DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Dozbrajanie Rosji i Ukrainy trwa. Pokojowe rozwiązanie konfliktu coraz bardziej odległe

Dozbrajanie Rosji i Ukrainy trwa. Pokojowe rozwiązanie konfliktu coraz bardziej odległe
S-400 Triumf. Автор Vitaly V. Kuzmin (http://vitalykuzmin.net/?q=node/449) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0) или CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], через Викисклад
#KRYM    #ROSJA    #FEDERACJA ROSYJSKA    #POKÓJ    #KONFLIKT    #USA    #S-400    #PUTIN    #TRUMP    #MOSKWA    #WASZYNGTON    #UKRAINA    #DONBAS    #ONZ

Federacja Rosyjska rozlokowała w ostatnich dniach drugi dywizjon obrony przeciwlotniczej „S-400 Triumf” na anektowanym Krymie. Stało się to niedługo po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone, że dostarczą śmiercionośną broń Ukrainie. Doposażenie dwu stron konfliktu w nową broń oddala perspektywę pokojowego uregulowania wojny w Donbasie, coraz mniej prawdopodobne staje się też wprowadzenie wojsk ONZ między walczące strony.

 

Według ukraińskiej telewizji „112.ua” rozmieszczony na Krymie kilka dni temu system S-400 został ustawiony w pozycji gotowości bojowej, włącznie z urządzeniami wykrywania i śledzenia celów. Każdy zespół S-400 może równocześnie wystrzelić 72 pociski do 36 celów – rakiet przeciwnika, samolotów i śmigłowców oraz do rakiet balistycznych lecących z prędkością blisko 5 km/sekundę na wysokości od kilku metrów do kilkudziesięciu kilometrów. Na początku 2017 roku Siły Zbrojne Rosji rozmieściły pierwszy system S-400 w rejonie miasta Feodozja na Krymie, w ubiegłym tygodniu system wzmocnił obronę przeciwlotniczą w rejonie Fiolent w Sewastopolu.

 

Dla kontroli przestrzeni powietrznej nad Ukrainą posiadanie baz wojskowych na Krymie jest dla Federacji Rosyjskiej kwestią kluczową, stąd też determinacja Moskwy w pozostawieniu anektowanego półwyspu pod swoimi rządami. Argumentu Kremlowi dostarczyli Amerykanie, którzy niedawno zapowiedzieli uruchomienie dostaw broni śmiercionośnej dla wojsk ukraińskich, walczących w separatystami w Donbasie.

 

O rakietach S-400 zrobiło się głośno jeszcze w ubiegłym roku, gdy ujawniono informację o zamiarze zakupu tego systemu obrony przeciwlotniczej przez Turcję. Siły zbrojne Turcji, należącej do NATO, miały wzmocnić swój potencjał obronny dzięki sprzętowi rosyjskiemu, co mocno zaniepokoiło członków Paktu Północnoatlantyckiego. Jak pisał 29 grudnia ubiegłego roku kaukaski „Trend.az”, porozumienie o udzieleniu kredytu Turcji przez Rosję miało dotyczyć kwoty 2,5 mld dolarów amerykańskich a pierwsze dostawy zaplanowano na przełom2019 i 2020 roku. Turcja zamierza zakupić cztery dywizje S-400.

 

Zaopatrywanie się przez członka NATO w broń rosyjską jest elementem wspólnej gry Rosji i Turcji przeciw Stanom Zjednoczonym. Systemy obrony przeciwlotniczej S-400 produkowane są przez państwową korporację „Rostech” z siedzibą w Moskwie, posiadającą przedsiębiorstwa produkcyjne w całej Federacji Rosyjskiej w branżach: lotniczej, motoryzacyjnej, chemicznej i zbrojeniowej. S-400 tworzą pociski średniego i dalekiego zasięgu, gotowe do zniszczenia celów w powietrzu i w kosmosie.

 

Nowa strategia Waszyngtonu

O przyczynach zmiany podejścia do konfliktu w Donbasie ze strony Stanów Zjednoczonych pisał 8 stycznia na portalu „Gławred” ekspert i dyplomata Aleksander Hara. Hara łączył ją z ogłoszoną przez Donalda Trumpa w grudniu ubiegłego roku nową strategią bezpieczeństwa narodowego USA, którą streszcza słowami: „Albo pokój albo wojna”. Konsekwencją takiego podejścia jest więc zmiana sposobu wsparcia Ukrainy w konflikcie z Rosją, zupełnie odmienna od tej, jaką praktykował Barack Obama.

 

Już w końcu grudnia Biały Dom ogłosił, że Ukraina otrzyma zza oceanu uzbrojenie lotnicze. Nadal także instruktorzy wojskowi z USA mają prowadzić szkolenia na Ukrainie, tak aby siły zbrojne tego kraju pracowały zgodnie ze standardami NATO. O samym członkostwie Ukrainy w NATO na razie nie mówi się w konkretny sposób. Oficjalnie w Pentagonie mówi się – jak podawał „InfoResist” – że dopóki ktoś nie będzie chciał wtargnąć na Ukrainę to znaczenie broni z USA nie będzie znaczące ponieważ jest to uzbrojenie obronne. Kilka dni później ukazała się informacja podana przez ambasadora Ukrainy w Waszyngtonie na antenie „Głosu Ameryki”.

 

Według ukraińskiego ambasadora Walerija Czałyja, decyzję Białego Domu o sprzedaży Ukrainie uzbrojenia lotniczego należy odczytywać jako sygnał, że jakakolwiek agresja Rosji spotka się z adekwatną odpowiedzią. Dla Czałyja ważniejsze od rodzaju udostępnionej Ukrainie przez Waszyngton broni jest to, że Moskwa dostaje jednoznaczny sygnał sprzeciwu wobec prób naruszenia porządku międzynarodowego. W tym samym dniu (3 stycznia br.) gdy ambasador Ukrainy w Waszyngtonie komentował decyzję gabinetu amerykańskiego minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin zapowiedział, że broń dostarczona przez Stany Zjednoczone będzie użyta do walk w Donbasie tylko w sytuacji, gdy dojdzie do prowokacji ze strony bezprawnie działających formacji wojskowych a nie dla eskalacji konfliktu w Donbasie.

 

Tej deklaracji nie będzie się dało w rzeczywistości zweryfikować. Trudno bowiem sprawdzić jak w sytuacji regularnych walk można kontrolować czy dany sprzęt był użyty wyłącznie w odpowiedzi na prowokację drugiej strony czy zainicjował atak. Niewątpliwe jest jednak to, że wbrew deklaracjom o woli pokojowego rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy pojawia się tam coraz więcej uzbrojenia. Zarówno na wyposażeniu sił separatystów, jak i wojsk Rosji na Krymie oraz w zasobie Sił Zbrojnych Ukrainy. Nic więc dziwnego, że część komentatorów wieszczy rozwinięcie się konfliktu w Donbasie w wojnę o szerszym zasięgu, do której wciągnięte mogą być kolejne państwa.

 

Jan Bereza


DATA: 2018-01-15 09:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

polski żołnierzu szykuj się na wojnę w obronie Ukraińców i amerykańskiej żydokomuny.
ponad 1 rok temu / obserwator
 
S-400 tworzą pociski średniego i dalekiego zasięgu, gotowe do zniszczenia celów w powietrzu i w kosmosie! A więc to poprostu rosyjska tarcza antyrakietowa!
ponad 1 rok temu / Janusz z Kolonii
 
Żeby tylko naszych dzieci nie posłali na tę wojnę...
ponad 1 rok temu / jakub
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.