DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Dorwali się nawet do Napoleona. Aktywiści Black Lives Matter zniszczyli jego pomnik

Dorwali się nawet do Napoleona. Aktywiści Black Lives Matter zniszczyli jego pomnik
Fot.Misa123/Wikimedia Commons

W nocy z czwartku na piątek 25 czerwca, monument Napoleona w we francuskim mieście La Roche-sur-Yon został zdewastowany. Aktywiści Black Lives Matter wymalowali go niemal w całości na czerwono. Miasto wniosło skargę na policję, a przewodniczący grupy Partii Republikanie w Senacie Bruno Retailleau mówił, że „to niedopuszczalny atak na dziedzictwo miasta i na historię Francji”.

 

Zniszczona statua Napoleona została pokryta czerwoną farbą. Jego pomnik w mieście La Roche-sur-Yon został wzniesiony w 1854 roku i jest symbolem tego wandejskiego miasta. Rok temu wpisano go nawet na listę zabytków. Pomimo tego, że miasto jest uważane za „miasto Napoleona”, aktywiści Black Lives Matter nie zrezygnowali ze swoich zamiarów.

 

La Roche-sur-Yon jest uważane za „miasto Napoleona”. W 1793 roku zdobywają je powstańcy wandejscy. Po walkach i przejściu „piekielnych kolumn” Republiki, miasto jest zniszczoną małą wioską. Napoleon buduje tu nowe miasto. Dekret cesarski z 1804 r. przeniósł do tej miejscowości siedzibę prefektury Wandei. Rozbudowę zaprojektowali inżynierowie Cormier i Valot, a Napoleon osobiście nadzorował prace. Miasto ma więc wobec niego spory dług wdzięczności. W 2004 obchodzono tu uroczyście dwusetną rocznicę założenia miasta przez Napoleona Bonaparte.

 

Nic dziwnego, że mer La Roche-sur-Yon Luc Bouard też zdecydowanie potępił ten akt wandalizmu i dodał, że „nigdy więcej nie chciałby tego oglądać”. Ze złapaniem sprawców nie powinno być problemu, bo na miejscu są kamery. Osobna sprawa to wola polityczna ich ukarania. Od wielu tygodni podobne akty wandalizmu rozmnożyły się we Francji. Wystarczy tu jakakolwiek konotacja pomnikowego bohatera z epoką kolonializmu. Na celowniku „antyrasistów” pojawiły się pomniki m.in. Colberta, Ludwika XIV, de Gaulle’a, Woltera, a ostatnio Krzysztofa Kolumba.

 

Po atakach na Kolumba w Ameryce, pomnik włoskiego żeglarza zaatakowano także i we Francji w mieście Rouen. Doszło do tego kilka dni przed atakiem na Napoleona. Najwyraźniej aktywiści czują się coraz bardziej rozzuchwaleni. Kolumba oskarża się o „masakrę rdzennych Amerykanów”.

 

W gruncie rzeczy na Kolumba przybijającego do brzegów Ameryki można by patrzeć przez jego wkład w „różnorodność” tego kontynentu. Byli tylko Indianie, a pojawili się i Biali. Skoro współcześni imigranci, przybijający do brzegów Europy „ubogacają” Stary Kontynent, to przez analogię można by i dowartościować odkrycia Kolumba. Problem w tym, że ta ideologia jest jednokierunkowa i służy tylko atakowaniu cywilizacji europejskiej. W ciągu kilku ostatnich tygodni „ruch antyrasistowski” atakował jednak pomniki słynnego włoskiego odkrywcy w całych Stanach Zjednoczonych. Tak było w Bostonie, Miami, a nawet w stanie Wirginia. We francuskim Rouen (departament Seine-Maritime) zdewastowano jego popiersie w akcie „solidarności transatlantyckiej”.

 

Co ciekawe merostwo potępiło ten akt, ale postanowiło nie wnosić na policję skargi. W mieście rządzi jeszcze ustępujący mer socjalista Yvon Robert. Pomnik Kolumba znajduje się w centrum miasta na moście Boldieu, obok popiersi 10 innych żeglarzy i podróżników jak np. Amerigo Vespucci, Jacques Cartier, James Cook, Ferdynand Magellan czy Marco Polo. Kolumba potraktowano czerwoną farbą, a na pomniku wypisano słowa: „zabójca”, „morderca”, „właściciel niewolników”, a nawet… „gwałciciel”. Owi „aktywiści” historii nie znają, ale rewolucyjnego zapału im nie brakuje.

 

Z kolei na pomniku Colberta przed parlamentem wymalowano napis: „państwowa negrofobia”. Najczęściej idzie jednak w ruch czerwona farba, która ma symbolizować „krew uciemiężonych”. W La Roche-sur-Yon trwa przywracanie pomnikowi Napoleona poprzedniego wyglądu. Wspomniany polityk Republikanów Retailleau mówi, że to „wandalizm inspirowany archaiczną wizją historii” i dodaje, że „to także wyraz tej choroby obywatelskiej, która dotyka coraz bardziej zatomizowanego społeczeństwa francuskiego”. Wymienia tu coraz większe podziały wokół wizji historii, wojny z religią, czy genderowej „wojny płci”. „Esencja narodu francuskiego ryzykuje rozwodnienie” – dodaje Bruno Retailleau.

 

Odpowiedzialność za głupotę i rozwydrzenie „aktywistów” ponoszą jednak także i politycy oraz „uległe” (w houellebecqowskim sensie) wobec „poprawności politycznej” elity. Od pewnego czasu w historii zaczęło się obwinianie Kolumba za otwarcie drogi do eksterminacji ludności tubylczej. Stał się postacią „dwuznaczną”. I to na tyle, że w 1992 r. Jacques Chirac, który był wówczas merem Paryża, nie pozwolił w mieście na organizację obchodów 500. rocznicy odkrycia Ameryki. Przyszły prezydent oświadczył królowi Hiszpanii Juanowi Carlosowi I, że wyprawa Kolumba była bardziej „nieszczęściem”, niż wielkim momentem historii. W zamian Chirac wyraził zamiar „organizowania dużej wystawy poświęconej masakrom Indian”. Nic dziwnego, że po latach przychodzi żniwo zasianych wątpliwości wobec własnej cywilizacji i korzeni. Historia bywa kontrowersyjna, ale jej ahistoryczne redukowanie do jednego elementu prowadzi na kompletne manowce.  

 

 

Bogdan Dobosz

 


DATA: 2020-06-28 10:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No to tylko jedno lekartwo na to wszystko! Czarni spowrotem do Afryki! Biali Amerykanie do Europy! Aziaci do Azji, mieszańcy na Marsa!
5 dni temu / Janusz z Koloni
 
Róbmy zapasy białej farby zanim ją wycofają ze sklepów.
6 dni temu / Gruby
 
Przychodzi czas zapłaty za dobrodziejstwa, których państwa zachodniej Europy tak hojnie udzieliły ludom obu Ameryk i Afryki. Dziś owe państwa nadal próbują pouczać z kolei m.in.Nas, a tu taka zapłata za dawne ,,zasługi". Jakoś nie współczuję Zachodowi, któremu kopułą choruje
6 dni temu / Niech się drap
 
Niewątpliwie był to tyran i odpowiada za śmierć milionów. Polacy mają jednak wobec niego dług wdzięczności, bo stworzył Księstwo Warszawskie, zalążek Królestwa Polskiego. Napoleon Bonaparte w dniu 22 lipca 1807 w Dreźnie nadał Księstwu Warszawskiemu konstytucję, której przepisy wzorowano na konstytucji francuskiej z 1799. Z jego inicjatywy wprowadzono do konstytucji rewolucyjne na ziemiach polskich zmiany: NADANIE WOLNOŚCI OSOBISTEJ WSZYSTKIM wszystkim mieszkańcom zniesiono więc poddaństwo chłopów oraz ZRÓWNANIE OBYWATELI WOBEC PRAWA.
6 dni temu / Ryś
 
Bo to są lewicowe/marksistowskie/komunistyczne nieuki
6 dni temu / Paweł K.
 
Odkrycie Kolumba było tragedią. A mówi to przedstawiciel multikulturakizmu lewicowego czyli ktoś kto propaguje idee wymieszania wszystkich. To jakby Indianie pozostali po staremu to krytykowalby tym razem ich za monokulturalizm byle jakąś rewolucje wprowadzać. Te rewolucje na bazie antyrasizmu pojawiają się jak fale które biegną do nikąd, znikają. Potem jakiś Rockefeller rzuci drapieznikom tonę jakiegoś mięcha i rewolucja się uspokoi.
6 dni temu / bl
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.