DZIŚ JEST:   05   KWIETNIA   2020 r.

Niedziela Palmowa
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
 
 
 
 

Dr Katarzyna Jachimowicz zwyciężyła! Sąd Najwyższy uznał, że została bezprawnie zwolniona

Dr Katarzyna Jachimowicz zwyciężyła! Sąd Najwyższy uznał, że została bezprawnie zwolniona
Katarzyna Jachimowicz. FOT.Roman Koszowski/FOTO GOSC/FORUM

„Dr Katarzyna Jachimowicz została bezprawnie zwolniona pracy”, orzekł w czwartek Sąd Najwyższy Norwegii. Podkreślono, że polska lekarka miała prawo odmowy zakładania pacjentkom tzw. wkładek wczesnoporonnych.

 

Polska lekarka rozpoczęła pracę na stanowisku lekarza rodzinnego w gminie Sauhered w 2008 roku. Przed podpisaniem umowy zakomunikowała pracodawcy, że nie będzie kierować pacjentek na aborcję ani zakładać im tza. wkładek wczesnoporonnych, co nie spotkało się z jego sprzeciwem, ponieważ było w pełni zgodne z obowiązującym wówczas prawem.

 

Całkowite zniesienie klauzuli sumienia spowodowało, że w roku 2015 Polka straciła pracę. Powód? „Motywowana sprzeciwem sumienia odmowa zakładania tzw. spiralek”, napisano w uzasadnieniu decyzji. Mimo, że wielu innych lekarzy w byłym miejscu pracy dr Jachimowicz również odmawia wykonania tego typu „zabiegu”, to jednak nie zostali oni zwolnieni. Okazało się, że rzekoma „niekompetencja” pracowników jest „mniejszym złem” niż sprzeciw sumienia.

 

Polka uznała, że zwolnienie z pracy naruszyło jej wolność sumienia i wytoczyła byłemu pracodawcy proces w tej sprawie. W pierwszej instancji przegrała, ponieważ sędziowie uznali, że „powołanie się przez dr Jachimowicz na klauzulę sumienia oznaczało… dyskryminację kobiet. Sprawa trafiła do drugiej instancji i tam już lekarka wygrała. Kolejnym etapem było odwołanie się pracodawcy Polki, czyli gminy Sauherad, do Sądu Najwyższego w Oslo.

 

Sąd Najwyższy Norwegii jednomyślnie przyznał rację dr Jachimowicz. Stwierdził, że zwolnienie Polki z pracy było bezprawne i nakazał wypłatę odszkodowania w wysokości 2,5 miliona koron norweskich (ponad 1,1 mln zł).

 

Źródło: gosc.pl / PCh24.pl

TK


DATA: 2018-10-12 10:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziękuję Pani za piękną postawę ,chciałbym aby dotarło do wszystkich ,ze prawo do życia jest wartością nadrzędną nad innymi prawami.Jestem zdania,że kobiety maja prawo decydowania do momentu poczęcia.Trzeba myśleć przed a nie po. Wielki szacunek,pozdrawiam.
4 miesiące temu / roman
 
Podziwiam proszę o kontakt [email protected]
4 miesiące temu / Iwonka
 
No dziwne. Jeszcze Sadu Najwyższego nie opanowali ? Zaniedbanie lewactwa.
ponad 1 rok temu / Mirrro
 
Brawo Kasiu tak trzymaj, Bialystok jest z Toba. Tak postepuja wychowankowie ruchu Swiatło Zycie ze Sw. Rocha. Pamietam Cie i podziwiam. Trzymaj kurs jestes przykladem dla wielu.
ponad 1 rok temu / hetero
 
Widać że nie wszystko jest stracone! Ave Maria
ponad 1 rok temu / Dacjan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.