DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Dr Ning Wang: w Chinach wolny rynek się wykluwa

Dr Ning Wang: w Chinach wolny rynek się wykluwa
fot. Terence Ong/commons/GNU/creative

Kiedy na przełomie1953/54 roku KC KPCh opracowała plan stopniowego przejścia chińskiej gospodarki od kapitalizmu do socjalizmu, nikomu się pewnie nie śniło, że ten sam kraj pół wieku później będzie tygrysem gospodarczym. I to bynajmniej nie dzięki gospodarce centralnie planowanej.

 

To właśnie zapoczątkowane pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku stopniowe wprowadzanie przez komunistyczny rząd wolnorynkowych rozwiązań sprawiło, że niejedno demokratyczne państwo, szczycące się kapitalistyczną gospodarką z zazdrością spogląda na wyniki, jakie osiąga gospodarka Chin. Jaka jest więc chińska recepta na sukces?

 

Ciekawie o specyfice gospodarki Państwa Środka w wywiadzie udzielonym „Obserwatorowi finansowemu” opowiada dr Ning Wang z Arizona State University, a zarazem współautor książki "Jak Chiny stały się państwem kapitalistycznym?".

 

Biorąc pod uwagę polityczne realia panujące w Chinach, gdzie partia komunistyczna ma w dalszym ciągu duży wpływ na gospodarkę, można by pomyśleć, że w tym przypadku tzw. trzecia droga jednak się sprawdza. Gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie i to dużo bardziej niż w kapitalistycznych krajach Zachodu. Dr Ning Wang sprzeciwia się jednak takiej ocenie sytuacji. Zauważa, że nie da się porównać gospodarki Chin z innymi czołowymi gospodarkami świata. Nie można powiedzieć, że  zachodni kapitalizm poniósł porażkę, a zarazem chińska „trzecia droga” to świetne rozwiązanie. Państwo  Środka zmierza bowiem cały czas w kierunku wolnego rynku, ten proces się jeszcze nie zakończył. Za czasów Mao centralnie sterowana gospodarka popadła w ruinę i dopiero stopniowe wprowadzanie wolnorynkowych rozwiązań nadało tempo jej rozwojowi.

 

Według Wanga jedyna rola rządu w tym procesie polega na tym, że umożliwił wprowadzanie zmian. Rząd nauczony doświadczeniem uznał, że nie da się stworzyć żadnego odgórnego projektu zarządzania, należy więc szukać najlepszych rozwiązań w praktyce i obserwacji tego, jak w rzeczywistości funkcjonuje rynek. Zrozumiał też, że to właśnie wolny rynek i prywatna przedsiębiorczość są warunkiem nowoczesnej gospodarki.

 

Ekonomista uważa także, że podstawową różnicą między Chinami a Zachodem jest to, że Chińczycy wprowadzają nowe rozwiązania metodą prób i błędów, podczas gdy inni postanowili wprowadzić wolny rynek przy pomocy odgórnego zarządzenia. Innymi słowy w Państwie Środka wolny rynek się „wykluwa”, a inne kraje go dekretują.

 

Według dra Wanga każde państwo ma obowiązek chronić otwarty rynek dla towarów i usług, ale także dla idei. I to właśnie jest podstawowym problemem kapitalizmu w wydaniu chińskim. Wolny rynek dla towarów i usług powstał pomimo państwowego monopolu na niektóre dziedziny gospodarki, natomiast nie ma mowy o wolności wypowiedzi, wolności głoszonych poglądów. Bez tego zaś żadne nowe rynkowe koncepcje nie dotrą do szerszego kręgu odbiorców. Z drugiej strony utrudnia to także fakt utrwalenia się w społeczeństwie pewnych schematów myślowych. To również nie pozwala przebić się nowym ideom gospodarczym. Rynek potrzebuje, zdaniem ekonomisty, płaszczyzny do debaty, bo tylko ona pozwoli wypracować optymalne rozwiązanie. Nie da się tego zrobić narzucając odgórnie, co jest najlepsze.

 

Dr Ning Wang rozwiewa też obawy związane z ewentualnym zagrożeniem dla świata, spowodowanym brakiem wolności w Chinach. Jego zdaniem Państwo Środka zbyt głęboko weszło w proces globalizacji. Świat raczej powinien otworzyć się na Chiny i pokazać, ile można zyskać na wprowadzeniu wolności w sferze idei i jak bardzo to przyczyni się do unowocześnienia tego państwa.

 

Wang odpiera też zarzuty, że Chiny bogacą się kosztem Zachodu, np. subsydiując własny eksport. Jego zdaniem rządowe wspieranie eksportu stanowi raczej zagrożenie dla rodzimej gospodarki. Oczywiste jest to, że konkurencja między krajowymi gospodarkami skutkuje lepszymi towarami czy usługami.

 

Nieprawdą jest też, według ekonomisty, że Chińczycy niszczą zachodni przemysł choćby niskimi kosztami pracy, bowiem równocześnie ponoszą wyższe koszty w innych sferach. Krajowe firmy np. sporo płacą za ochronę praw własności, egzekwowanie umów czy zabezpieczanie pożyczek. To w zupełności równoważy zyski wynikające z niskich kosztów pracy. Problemem jest też występujący w chińskich firmach brak menedżerów średniego szczebla.

 

Wang zaprzecza także twierdzeniom, że załamaniu chińskiej gospodarki zapobiegło odpowiednio wcześniejsze zastosowanie pakietu fiskalnego. Przyznaje on, że w czasie recesji nastąpiło na świecie odrodzenie ekonomii keynesistowskiej i Chiny również uległy temu trendowi. W Państwie Środka wzrasta jednak świadomość, że takie działania raczej gospodarce szkodzą niż pomagają. To bowiem sprawia, że zbaczają oni z obranej przez siebie drogi w kierunku wolnego rynku, który przecież podniósł tamtejszą gospodarkę z dna. Poza tym pieniądze z pakietów trafiają głównie do państwowych monopoli, umacniając ich pozycję i skłaniając do szukania rządowej opieki. To z kolei stwarza warunki do rozwoju korupcji.

 

Na zakończenie dr Wang przyznał, że choć wprawdzie Chiny są wciąż bardzo biednym państwem, to jednak wbrew pozorom dobrze im wróży. Oznacza to bowiem, że mają duży potencjał wzrostu produktywności, czego należy się spodziewać w najbliższych dekadach.

 


I.Sz.

 

Źródło: www.obserwatorfinansowy.pl


DATA: 2012-04-30 13:40
AUTOR: I.SZ.
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(4) "2174"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.