DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Dr Konstanty Radziwiłł: Prawo do wolności sumienia lekarza jest prawem pacjenta

Dr Konstanty Radziwiłł: Prawo do wolności sumienia lekarza jest prawem pacjenta
fot. q83 / sxc.hu

Pacjent ma prawo leczyć się u lekarza, który pozostaje w zgodzie ze swoim sumieniem – powiedział KAI dr Konstanty Radziwiłł. Były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej odniósł się w ten sposób do dyskusji na ten temat klauzuli sumienia. Jego zdaniem zdumiewające są głosy, że jeśli ktoś korzysta ze środków publicznych lub zarządza szpitalem, to powinien się wyrzec swoich poglądów.

 

Zdaniem dr. Radziwiłła prawo lekarza do tego, żeby pozostawać w zgodzie ze swoim systemem wartości, jest zarazem prawem pacjenta. – Pacjent ma prawo być leczonym przez człowieka, który nie jest bezrefleksyjnym robotem i którego autonomia zawodowa nie jest naruszana. To jest gwarancja dobrej opieki i bezpieczeństwa pacjenta – wyjaśnił.

 

Radziwiłł podkreślił, że zawód lekarza jest takim zawodem, w którym ważne są nie tylko wiedza i praktyczne umiejętności, ale równie ważna jest refleksja etyczna i zintegrowana osobowość. Lekarz nie może być urzędnikiem systemu; jest on osobą, która wychodzi naprzeciw choremu, który cierpi. – Chorzy przychodząc po pomoc do lekarza potrzebują zarazem spotkania z żywym, dobrym człowiekiem – dodał.

 

Jego zdaniem, zdumiewające są głosy, że jeśli ktoś korzysta ze środków publicznych lub zarządza szpitalem, to powinien się wyrzec swoich poglądów. – Oznacza to de facto, że znaczna część ludzi, którzy są katolikami nie powinna zajmować stanowisk publicznych czy wykonywać zawodu lekarza – podkreślił.

 

Nawoływania, żeby lekarze, którzy są katolikami zrezygnowali ze swego zawodu lub przynajmniej ze specjalności z ginekologii czy położnictwa, jest w istocie nawoływaniem do ograniczenia im konstytucyjnych praw w zakresie wolności sumienia – skonstatował.

 

Radziwiłł wyjaśnia ponadto, że art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który nakazuje lekarzowi korzystającemu z klauzuli sumienia wskazanie realnej możliwości np. przeprowadzenia aborcji u innego lekarza, jest przepisem niezgodnym z polską Konstytucją. Dodaje, że Naczelna Rada Lekarska doszła do tego wniosku w marcu br. skarżąc ten artykuł do Trybunału Konstytucyjnego i teraz czeka na rozstrzygnięcie.

 

Dodaje, że "wielu konstytucjonalistów jest zdania, że nakazem, aby lekarz korzystający z prawa do odmowy wykonania świadczenia niezgodnego z jego systemem wartości, wskazał realną możliwość wykonania tego świadczenia u innego lekarza bądź w innym zakładzie, łamie sumienie tego lekarza zmuszając go do współuczestnictwa w wykonaniu czegoś, czego po prostu sam własnymi rękami nie chce zrobić". – Sumienie obejmuje oczywiście nie tylko samą czynność, ale także pomoc w jej wykonaniu – dodaje.

 

Mieliśmy do czynienia z wypowiedziami różnych autorytetów prawnych, którzy potwierdzają podejrzenie Naczelnej Rady Lekarskiej, że treść tego artykułu jest niezgodna z art. 53 Konstytucji, który gwarantuje każdemu wolność sumienia. Konstytucja zakazuje zmuszania człowieka do tego, żeby robił coś wbrew swojemu sumieniu – mówi.

 

Od kilku dni – dodaje – mamy sojusznika w osobie RPO prof. Ireny Lipowicz, która zauważyła, że treść art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wydaje się być niekonstytucyjny.

 

Radziwiłł przypomina także rezolucję Zgromadzenia Ogólnego Rady Europy nr 1763 z dnia 7 października 2010 r., która wzywa państwa aby uznały, że nie tylko osoby ale także instytucje np. szpitale nie mogą być w żaden sposób karane za odmowę wykonania aborcji czy innej procedury, która prowadzi do śmierci zarodka lub płodu. Rezolucja ta stanowi także, że nikt – ani osoba ani instytucja – nie może być prześladowana za odmowę udzielenia jakiejkolwiek pomocy w tym zakresie np. w formie wydania skierowania, czy informacji.

 

Ten kontekst międzynarodowy – podkreśla Radziwiłł – wskazuje, że kwestia klauzuli sumienia nie jest jakimś polskim zaściankowym, sztucznym problemem, ale że kwestię tę poważnie traktują także inni. Rezolucja oznacza bowiem zwrócenie się Zgromadzenia Ogólnego Rady Europy do rządów, aby zapewniły przestrzeganie tej zasady w swoich krajach. Choć nie ma ona obowiązującej mocy prawnej, lecz jest apelem do rządów, to i tak ma to swoją wagę.

 

Natomiast jeśli spojrzymy na ten problem od strony polskiej – dodaje – to trzeba mieć świadomość, że w kraju w którym znaczna część społeczeństwa, pacjentów i lekarzy, to katolicy, trudno sobie wyobrazić, dlaczego NFZ i Minister Zdrowia, mieliby realizować jakąś inną ideologię i narzucać ją i obowiązek wykonywania wynikających z niej czynności tym, którzy wyznają system wartości, który jawnie nie dopuszcza takich działań.

 

Jego zdaniem wrzawa medialna, która odbywa się teraz wokół tematu klauzuli sumienia jest przejawem wojny ideologicznej. – Jednocześnie, kiedy obserwuję najwyższe osoby w państwie, które zabierają głos na ten temat, a także zgodny chór mediów głównego nurtu, mam wrażenie, że tutaj chodzi o co innego. Czy histeria wokół klauzuli sumienia nie jest przypadkiem zasłoną dymną mającą przykryć nieudolność władzy w zakresie organizacji systemu ochrony zdrowia? Próbowano ułagodzić opinię publiczną tzw. pakietem kolejkowym. Został on bardzo krytycznie przyjęty przez ekspertów, więc próbuje się czegoś nowego – wyjaśnia.

 

Dodaje, że „wrzawa medialna wokół osób, które podpisały Deklarację Wiary zahacza o przestępstwo”. Publiczne wzywanie do odwoływania osób, które podpisały tę deklarację z ich funkcji publicznych, ewentualnie negowanie ich prawa do studiowania medycyny bądź wybierania specjalności z ginekologii i położnictwa – jego zdaniem – wypełnia znamiona czynu zabronionego opisanego w paragrafie 194 Kodeksu Karnego, który zakazuje ograniczania prawa obywateli do korzystania z wolności sumienia, zagwarantowanego artykułem 53 Konstytucji.

 

Źródło: KAI


DATA: 2014-06-14 16:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pieprzenie głupot, zamiast sumieniem niech się kolejkami do specjalistów zajmie, a nie czy zapisać pigułkę po czy nie, czy zagrażającą ciąże usuną czy też nie. Sumienie, tak jasne wszystko się ma kręcić wokół lekarzy? A gdzie miejsce dla pacjentów?
ponad 4 lata temu / magda
 
Hmmm, ja jednak preferuję opcję w której jak się komuś nie podobają obowiązki zawodowe to wcale nie musi przyuczać się a potem wykonywać tego zawodu. Jest wielu innych na jego miejsce, a osoba z rozterkami etycznymi może np iśc pracować na produkcji :)
ponad 4 lata temu / Surby
 
Nienarodzone dzieci nie może mordować lekarz. Jego powołaniem jest: ratować życie. Morduje zbrodniarz, bandyta i zgodnie z wyrokiem sądu kat.
ponad 5 lat temu / trochę katologii
 
Oto festiwal dywersyfikacji pojęć i postaw, który przypomina festiwal przedrozbiorowy i rozbiorowy. Hańbę domu Poniatowskich zmył J. Poniatowski ofiarowując swe życie. Hańbę małej szlachty Kościuszków, która ceniła carat zmył Tadeusz Kościuszko. Dywersyfikacji postaw skoro ta sama osoba występowała przeciwko ujawnieniu na łamach "Forum Akademickie" (red.Lublin, ul. Zana) , przez doc. Zofię Szychowską (za co doc. Zofia Szychowska była szykanowana w Akademii Medycznej we Wrocławiu ) szkodliwych praktyk w szpitalach, które szkodziły dzieciom. Niszczył złotą kobietę, która napisała o złych i szkodliwych dla zdrowia praktykach, i na pewno przyczynił się do jakichś jej cierpień. Proces trwał 10 lat, w hańbiący sposób przyczynił się więc do poniesienia wielkich kosztów społecznych, a w tym z powodu odsuwania świetnej a może nawet genialnej lekarki od pacjentów, która opiekowałą się moim dzieckiem. Sprawę opisano w etyczno-metodologicznym piśmie pt. Fundamenty, 2008.
ponad 5 lat temu / Stanisław
 
Dziękuję za ten artykuł, rzeczowy, pełen mocnych argumentów.Ufam, że dotrze przynajmniej do ludzi kościoła,którzy gubią się we "wrzawie" i nie doceniają mocy ODWAGI lekarzy. Chrześcijanin nie idzie z prądem tego świata , lecz pod prąd.
ponad 5 lat temu / zwykła mama
 
"Lekarz nie może być urzędnikiem systemu" - lewaccy lekarze mogą, a wręcz muszą być urzędnikami. Skoro sumienie zabili, Boga nie uznają, to kto/co ma im mówić jak postępować? Pozostaje im tylko jakiś urzędniczy paragraf.
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.