DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Dosyć tej magii świąt!

Dosyć tej magii świąt!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

„Magia świąt” robi zawrotną karierę. Można litościwie spuścić kurtynę milczenia, gdy fraza ta dociera do nas z sekularyzowanego otoczenia. Problem zaczyna się kiedy do swojego wokabularza zapraszają ją osoby uważające się za wyznawców Chrystusa.

 

Jakimi epitetami najczęściej obdarzamy „święta” w trakcie składania sobie życzeń? Najczęściej mają być zdrowe, wesołe, spędzone w rodzinnej atmosferze, a może po prostu białe lub pogodne. Szkoda, że żadne z tych słów nie nawiązuje do najistotniejszego aspektu święta, czyli jego wymiaru religijnego. Pewnie, że istotne jest by dni świąteczne minęły nam w dobrym nastroju i radośnie. Żal jednak, iż nie życzymy sobie, by były one okazją do pogłębiania naszej wiary i oddania czci Narodzonemu. Być może najwłaściwszym słowem, jakie powinno pojawić się podczas składania życzeń to „błogosławionych”. Cóż więcej nam wtedy będzie potrzebne, kiedy Pan nasz, Jezus Chrystus będzie nam błogosławił?!

 

O wiele istotniejszym problemem, bynajmniej nie tylko językowym, jest wspomniana „magia świąt”. Ten paskudny barbaryzm na dobre zagościł w otaczającej nas przestrzeni językowej. Nieomal z każdego kąta, gdzieś tak od połowy listopada – przed rozpoczęciem „sezonu świątecznego” w październiku, chroni nas chyba tylko obecność na supermarketowych półkach zniczy nagrobnych – atakuje nas wspomniana „magiczność”. W czym ma się ona przejawiać? Nade wszystko w zakupach, im więcej kupimy tym bardziej – zdaniem współczesnego świata – poczujemy ten bliżej nieokreślony stan „świątecznej nirwany”. Oczywiście zagadnienie „magii świąt” nie dotyczy tylko komercjalizacji Bożego Narodzenia. Nade wszystko mamy tu do czynienia z „oswajaniem” czy nawet „udomowianiem” skrajnie niebezpiecznego zjawiska, jakim jest magia. Namawiani jesteśmy wręcz do zapraszania jej pod swój dach… Nie tej złej, strasznej niosącej grozę, lecz miłej, puchatej, tworzącej świąteczną atmosferę. Warto pamiętać jednak, że są to dwie twarze tego samego kłamstwa trącącego siarką.

 

Niestety, majaczenie o „magicznych świętach” można usłyszeć nie tylko z ust mainstreamowych gwiazdeczek, ale - o zgrozo! - także w kościele. Chcący dbać o dobre samopoczucie swoich owieczek duchowni, próbują otoczyć je mgiełką mentalnej świątecznej waty cukrowej. Wielka to szkoda, gdyż okres świąteczny powinien być czasem „wyrywającym” z kolein codzienności, nie po to jednak aby utulić w stan duchowej drzemki, lecz postawić trudne pytanie o stan naszej wiary.

 

Promocja „magiczności” wpisuje się w tak silnie obecną w zlaicyzowanym świecie tendencję do rugowania wszelkich przejawów chrześcijańskiej tożsamości. Święta w politpoprawnym bełkocie stają się „tymi dniami”, „zimowym czasem” itp. Wszelkie afiliacje chrześcijańskie mogą wszak „urazić” taką czy inną mniejszość, której z niezrozumiałych przyczyn jesteśmy winni specyficznie rozumiany szacunek. Oczywiście żadne sprzężenie zwrotne w tym mechanizmie nie zachodzi – obrażanie katolików czy lżenie Kościoła nie kwalifikuje się do „okazywania braku szacunku”.

 

W walce o język strona chrześcijańska ponosi porażkę, także z powodu kapitulacji jej przedstawicieli. Ulatujące ze słownika ludzi uważających się za katolików przepiękne pozdrowienia „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” oraz „Szczęść Boże” są tego najlepszymi przykładami.  Ze świecą także można szukać osób rozpoczynających podróż znakiem krzyża czy wykonujących ten gest w trakcie mijania świątyni. Magii natomiast wokół nas jest z każdym dniem więcej…

 

 

Łukasz Karpiel

  

 


DATA: 2017-12-19 10:14
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Laicyzuje
10 miesięcy temu / ss
 
Licytuje nas również papież Franciszek słowami "bondziorno brachole i siorele"
10 miesięcy temu / ss
 
Dziękuję za ten tekst. Już myślałem, ze jestem jakimś odszczepieńcem, bo mnie magia do szału doprowadza,
ponad 1 rok temu / Alex
 
Zyczenia wspolczesnego pseudo katola: Zdrowych wesolych swiat, wysokiej choinki, smacznego karpia. I najwazniejsze bialych swist
ponad 2 lata temu / david
 
Super artykuł
ponad 4 lata temu / Arli
 
Dziękuję za poruszenie tego tematu. Dwa dni temu . A słowa są też ważne
ponad 4 lata temu / Gutek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.