DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Dramat wyludnienia niszczy Europę Wschodnią. To skutek tzw. integracji europejskiej

Dramat wyludnienia niszczy Europę Wschodnią. To skutek tzw. integracji europejskiej

„Przystąpienie do Wspólnoty przyspieszyło wyludnienie Rumunii. To dramat, który przeżywa też Bułgaria, Chorwacja i kraje bałtyckie”, informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

 

Gazeta powołuje się na opublikowany kilka tygodni temu raportu OECD, z którego wynika, że prawie co szósty Rumun (17 proc.) deklaruje chęć wyjazdu z kraju. Według francuskiej organizacji dotychczas Rumunię opuściło 3,6 mln mieszkańców kraju, a według tamtejszej minister ds. diaspory Natalii-Eleny Intotero nawet ponad 5,5 mln. „Przy katastrofalnym wskaźniku płodności (tylko w ub.r. liczba zgonów przewyższała liczbę urodzeń o 75 tys.) musi to prowadzić do wyludnienia kraju”, podkreśla „Rzeczpospolita”.

 

Kolejne dane przytoczone przez gazetę są jeszcze bardziej niepokojące. „O ile jeszcze w roku 2000 w Rumunii mieszkało 22,4 mln osób, o tyle dziś jest ich tylko 19,5 mln. To tak, jakby Polska straciła w ciągu ostatnich 20 lat 6 mln obywateli!”, napisano.

 

Z raportu OECD wynika również, że aż 90 proc. Rumunów wyjeżdżających na Zachód „nie jest w stanie znaleźć pracy, która odpowiadałaby ich kwalifikacjom”. Dlatego też co najmniej połowa osób z wyższym wykształceniem przyjmuje proste, fizyczne zajęcia w budownictwie, rolnictwie czy turystyce. „Mimo to tylko w 2018 roku do samych Niemiec wyjechało 60 tys. Rumunów. Jeszcze więcej niż w Republice Federalnej (0,7 mln) żyje Rumunów we Włoszech (1 mln), a tylko nieco mniej (0,5 mln) w Hiszpanii”, podaje „Rzeczpospolita”.

 

Według Eurostatu w roku 2018 liczba ludności w Rumunii skurczyła się o 0,66 proc., co jest jednym z najwyższych wskaźników depopulacji na świecie. „A mimo to kraj wcale nie jest pod tym względem w najgorszej sytuacji w Unii. Jeszcze szybciej zmniejsza się ludność Łotwy (0,75 proc.), Chorwacji (0,71 proc.), Bułgarii (0,71 proc.), a tylko nieco wolniej Litwy (0,53 proc.)”, alarmuje „Rzeczpospolita”.

 

„W chwili upadku komunizmu na Litwie mieszkało 3,7 mln wobec 2,7 mln dziś. (…) W sąsiedniej Łotwie ten spadek w minionych 30 latach jest porównywalny (z 2,7 do 1,9 mln). I tym bardziej niepokojący, że z tej liczby tylko 1,2 mln stanowią rodzimi Łotysze. Bułgaria w tych dniach notuje nie mniej niepokojącą porażkę: liczba ludności kraju spadła poniżej symbolicznego progu 7 mln. W 1989 r. było ich jeszcze ponad 9 mln”, podsumowuje gazeta.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK


DATA: 2019-08-17 13:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wyjaśnij co konkretnie ma zrobić Kościół ,stanowczo odmawiać czy stanowczo ułatwiać apostazję?
3 miesiące temu / @Izydor Oracz
 
Dlatego wymyślono "zimną wojnę" i wybydowano blok wschodni ażeby trzy pokolenia wyhodować w desperackiej tęsknocie za dobrobytem. Karmiono biedne narody wschodniego bloku zachodnimi filmami, kolorowami czasopismami i buntowniczą muzyką rockową napędzaną przez MTV tym samym trzymając pod żelaznym sowieckim butem przez ponad 50 lat. Tak więc w dobie transformacji ustrojowej wywiało stęsknionych za dobrobytem ludzi tam gdzie wabiły ich medialna propaganda. Wojny nie robi się tylko po to żeby się popisać technologią zagłady, ale żeby brać łupy i niewolników. Tak było zawsze, jest i będzie ponieważ taka jest odmienność i różnice metody ustroju życia społecznego, czyli cywilizacji.
3 miesiące temu / Krzysiek
 
Emigracja i apostazja to dwa najbardziej plugawe trendy w Polsce. Co do emigracji powinien być exit-tax, jak w RPA. Chcesz wyjechać - musisz zapłacić daninę np na emeryturę swoich rodziców. Co do apostazji - kościół powinien też działać bardziej stanowczo.
3 miesiące temu / Izydor Oracz
 
Robią miejsce emigrantom z Afryki...
3 miesiące temu / :(
 
cyt"co najmniej połowa osób z wyższym wykształceniem przyjmuje proste, fizyczne zajęcia w budownictwie, rolnictwie czy turystyce. ?Mimo to tylko w 2018 roku do samych Niemiec wyjechało 60 tys. Rumunów." wolność i możliwość bycia sobą jest jak widać ważniejsza od kasy ,to samo robili Polacy w latach 80tych i do tej pory nie wrócili
3 miesiące temu / lil
 
Dzięki tzw. integracji europejskiej ludzie mają wybór. Nie uciekaliby z kraju, gdyby mogli w nim godnie żyć.
3 miesiące temu / Margeritta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.