będą musieli „celować” oraz że „to dobrze, przynajmniej się nie zarazisz”.

 

Zastanawiam się w jakim świecie ja żyję? Już nie ma świętości? Według nich Ciało Pana Jezusa to nie jest prawdziwe Ciało, a w każdej cząstce nie jest obecny cały Chrystus?

 

Co mam robić?

 

Nazwisko księdza do wiadomości redakcji

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-03-13 15:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
22
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do?ona? kobieto, do jakiego należysz kosciola? Heretyckiego, kto uczył Cię religii? Kto przekazywał wiarę i uczył czci i szacunku do Boga? Czynisz się równa z Nim pisząc takie bzdurne tłumaczenia, przed Bogiem tylko postawa umożenia w pokorze i Komunia swieta z rak konsekrowanych, bo tylko te ręce mogą dotykać Swiete Świętych Ciało naszego Pana i w postawie klęczącej do ust. Koronawirus choćby nie wiem jak straszny to przecież tylko Bóg może uratować uleczyć zapobiec Wiara Wiara Wiara
4 dni temu / Bono
 
Polecam więcej zaufania do wiernych. Tym bardziej ze episkopat wypowiedział się w tej sprawie już kilkanaście lat temu. Dobro wiernych powinno być na pierwszym miejscu. Komunia na rękę nie jest ani gorsza ani lepsza forma. Byłam świadkiem zmuszenia wiernego do Komunii do ust inaczej odszedłby bez niej, nie miał wyboru a Szafarz zachował się jak surowy ojciec pokazując wiernemu iż jest niegodzien a może jego wiara jest mniejsza. Uważam sytuacje za skandaliczna i gorsząca wobec wiernyc. .
2 miesiące temu / Ona
 
Jestem załamana postawa księdza. Ręce kapłana nie są jedynymi rękami, które mogą mieć kontakt z Komunia Święta. Każdy człowiek podczas chrztu świetego został namaszczony i jest godzien dotykania Ciała Chrystusa. Dłoń ludzka nie jest gorsza od ust czy języka. Poza tym podając komunie niejednokrotnie krzywimy się, przybieramy dziwne postawy, niektóre osoby przesadnie wystawiają język na brodę a dłoń kapłana jak wynika niejednokrotnie z ich doswiadczen ma nie tylko kontakt z ustami ale tez językiem czy nawet zębami osób. Przyjęcie Chrystusa na rękę może odbyć się z odpowiednia czcią. Przyjęcie Komunii do ust wcale nie chroni przed profanacja Ciała Chrystusa. Ja spotkałam się niestety z odwrotnym zjawiskiem. Odmowy udzielenie Komunii na rękę co jest niedopuszczalne. Kapłan nie jest właścicielem Ciała Bożego. On w tym pośredniczy, aby wierni mogli się tym Ciałem pożywić. Jeśli nie istnieje uzasadnione ryzyko l/podejrzenie profanacji nie można dokonywać na oczach innych ekskomuniki wi
2 miesiące temu / Ona
 
Niektóre złe duchy zwalczyć postem i modlitwą Ewangelia Mateusza 17, 21. Jest to walka duchowa, więc trzeba korzystać z duchowych narzędzi: post i modlitwa.
2 miesiące temu / Pola
 
- co tu się dzieje, gdzie wiara i powaga dla Boga. Sama pogarda. Tylko szacunek dla Boga na kolanach i do ust. Gdyby Jan Paweł II czytał te komentarze to chyba i Jemu by żyłka pękła na takie profanacje. Posłuszeństwo należy się Bogu za przykładem Meszaka, Szadraka i Abed Nego. Proboszczowi nie składa się chyba przysięgi na posłuszeństwo. To jest jak z żołnierzem zawodowym - jest rozkaz ale jak w życiu bywa rozkaz może zburzyć wartości i dlatego składa się przysięgę. Takie podejście daje wyjście z sytuacji i balsam na duszę pomimo że można przypłacić to życiem na niewykonanie rozkazu ale duszą będzie czysta a to jest najważniejsze. Szczęść Boże!
2 miesiące temu / Leszek
 
Pierwsi wyznawcy Jezusa często oddawali życie za Jezusa a obecni kapłani zapominają już komu slużą. Komunia na rękę jest wiekszym grzechem od grzechu aborcji mówiła Matka Teresa z Kalkuty. Zaś Jan Paweł 2 uznawałtylko komunie do ust.
3 miesiące temu / John
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.