DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Dramat w Austrii. Masowa apostazja coraz silniejsza

Dramat w Austrii. Masowa apostazja coraz silniejsza
fot. pixabay

Dramat w Austrii. W ubiegłym roku z Kościoła katolickiego w tym kraju wystąpiło aż 67 tysięcy katolików. To wzrost o prawie 15 proc. względem roku poprzedniego.

 

Kryzys Kościoła katolickiego w Austrii jest coraz ostrzejszy. W ubiegłym roku aktu apostazji dokonało tam dokładnie 67 583 katolików. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej, gdy z Kościoła wystąpiło 58 807 osób.

 

Wskutek nasilającej się fali apostazji liczba Austriaków pozostających w Kościele spadła poniżej 5 milionów. Teraz już tylko 4,98 mln obywateli tego kraju to katolicy. 3,5 mln to ateiści, muzułmanie, protestanci bądź prawosławni.

 

W Austrii, tak samo jak w Niemczech, obowiązuje ściągany przez państwo od każdego członka Kościoła podatek kościelny. Ci katolicy, którzy nie wierzą już w Jezusa Chrystusa i nie identyfikują się z Kościołem, dokonują często apostazji, nie chcąc płacić na „organizację”, którą postrzegają jako sobie obcą lub zgoła szkodliwą.

 

Mimo odpływu wiernych austriacki Kościół pozostaje w dobrej kondycji finansowej. Dzięki stabilnej sytuacji gospodarki wpływy z podatku kościelnego nadal rosną.

 

Coraz mniej Austriaków chodzi też na Msze Święte. Spośród 4,98 mln katolików czyni to co tydzień zaledwie od 502 do 554 tysięcy osób. Rok wcześniej było to od 545 do 571 tysięcy.

Spada ponadto liczba chrztów i dzieci pierwszokomunijnych; mniej jest kapłanów i zakonników.

 

Konferencja Episkopatu Austrii planuje w najbliższych latach przeprowadzić istotne reformy. Po Synodzie Amazońskim biskupi z tego kraju deklarowali między innymi chęć rozważenia odejścia od obowiązku celibatu.

 

Austria dechrystianizuje się także politycznie. Na początku tego roku powstał w kraju koalicyjny rząd chadeckiej ÖVP Sebastiana Kurza i Zielonych. To oznacza, że nominalnie chrześcijańska ÖVP zgodziła się na dopuszczenie do władzy ugrupowania otwarcie neomarksistowskiego. Krok ten nie wywołał sprzeciwu znaczniejszych grup wyborców.

 

Źródła: kath.net, pch24.pl

Pach


DATA: 2020-01-17 15:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Podzielam zdanie Jana,odsiecz wiedeńska tylko osłabiła Polskę a nasza Ojczyzna miała wtedy ważniejsze sprawy do rozstrzygnięcia w "polu" przez naszą wspaniałą husarię.Zwycięstwo jak zwykle niewykorzystane. Za splendorem i chwałą powinny iść inne korzyści. Cesarz Leopold nawet nie podał ręki w podzięce Naszemu Zwycięzcy Janowi Sobieskiemu. Zapłata Europy przyszła za niedługo. Właściwie do dziś sięgają konsekwencje rozbiorów. Sądzę, że JS mógłby dogadać się z Turkami i mielibyśmy sojusznika w nich. Europa odniosłaby też dużą korzyść. O dwa wieki wcześniej mogłaby wzbogacić się kulturowo dzięki przybyszom wyznającym islam.
8 miesięcy temu / Ewelina
 
Po czym jak Wiedniowi znów zagrozi jakaś nawała, uczynni Polacy rzucą się na ratunek, by w podzięce otrzymać kolejny rozbiór lub innego malarza z wąsikiem pod nosem :-D
9 miesięcy temu / Jan
 
Na razie musisz dokonać aktu rozumu i porzucić bezsens który piszesz. KTO powiedział jakoby Pan Jezus przybrał postać ojca kłamstwa? Jakiś satanista? I dlatego miałbyś występować z Kościoła Katolickiego? Gdzie tu sens, gdzie logika?
9 miesięcy temu / @!
 
Ja też myślę dokonać tego aktu po tym, jak powiedział ktoś.... że Jezus przybrał postać ojca kłamstwa. Proszę opublikować mój komentarz. Dajcie wszystkim dojść do głosu.
9 miesięcy temu / !
 
"Mimo odpływu wiernych austriacki Kościół pozostaje w dobrej kondycji finansowej." Chyba brak zrozumienia na czym polega kondycja kościoła. Z mamony się cieszyć?
9 miesięcy temu / Jot
 
Nie można służyć Bogu i mamonie. Pieniądze mogą jednak służyć takiemu celowi jak zbawienie. Nie da się przecież z nich całkowicie zrezygnować. Pytanie dlaczego ludzi ubywa gdy pieniędzy jest coraz więcej?
9 miesięcy temu / Sól traci swó
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.