DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Dowody Wszechmocy Bożej

Dowody Wszechmocy Bożej

Coeli enarrant opera Dei; „Niebiosa i wszechświat głoszą chwałę Bożej wszechmocy”. I ten olbrzymi zespół ciał niebieskich zdumiewający swą wielkością, odległościami, wspaniałą harmonią, i ten maleńki, a jeszcze bardziej zdumiewający świat atomu, i niezbadana do dziś tajemnica życia od najprostszych żyjątek aż po człowieka: – to wszystko świadczy o wszechmocy Boga-Stwórcy.

Psalmista tak opisuje stworzenie świata: „Słowem to Pańskim niebiosa wzniesione, tchnieniem ust Jego wszystkie gwiazd zastępy… On to rzekł słowo i powstały światy, On wydał rozkaz, a istnieć zaczęły”
(Ps 32, 6 i 9). Starożytny mit babiloński opowiada, z jakim trudem bogowie tworzyli świat, jak musieli walczyć z opornymi żywiołami. Prawdziwemu Bogu potrzeba tylko jednego słowa, tchnienia ust. „On to rzekł słowo i powstały światy”. Oto jest Wszechmoc Boża: nie potrzeba jej materiału, nie potrzeba czasu, nie musi liczyć się z żadnymi warunkami, nie ma dla niej trudności, granic, przeszkód. Wystarczy jeden akt woli, by ukształtować świat, którego geniusz człowieka od tysięcy lat nie potrafił zbadać do głębi.

Wszechmoc Boża przejawia się nie tylko w świecie przyrodzonym, ale i w świecie nadprzyrodzonym. Przez całe dzieje od pierwszej obietnicy w raju aż do pełni czasów Bóg wszechmocną ręką prowadził narody ku Chrystusowi. Rozmyślaliśmy o tym w Adwencie. A gdy nadeszła pełnia czasów, cała ekonomia Boża jest długim łańcuchem dzieł, w których jaśnieje Boża Wszechmoc. „Moc Najwyższego" (Łk 1, 35) dokonuje Wcielenia. Choć dziecięce lata Jezusa płyną cicho, jednak od czasu do czasu widać Bożą wszechmocną Rękę, jak odsłania wybranym duszom wielką Tajemnicę. Kiedy Chrystus wstąpi na widownię, każdy już będzie widział Bożą wszechmoc w Nim działającą.

A dzieje Mistycznego Ciała Chrystusa, Kościoła, czyż nie są znaczone Bożą Potęgą? Szybki rozwój Kościoła mimo braku środków czysto ludzkich, przetrwanie mimo prześladowań i słabości pierwiastka ludzkiego w samym Kościele, ciągłe jego zwycięstwa po pozornych klęskach, wspaniały rozkwit bohaterstwa i świętości jego dzieci – to Wszechmoc Boża w KościeleO.


O. Bernardyn Goebel OFMCap , Przed Bogiem, t. II, Kraków 1965, s. 575-577.

 


DATA: 2020-08-03 13:21
AUTOR: O. BERNARDYN GOEBEL OFM CAP
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.