DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Dr Aondo-Akaa: strajk w sejmie niepotrzebny. Chcę porozmawiać z niepełnosprawnymi w cztery oczy

Dr Aondo-Akaa: strajk w sejmie niepotrzebny. Chcę porozmawiać z niepełnosprawnymi w cztery oczy
Bawer Aondo-Akaa, fot. printscreen You Tube

Dr Bawer Aondo – Akaa był gościem programu „Minęła 8” na antenie TVP. Teolog z Krakowa wskazał dlaczego jego zdaniem strajk niepełnosprawnych w sejmie jest niepotrzebny i zapowiedział chęć spotkania się z protestującymi – jednak bez opiekunów, tylko z osobami niepełnosprawnymi.

 

Sam będąc osobą niepełnosprawną, dr Bawer Aondo – Akaa zaznaczył, że podejście obecnego rządu do niepełnosprawnych jest poprawne. Dlatego - jego zdaniem – to rząd w tym konflikcie ma rację.

- Moim zdaniem niestety, lub stety – racja jest po stronie rządu. Dlaczego? Ponieważ rząd już spełnił 50 proc. postulatów protestujących (…) w tym momencie strajk jest po prostu niepotrzebny – wskazywał doktor teologii na antenie TVP.   

 

- W demokracji każdy ma prawo strajkować (…) ale uwaga – chodzi o metodę strajku. Jak mawiał Jan Paweł II – strajk nie może odbywać się kosztem wszystkich obywateli danego społeczeństwa, danej wspólnoty – dodawał.

 

Dr Akaa wyraził chęć spotkania z protestującymi. Nie chce jednak rozmawiać z ich opiekunami, ale – jako „starszy kolega” – pragnie porozmawiać z nimi w cztery oczy.

 

- Mogę stać przy szlabanie, nie ma problemu. Ale (chcę rozmawiać – przyp. red.) tylko z panem Jakubem i panem Adrianem. Ja myślę, że na pewno są oni ludźmi, którzy mają swoje ambicje, osiągnięcia i marzenia. I uważam, tu mówię wprost – panie Adrianie, panie Jakubie – wy możecie więcej, wy chcecie więcej, ja was bardzo szanuję  -  zwrócił się osobiście do dwóch głównych protestujących w gmachu sejmu.  

 

Krakowski doktor teologii wskazał, że w jego orzeczeniu lekarskim figuruje określenie „niezdolny do pracy”, a mimo tego ma cztery miejsca pracy. W dalszej części wypowiedzi wskazał, że należy systemowo zmienić sposób pomocy osobom niepełnosprawnym.

 

- Tu jest właśnie problem z orzeczeniem. To trzeba też zmienić. Trzeba systemowo zmienić problem wsparcia osób z niepełnosprawnością. Nie tylko jeden element w układance, bo taka zmiana może zaszkodzić (…) niestety 500 zł czystej gotówki spowoduje demoralizację osób z niepełnosprawnością, w konsekwencji w całym społeczeństwie – wskazał.

 

- Program 500 plus jest programem demograficznym. Ja to rozumiem, ale pewne elementy tego programu doprowadziły do strajku podłogowego. Bo rzeczywiście – jeżeli wszyscy otrzymują, to dlaczego dana grupa nie otrzymuje? To jest zrozumiałe – dodał.

 

Dziennikarz prowadzący rozmowę w pewnym momencie zapytał dlaczego rozmówca nie korzysta z pomocy asystenta? W odpowiedzi usłyszał, że go nie potrzebuje, bo pomagają mu przyjaciele i to był jego osobisty wybór. Dodatkowo, na podstawie tego przykładu wykazał patologie wynikające z pomocy państwowej.

 

- Nie przysługuje mi opieka asystenta, bo pracuję. Właśnie tu jest paradoks. Jeżeli osoby z niepełnosprawnością pracują i osiągają dochody powyżej danego pułapu, to wtedy opieka asystenta jest takiej osobie odbierana – konkludował.

 

 

Źródło: tvp.info

PR


DATA: 2018-05-21 15:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pan Aondo-Akaa trzyma się w tym wypadku etyki katolickiej, warto go wysłuchać, tym bardziej że nie jest stroną politycznego sporu
ponad 1 rok temu / Józef z Tallina
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.